Kartepe’de sigara bırakma semineri

Kartepe Belediyesi özel bir hastane işbirliğinde Kartepeli kadınlara sigarayı bırakma semineri düzenlendi.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle Kartepe Belediyesi ve özel bir hastane işbirliğinde seminer düzenlendi. İzmit Özdilek AVM’de düzenlenen seminerde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Özyılmaz tarafından katılımcılara bilgi verildi.

NABIZ NORMALLEŞİYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Özyılmaz, “Sigara dumanı 4 binden fazla zehirli, tahriş edici ve kansere yol açan kimyasal madde içermektedir. Bu kadar maddenin yanı sıra tütündeki nikotin, ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Sigarayı bırakmamızla birlikte ilk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer, 12'nci saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta ile 3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür” ifadelerini kullandı.

KANSER RİSKİ AZALIYOR

Devamında Özyılmaz “1-9 ay arasındaysa öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır. 1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riskiniz sigara içen birinin yarısı kadardır. 10'uncu yılın sonundaysa akciğer kanseri riskinin sigara içen birinin yarısı kadar olduğu biliniyor. 15 yıl sonra koroner kalp hastalığı riski sigara içmeyen biriyle aynı seviyeye iniyor" dedi.

12 Şubat 2020 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?