TÜPRAŞ’tan Kocaeli’ye robotik sınıf

TÜPRAŞ, ‘Enerjimiz Geleceğe- Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum’ Projesi Tanıtımı ve Robotik Kodlama Sınıfı bugün düzenlenen tören ile kapılarını açtı.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

TÜPRAŞ tarafından hayata geçirilen ‘Enerjimiz Geleceğe- Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum Projesi Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri’ sınıfı bugün açıldı. Şehit Alper Al Ortaokulu’nda yapılan törene Vali Hüseyin Aksoy başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, Şehit Alper Al’ın annesi Kezban Al ve babası Mehmet Al, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“ONLAR BİZİM IŞIĞIMIZ”

Programın açılışını yapan TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, “Bizler bir hayalle yola çıktık. Geleceğe kalıcı eserler bırakmayı arzu ettik. Çocuklarımızın eğitimlerine yapacağımız yardımlarla imkan sağlamak istedik. Temel motivasyonumuz değişen dünyaya ayak uydurabilen iyi bir örnek teşkil etmek oldu. Teknolojik gelişmeleri takip eden ülkelerin daha üst düzeyde yer aldığını biliyoruz. Bu proje Koç topluluğunun da yıllardır sürdürdüğü anlayışın bir parçasıdır. Amacımız herkesin teknolojiyle güçlenmesine katkı sağlamak. Çağın gereklerini yerine getirmek çok önem taşıyor. Bugüne dek 4 rafinerimizin bulunduğu illerde üretim beceri sınıflarını kurduk, 12 bin öğrenciye ulaştık. Sağladığımız donanımlarla öğretmen ve öğrencilerimizin mevcut müfredatla öğrenmesine imkan tanıdık. Hazırlanan proje ile çocuklarımızın araştıran, daha aktif oldukları gözlendi. Olumsuz davranışlarının azaldığı, kendilerine güvenleri arttı. Öğretmenlerimizin şevki çocuklarımızın gözlerindeki ışık doğru yolda olduğumuzun göstergesi oldu. Bizler enerjimizi geleceğe dönüştürülmesi noktasında önemli olan çocuklarımızı önemsiyoruz. Onlar bizim gelecekteki ışığımız” dedi.

“İNSANA YATIRIM”

Yelmenoğlu’nun ardından konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Değişim her zaman vardı ama özellikle teknoloji ile etki alanı genişledi, hızı arttı. Bu sebeple de bu büyük dönüşüm 4’üncü sanayi devrimi olarak adlandırılıyor. Bundan öncekilerde olduğu gibi fırsatlar ve tehditler var. Ülkemiz açsından doğru fırsat olduğunu düşünüyorum. İhtiyaç duyulan yatırımlar zamanında yapılırsa ülkemizin rekabet gücünü arttıracağını düşünüyorum. 600’den fazla projeyi hayata geçirdik. Amacımız değişime öncülük etmektir. Dijital dönemde teknolojiye yatırım yapmak zorundayız ama teknoloji dönüşümde sadece bir araç. Bu dönemin en çok kazanımı insana yatırımdır. Bizim de projemizin tam ortasında insan kazanımı var. Konuyu daha kapsamlı ele almak zorundayız. Devlet özel sektör iş birliğinin elzem olduğunu düşünüyoruz. Koç topluluğu olarak 2006’da ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ projesinde de olduğu gibi elimizi taşın altına koymuştuk. Öğrencilerimizin 21’inci yüzyıl becerileriyle donatılması hiç kuşkusuz gençlerimiz için önemli olacak. Pırıl pırıl öğrencilerimize ve vefakar öğretmenlerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“ÇAĞDAŞ EĞİTİME GEÇECEĞİZ”

Çakıroğlu’nun ardından konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, “Ülkemizin öncü sanayi şehirlerinden Kocaeli’deyiz. Hem bir sanayi şehrine hem de bir ortaokulda olmamızın çok önemli bir anlamı var. Eğitim ülkenin inovasyonundan bağımsız değildir. Eğitim sadece derste öğrendiklerimizi sınavda anımsama becerisinde olan bir yapıda çok daha ileridedir. Yeni eğitim hatırlamayı değil yenilikçiliği ve yaratılığı ön plana çıkarıyor. Çocukların daha anaokullarında edinmiş oldukları yaratıcılık becerisi zihinsel becerilerle geliştiğinde 21’inci yüzyılın gençliğini yetiştirmiş olacağız. Eğitimde rekabeti merkeze alan anlayış yanlıştır. Artık apartmanlarla kuşatılmış dünyada çocuklar ahşaba, toprağa daha az dokunuyor. Okullarda bulunan gelişim atölyeleri bu anlamda katkı sağlıyor. Bizler klasik eğitimden ziyade dünyadaki inovatif ülkelerin yetişmiş olduğu çağdaş modele geçebileceğimizi düşünüyoruz. Ülkemizin en ücra köşesindeki okullarımızda da bu tasarım atölyelerini çoğaltma gayretindeyiz” dedi.

“YOLA ÇIKTIK”

Gençoğlu’nun ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yaşar Çakmak, “Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra şehrimizin sadece sanayi değil bilim, sanayi ve turizm şehri olarak adlandırılmasını arz ediyoruz. 80 bin öğrencili Kocaeli Üniversitesi’nin, 8 bin öğrencili Gebze Teknik Üniversitesi’nin. Bilişim Vadisinin şehrimizde olduğun vurgulamak istiyorum. Geçen 10 yılda yaklaşık 250 bin tableti öğrencilerimize takdim etti. Onların teknolojiyle buluşması anlamında katkı sağladı. Önümüzdeki 4 yıl içinde Kocaeli’deki bütün okullara kodlama ve robotik atölyelerini kurma üzerine yola çıktık. Sahada, ilçelerde dolaştığımda okullardan gelen en çok talep robotik kodlama atölyesi oldu. Büyükşehir Belediyemiz ihtiyaç duyulan eğitimi vermek, bugünün değil yarının gereklerini öğrencilerimizle buluşturmak için elinden geleni yapmakta hazır. Kocaeli’miz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“65 SINIFI TAMAMLADIK”

Çakmak’ın ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Artık dünya çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Bilgi ve teknolojide yeni gelişmeleri izliyoruz ve bunları takip etmek bakımından da eğitim sistemimizi buna göre değiştirmek zorundayız. Kocaeli’de özellikle kodlama sınıfları oluşturma adına ne yapabiliriz diye düşündük ve çalışma yaptık. Her eğitim bölgesinde bir okulumuzu robotik sınıf oluşturmak suretiyle bir planlama yaptık. Bu anlamda 116 okulumuzu belirledik.

Her eğitim bölgesinde bir anaokuluna, ilkokula, ortaokula ve liseye bu sınıfları yaparak eğitim noktasında onları geliştirebilme fırsatı vermek için çalışmaya başladık. Bugün itibariyle Kocaeli’de 65 robotik kodlama sınıfını tamamladık. Bunların 33’ü hayırseverlerin katkısıyla, 10’u MEB’in koordinasyonuyla, 22’si de Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla gerçekleşen sınıflarımız. 19’u ilkokulda, 26’sı ortaokullarda diğerleri de liselerde hayata geçti. Büyükşehir Belediyemiz eğitime destek veriyor. Tablet dağıtılıyordu artık robotik sınıf konusunda adım atıldı. Bu yıl içinde 79 robotik sınıf Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılacak. Sanayi kentinin nitelikli iş gücüne ihtiyacı var. Meslek liselerimizi bu anlamda önemsiyoruz. Kocaeli olarak bugüne kadar 98 protokol imzaladık” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARIN UFUKLARININ AÇILMASI”

Devamında Vali Aksoy, “Okul öncesi eğitimi önemsiyoruz. Biz de Kocaeli olarak 5 yaş grubunda yüzde 100 okullaşma oranını sağladık. Temennimiz bu oranın TÜİK raporu ile de ortaya çıkması yönünde. Geçtiğimiz dönemde 32 okulda çalışma yaptık. Öğrencilerin kendilerine güven duygusunu üst düzeyde hissettirecek çalışmalara odaklandık. Öğrencilerimizin sanatla ilgilenen, bir müzik aleti çalabilen kişiler olmasına katkı sağlama yönünde çalışıyoruz. Keşfedilen Yetenekler projesi kapsamında okullarımız faaliyetlerine devam ediyor. Devamsızlık konusunda farklı bir çalışma yaptık ve yüzde 12,5 iyileşme sağladık. Eğitimle ilgili birçok kuruluşumuzun katkısı var.  Koç Holding özellikle meslek liseleri konusunda duyarlılığını ortaya koyan bir kurumumuz. Hayırseverlerin katkısı eğitimdeki başarımızı daha üst noktaya çekiyor. Çocukların ufuklarının açılmasına fırsat yaratacak önemli bir çalışma. Bu atölyemiz ile öğrencilerimizin başarısına katkı sağlamayı umuyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

13 Şub 2020 - 14:00 - Eğitim

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?