Aracı, “Yeni bir liman değil iskele yapılacak”

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel Dayanışma Kahvaltısı’da konuşan Kırım Tatarları Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Koruma Klor Şirketler Grubu sahibi Vefa İbrahim Aracı, son günlerde gündemden düşmeyen liman konusu hakkında açıklamalarda bulundu

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

İzmit Koruma İş Hanı’nda bulunan dernek lokalinde düzenlenen programa Kırım Tatarları Derneği Kocaeli Şube Başkanı Zümran Aracı’nın yanı sıra derneğin eski başkanı ve Kırım Dernekleri Federasyonu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Büyükşehir Belediyesi İzmit Koordinatörü Abdullah Köktürk, İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, Büyükşehir Belediyesi İstihdam Merkezi Başkanı Öztekin Kaşukci, Kocaeli Kent Konseyi eski Başkanı Dr. Halil İbrahim Kahraman, CHP’li Cengiz Çakar, gazetemiz Başyazarı Galip Ataman ile Kırım, Tekirdağ ve Sakarya’dan gelen vatandaşlar katıldı. Düzenlenen programda son günlerde gündemden düşmeyen liman konusuna dair konuşan Kırım Dernekleri Federasyonu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “Mevcut iki iskele yerine yine aynı yerde tek bir iskele yapılacak. Yeni bir liman yapımı söz konusu değil. Ne şimdi ne de sonra olmayacak. Denize ya da çevreye zarar verilmeyecek” dedi.

“YOĞUN ÇABALAR”

Programda açıklamalarda bulunan Kırım Dernekleri Federasyonu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “2006 yılında Kocaeli Kırım Tatar Derneği’nin Kurucu Başkanı olarak göreve başladım. Nisan 2013’ten bugüne kadar da Kırım Dernekleri Federasyon Başkanı olarak devam ediyorum. Bildiğiniz gibi sadece Kırım Tatar Dernek Başkanı olduktan sonra değil daha öncesinde de Kırım ile ilgili çok farklı çalışmalarda bulundum. Kırım’ın 2014 yılındaki Rus işgalinden önce önemli yetkilileri bu konuda bilgilendirdim. Her zaman Kırım’da yaşayan soydaşlar ile diaspora arasında ilişkilerin gelişmesi için yoğun çabalar harcadığımız bilinmektedir. 2014 işgalinden bu güne kadar da elimizden gelen imkanlar ile Kırım’da yaşayan soydaşlarımız ile beraber olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“YENİ BİR STRATEJİ”

“Ülkemizin Rusya Federasyonu ile son zamanlarda ilişkilerinin bir nebze bile gerilmesinden sonra o coğrafyadaki Kırım Tatarlarının önemi tekrar gündeme geldi” diyerek konuşmasına devam eden Aracı, “Medyada Türkiye-Rusya ilişkileri ile ilgili yapılan değerlendirmelerde her gün tekrar tekrar yer almasından da bunu çok iyi görebiliyoruz. Kırım ile ilgili Rusya veya Ukrayna’nın Kırım üzerindeki mevcut durumlarının dışında Kırım ve Kırım’da yaşayan Soydaşlar ve Diaspora için kesinlikle yeni bir strateji ve politika uygulanması gerekmektedir. Ben ve ailem bu konuda yıllarca siz değerli dost ve soydaşlarım ile birlikte hizmet ettik. Kırım’da yaşayan soydaşlarımızı hiçbir zaman unutmadık ve her zaman elimizden gelen imkanları seferber ederek destek olduk, olmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“GERÇEKLERİN YALANLARLA SAKLANILDIĞI BİR DÖNEM”

Konuşmasına devam eden Aracı, “Bu arada sürgünde ve işgal altında yaşayan bir toplumun diaspora temsilcilerinden biri olmanın sorumluluğu, bilinci ve sizlere hesap verme sözümüz ile hareket ettik.  Bugün de maalesef o günlerden biri. Şahsi menfaatlerin devreye girdiği, gerçeklerin yalanlarla saklanmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. Son günlerde bazı yerel yayınlarda 26 yıldır sahibi olduğumuz şirketler ve şahsım hakkında tamamen yanlış, gerçekleri saptırmaya çalışan ve maksatlı iftira kampanyaları başlatıldı. Altını çizerek söylüyorum tamamı yalan olan bu haberleri özellikle yapan sözde gazeteciler ile şahısların maddi, şahsi menfaat ve çekememezliklerinin ürünü olduğunu açıkça söylüyorum. Maalesef buna bazı siyasi sorumlular ve muhtarlar da alet olmuştur” ifadelerini kullandı.

“DETAYLARI SUNACAĞIZ”

“Konu Kocaeli’nin en eski tesis ve iskelesine sahip arazinin bugün Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım, ailece sahip olduğumuz şirkete ait iskelenin günün şartlarına göre revize edilmesi projesidir” diyen Aracı, “Yeni liman, yeni depo alanı, Körfez’e başka kimyasal vesaire getirmek ile hiçbir alakası olmayan bir projenin uygulanması gereken bir prosedürüdür. Yazılan yalanlar gibi mevcut fabrika arazimiz ve yan komşu firmanın mevcut arazi ve kapasitesi dışına taşan, karada yapılacak en ufak bir değişiklik ile ilgisi yoktur. Üstelik eski iskelelerin yerine yine aynı yerde tek bir iskele yapılması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önerisidir. Çevreye, denize, bölge halkına zarar verecek bir yanı kesinlikle söz konusu değildir. Zaten 18 Şubat’ta yapılacak ÇED toplantısında da projenin detaylarını halka sunacağız” dedi.

“SAKLAYACAK BİR ŞEYİMİZ YOK”

Devamında Aracı, “Mevcut iki iskele yerine yine aynı yerde tek bir iskele yapılacak. Yeni bir liman yapımı söz konusu değil. Ne şimdi ne de sonra olmayacak. Yeni depo alanları ya da tanklar yapılmayacak, tır parkı yapılmayacak. Tesisin üretim kapasitesinde planlanan bir artış yok, denize ya da çevreye zarar verilmeyecek. Bölge halkına herhangi bir rahatsızlık verilmeyecek. Oysa bu yalanları söyleyenler konuyu saptırıp Cumhuriyet Mahallesi Sahili arazilerini şahsımın aldığı yalanını utanmazca yazıyorlar, söylüyorlar. Bizim saklayacak, korkacak, hesabını veremeyecek hiçbir şeyimiz yok. Tüm süreç olması gerektiği gibi açık ve şeffaf bir şekilde yürütülüyor. Tapu kayıtları ortadadır ve çok basit bir şekilde öğrenilebilir” şeklinde konuştu.

“BURASI BİZİM VATANIMIZ”

Devamında Aracı, “Mahalle halkının yalan yanlış bilgilerle kandırıldığı, bu maksatlı haberlere alet edildiği ortadadır. Bu süreçte gerçekleri görebilen, sağduyulu ve tarafsız basın mensuplarını tenzih ederim. Burası bizim vatanımız. Ben bu şehirde doğdum. Çocuklarımız da bu şehirde doğdu, mezarlarımız da burada. Bu şehirde yaşıyor, ülkemizin her yerindeki gelirlerimizi bu şehirde beyan edip vergimizi ödüyoruz. Şehrimize, insanlarımızın yaşamlarına, sağlıklarına, çocuklarımızın eğitimlerine katkı sağlayacak pek çok proje yaptık. Ne geçmişte ne şimdi bu şehre ve insanına zarar verecek bir adım atmadık, atmayız. Ben ve ailem, geçmişimizi ve köklerimizi unutmadan, bu toprakları vatan bildik, burada büyüdük. Bu topraklarda yaşıyor, havasını soluyor, suyunu içiyoruz. Şundan emin olun ki bu şehre ihanet edecek bir projenin en başta ben karşısında olurum” dedi.

"ŞAHSIMI HEDEF ALDIKLARI AÇIK”

Aracı, “Bu şehirde kazandıkları halde şirket merkezleri başka illerde olduğu için vergilerini de Kocaeli dışında ödeyen hatta Sayın Cumhurbaşkanına rapor olarak şikayette bulunanlar olduğunu da hatırlatmak gerekir. Bu iftira sahibi yalan haberciler de işlerine gelince bunu haber yapıyorlar.  Şimdi ise size şahsımı hedef aldıkları açık olan bu haberlerin neden ortaya çıktığının altındaki gerçekleri anlatmak istiyorum. Bir gazetecinin yazdığının aksine asla kendisi ile yemek yemedim. Bir çay içme vaktinden fazla bir arada olmadım, beni tanımaz” şeklinde konuştu.

“KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ”

Aracı, “Ben bu tesislerin sahibi olduğum günden beri bu şehre belediye başkanı olan kişilerin hepsi hayatta. Hangisinden şahsım, şirketlerim için özel bir ricam ve haksız bir talebim olmuş; bir talep veya isteğim karşılığı bir bağış, yardım gündeme gelmiş. Tek bir tane örnek veremezler. Bu yalan ve yanlış bilgiler ile kendilerine menfaat sağlama peşinde olanlara asla boyun eğip sizlere karşı mahcup olmam. Kaldı ki Vefa İbrahim Aracı ismine kara çalmaya, iftiralarla itibarını zedelemeye kimsenin gücü yetmez. İftiracılarla mücadele etmeye, yerli sermaye olarak ülkenin her yerinde kanun, nizam ve ahlak, etik değerlere olan inancımız, saygımız ile yatırımlarımıza devam ederiz. Bu şehirde de sadece bu ülkenin vatandaşı olarak faydalı olmaya devam edip siz değerli soydaşlarımın gurur duyduğu vatandaşlar olmayı sürdürürüz” diye konuştu.

"ÇEKEMEMEZLİK OLUYOR”

“İşlerimize devam edeceğiz” diyen Aracı, “Türkiye’de kendini populist olarak gösterenlere inat yatırımlara devam edeceğiz. Şahsi işimi ne rüşvetle ne de başka bir ayrıcalıkla yapmadım. Hiçbir zaman menfaatte bulunmadım. Ben menfaat karşılığı kimseye yardım etmem. Bizi neredeyse bebek katili yaptılar. Yoktan bir okul var ettik bu dahi kıskançlık meselesi oldu. Biz çıkıp anlatmıyoruz ama bu hizmetler birilerine çekememezlik konusu oluyor. Ülkenin önünü kapatmaya çalışıyorsunuz” dedi.

TOPLANTI 18 ŞUBAT’TA

Son olarak Aracı, “ÇED toplantısının yapılacağı yeri de yakın zamana kadar bilmiyordum. Yönetmelik gereği projeye en yakın olan düzgün bir yerde, projeden en çok etkilenmesi tahmin edilen bölgede olan bir süreç. Bu süreçte müşterek bir kararla Derince’de bulunan Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’ne karar verdik. 18 Şubat saat 10.00’da toplantı yapılacak” diyerek sözlerini noktaladı.

16 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?