Aydın Koçaslan cinayetinde iddianame tamamlandı

Kocaeli’de 2008 yılında öldürülen ancak katil zanlısının beraat ettiği Aydın Koçaslan cinayetinde dosya yeniden açıldı. Yeni delillerin ortaya çıkmasıyla hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

KOÇASLAN CİNAYETİNDE NE OLMUŞTU?

Kocaeli’de bir inşaat firmasının sahibi olan Aydın Koçaslan 20 Nisan 2008 tarihinde ormanlık alanda darp edilmişti. Hastaneye kaldırılan Koçarslan yaklaşık 7 ay sonra, 9 Kasım 2008 tarihinde hayatını kaybetti.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Aydın Koçaslan’ın ölümüne ilişkin açılan cinayet davasının tek sanığı Bahattin Ardahan Arda delil yetersizliği nedeniyle beraat ederken, aradan geçen 12 yıl sonra dosya yeniden açıldı. Yeni delillerin ortaya çıkmasıyla Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında aralarında Bahattin Ardahan Arda’nın da olduğu toplamda 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NİTELİKLİ YAĞMA SUÇLAMASI

Habertürk'ten Caner Aktan'ın özel haberine göre, olaya ilişkin hazırlanan iddianame Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Bahattin Ardahan Arda, Behçet Ahmet Yetişken, Fatih Gürses ve Kayhan Karagülle isimli sanıklar cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, tasarlayarak bir suçu gizlemek, başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak için öldürme ve nitelikli yağma suçlamalarıyla yargılanacak.

SERBEST BIRAKILDI

Faili meçhul kalan Aydın Koçaslan cinayetinde 12 yıl sonra yeni bir delil ortaya çıktı. Olay yerinde bulunan kanlı bijon anahtarı o dönem incelenmiş ancak kime ait olduğu tespit edilememişti. Söz konusu bijon anahtarının Fatih Gürses’e ait olduğu ortaya çıktı. Fatih Gürses’in ise Bahattin Ardahan Arda’nın teyzenin oğlu olduğu ortaya çıktı. Yeni delil ışığında Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı Bahattin Ardahan Arda, Behçet Ahmet Yetişken, Fatih Gürses ve Kayhan Karagülle hakkında gözaltı kararı verdi. Şahıslar tutuklama talebiyle sevk edildikleri nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı.

SAVCILIK KARARA İTİRAZ ETTİ

Mahkemenin kararına itiraz eden Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı her ne kadar şüpheli Bahattin Ardahan Arda hakkında beraat kararı verilmiş olsa da bu kararın o dönemdeki delil yetersizliği nedeniyle verildiğini, olayla alakalı elde edilen yeni deliller ışığında şahıs hakkında yargılama yapılması gerektiği ve tedbir amaçlı tutuklama kararı verilmesi gerektiğini belirtti. İtirazın ardından şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve Bahattin Ardahan Arda, Behçet Ahmet Yetişken, Fatih Gürses ve Kayhan Karagülle 9 Ocak tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BERAAT EDEN ARDA’NIN İFADESİ ALINDI

2008 yılında Aydın Koçarslan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın tek sanığı olan Bahattin Ardahan Arda hakkında yeniden düzenlenen iddianamedeki ifadesi şöyle;  “Aydın Koçaslan isimli şahıs benim eski patronum olur. Olay günü Gölcük yolundan Bahçecik'e doğru gitmeye başladık. Kısa bir süre sonra aracın arka kısmından bağrışma sesleri duydum. Bunun üzerine ben de araçtan indiğimde Aydın bey yerde yatar vaziyetteydi. Aydın beyin üzerinde üç kişi çullanmıştı. Durumu da çok kötü görünmüyordu. Araçla aynı istikametimizde biraz daha ilerledikten sonra o bölgeyi bilmediğim için U dönüşü yaptım. Polise mi gidelim hastaneye mi gidelim diye konuşmuştuk. Ben "hastaneye gidelim, önce tedavimizi yaptıralım, orada zaten polis vardır olayı anlatırız" dedim ve hastaneye gitmek üzere geldiğimiz yöne doğru dönüşe geçtik. Dönüş yolunda bir grup erkek şahıs yolumuzu kestiler. Aydın bey de araçtan dışarı çıktı. Şahısların yine küfür ederek Aydın Koçaslan'ı darp ettiklerini gördüm. Ellerinde taş olduğunu düşünüyorum. Bu şahıslar bizi darp ettikten sonra olay yerinden uzaklaştılar. Aydın bey birilerine para vereceğini söyleyerek emaneten şirket hesabından 24.000 TL istemişti. Bu parayı kendisine teslim ettim. Aydın bey çapkınlık yapan bir insan olduğundan bu parayı ne amaçla aldığını sorgulamadım. Olay günü üzerinde olup olmadığını bilmiyorum. Ben Fatih Gürses, Behçet Ahmet Yetişken ve Kayhan Karagülle'nin ifadelerini kabul etmiyorum. Olay tarihinde kendilerini olay yerinde hiç görmedim. Niçin hakkımda bu şekilde beyanda bulunduklarını bilmiyorum” dedi.

SANIKLARIN SUÇA İŞTİRAK ETTİKLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Şüphelilerin bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten adam öldürme ve nitelikli yağma suçunu işlemek kastıyla hareket ettikleri, bu maksatla nitelikli olarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını da işledikleri hususunda da kuvvetli şüphe bulunduğu, bu suçlarla ilgili olarak bir yargılama yapılmadığından her halükarda şüpheli Bahattin Ardahan Arda hakkında aynı olay nedeniyle kamu davası açılması ve yargılama yapılması gerekeceği ifade edildi. Diğer şüpheliler bakımından ise şahısların Bahattin Ardahan Arda'nın hazırladığı plan doğrultusunda keşif yaptıkları, maktulü darp etmek amacıyla olay yerine gittikleri, maktule saldırdıkları ve onu darp ettikleri, olay yerinde bu üç şüphelinin geldikleri araca ait kanlı bijon anahtarının bulunduğu, dolayısıyla kasten adam öldürme suçuna hepsinin de iştirak ettikleri değerlendiriliyor.

07 Şubat 2020 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?