Battaniyelerini alıp eyleme geldiler!

Belediye İş Hanı önünde toplanan vatandaşlar yanlarında getirdikleri battaniyeler ile doğal gaz faturalarını ve son dönemde gerçekleşen zamları protesto etti.

İzmit’te bir grup, 'Zamlar durdurulsun, borçlar silinsin' isteği doğrultusunda battaniyelerini alıp alanan gelerek eylem yaptı. İzmit Belediye İş Hanı önünde toplanan 50 kişilik grup ellerinde tuttukları afişlerle zamları protesto etti. Afişlerde “Borçlar silinsin”, “Zamlar durdurulsun”, “Borcu nedeniyle kimsenin doğal gazı kesilmesin” ifadeleri yar aldı. 

"GEÇİNEMİYORUZ"

Eylemde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "Her güne yeni bir zam haberi ile başlıyoruz. Temel tüketim ürünleri ve hizmetlere gelen zamlar artık yaşamımızı katlanılamaz hale getirdi. Bizler yani bu kentin işçileri, kamu emekçileri, kadınları, gençleri, emeklileri, işsizleri yani emekçileri... Artık yeter, geçinemiyoruz diyoruz.

"AÇLIĞA MAHKUM ETTİLER"

Hepimiz birer hesap uzmanı olduk. Kolay değil tabi ki, 2 bin 324 lira asgari ücretle bir haneyi geçindirebilmek. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2 bin 219 lira. 2020 için bize reva görülen asgari ücret ise bu rakamdan sadece 105 lira daha fazla. Bu ülkede asgari ücretle çalışanlar toplam ücretli çalışanların yüzde 47'si. Bu şu demektir, bu ülkeyi yönetenler milyonlarca işçiyi ve ailesini açlığa mahkum etmişlerdir.

"ZAMLAR DURDURULSUN"

Gelin büyük, küçük demeyelim, taleplerimizi elde etmek için harekete geçelim. Bu soğuk kış günlerinde hiçbir emekçinin doğal gazı borçları nedeniyle kesilmesin! Doğalgaza gelen zamlar durdurulsun, borç yükü altında ezilen emekçilerin borçları silinsin. Taleplerimiz bu kadar net, bu kadar yalın. Biliyoruz ki, bu talepler bu kentte yaşayan yüz binlerin talepleri. Bu haklı taleplerimizi elde etmek için bir imza kampanyası da başlatacağız. İnanıyoruz ki binlerce imza toplayarak bu talebimizi yetkililere ileteceğiz. Bunun için siz emekçilerden destek bekliyoruz. Diyoruz ki, insanca bir yaşam tüm emekçilerin hakkı ve bu hakkı ancak mücadele ederek kazanabiliriz.”

12 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?