Sarı, “Birbirlerini takip ediyorlar”

Lastik Sektörü Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde sendika ile masaya diğer firmalardan ayrı oturma kararı alan Goodyear bugün tekrar bir araya geldi.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Lastik-İş Sendikası ile ayrı görüşmek isteyen Goodyear bugün 4’üncü kez sendika ile masaya oturdu. Tryp By Wyndham Otel’de yapılan görüşmeye Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetiminin yanı sıra Goodyear İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci ve Goodyear yetkilileri katıldı. 3 Ocak’ta yapılan ilk görüşmede Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın belirttiği ‘geri adım atılmayacağı’ yönündeki tutumu bugün de devam etti. Toplantı sonucunda değerlendirmelerde bulunan Sarı, “Endüstri sektöründe sanki bunlar birbirini takip ediyor. Birbirlerini ne kadar takip etseler de hiç kimsenin artı veya eksisinin olmayacağını dile getirdik. Kendilerine ifade ettiğimiz gibi geçmişte var olan kazanılmış haklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

 “TALEPLERİNİ GERİ ÇEKTİLER”

Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantı detaylarını paylaşan Lastik-İş Sendikası Başkanı Alaaddin Sarı, “Daha önce talep ettikleri özel istihdam bürolarıyla alakalı taleplerini geri çektiler. Bu bizim için önemli maddeydi. Diğer sektörlerde duruyor. Bunun dışında devamlı ifade ettiğimiz konulardan biri olan esnek ve güvencesiz çalışma taleplerini yinelediler. Bu madde üzerinde genel itibariyle duruyorlar” dedi.

“ÜCRETİN YARISI”

Devamında Sarı, “Yeni işçinin ücreti konusunda da düşüncelerini söylediler. İşçinin ücretinin yarısını vermeyi talep ettiler. Bu esnek çalışma modeliyle alakalı ifadelerinin de yansımasıdır. Bunu da asla kabul etmek mümkün değil. Evlenme ve doğum konusunda enflasyon verdiler kabul etmedik. Endüstri sektöründe sanki bunlar birbirini takip ediyor. Birbirlerini ne kadar takip etseler de hiç kimsenin artı veya eksisinin olmayacağını dile getirdik. Kendilerine ifade ettiğimiz gibi geçmişte var olan kazanılmış haklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“DAHA UZUN SÜRECEK”

Son olarak Sarı, “Sektörel bazlı ne kadar ayrı da olsalar diğer firmalarla aynı düzlemde olacağı yönünde konuştuk. Daha önce diğer sektörlere de bu düşüncelerimizi söyledik. Şu ana kadar üretimde 1 madde, toplam 32 madde geçti. Zor bir dönemden geçiyoruz. Destek işçisi için ise yaklaşık 29 madde geçti 2 tane de ek madde değerlendirdik. Önümüzdeki toplantı 25 Şubat 10.30’da yapılacak. Bundan sonraki toplantılar daha uzun sürecek. Parasal konuyla alakalı yine gelmediler. Yasal süre Mart başında bitiyor” ifadelerini kullandı.

10 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?