Yıldırım, “Tekrar hayata tutunmak suç mu?”

CHP İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, yaklaşan il başkanlığı seçimi öncesinde adaylığına dair değerlendirmelerde bulundu.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

CHP’de 1 Mart’ta yapılacak kongre öncesinde mevcut İl Başkanı Cengiz Sarıbay, tekrar aday olmayacağını açıklamıştı. Gerçekleştirilecek kongrede aday olacağı gözüyle bakılan Selman Yıldırım, basın açıklaması düzenleyerek şartların oluşması halinde 1 hafta içinde adaylığını açıklayacağını belirtti. Yıldırım, “Ben şartlar oluşursa bir şey olmak için aday olmayacağım. Kocaeli için bir şeyler yapmak için aday olacağım. Bir şeyler olmak için aday olmak isteyen arkadaşlarımız varsa partinin de buna yönelik mesajı var; sakın ha parti koltuklarını işgal etmeyin. 1,5 yıl önce yaşadığım sıkıntı öncesi şantiyemde 356 kişi çalışıyordu, bir hafta sonra kimseyle kavga etmeden yollarımızı ayırdık. Tekrar hayata tutunmak suç mu? Suçsa evet ben bu kabahati işlemeye devam edeceğim” dedi.

İZMİT’LE GÖRÜŞECEĞİM”

Düzenlenen açıklama ile değerlendirmelerde bulunan Selman Yıldırım, “1 Mart 2020’de yapılacak CHP Kocaeli il kongresine yönelik düşüncelerimi basın yoluyla kamuoyuna aktarmak istiyorum. Bilgi kirliliğini önlemek, yurttaşlarımızı, parti tabanımızı ve sosyal demokrasiye inanan vatandaşlarımıza bilgi kirliliğini önlemek için bu yolu uygun gördüm. 19 Ocak 2020 CHP Kocaeli İlçe Örgütlerinin son kongresi Gebze’ydi. Yaklaşık 18 gündür ben de Gebze kongresi tamamlandıktan sonra il kongresine yönelik çalışmalarımı yürütüyorum. Şimdiye kadar bütün ilçe örgütlerini ziyaret ettim. Sadece İzmit’e gidemedim. Onunla da bu akşam 18.00’de görüşeceğim” şeklinde konuştu.

 “MESAJLARI VAR”

“Yeni göreve gelen ilçe örgütlerinin yüzde70’i daha önceki dönemde gençlik örgütlerinde görev yapan arkadaşlarımız” diyen Yıldırım,  “Dolayısıyla il kongresine yönelik gençleşme, gençlik örgütlerinden gelen gençlerin sorunlarını bilen, ilçe örgütlerinin sorununu bilen ve bu sorunlara çözüm üretecek bir il örgütüyle ilgili düşünceleri var. Hem gençleşmek hem de kadınların siyasetteki önemine vurgu yapmak istiyorlar. Kocaeli’nin 2024 özelinde kısa, orta ve uzun vadeli planlama yapacak, gençlerin enerjisini kullanacak, kadınlarımızın çalışkanlığını kullanacak ve partiye emek vermiş üyelerin yeteneğini kullanacak bir il örgütünün oluşmasıyla ilgili mesajları var” dedi.

“SORUN YUMAĞI”

Yıldırım, “Kocaeli zor bir şehir, sorunları çok fazla. İzmit’in en doğusundaki Eşme’den en batısındaki Çayırova’ya kadar şehirde birbiriyle örtüşen sorun yumağı var. Bu yumaklar bütün ilçeleri bağlayan sorunlar. Yönetim, trafik gibi birçok sorun var. Bu sorunlara çözüm odaklı bir il örgütü oluşması konusunda, il kongresine mesajları var. Özellikle gençlerin daha çok teknolojiye, bilime yatkın olduklarını düşünürsek yeni görev gelen arkadaşlarımızın da sadece siyasetçi diliyle kentin ve ülkenin sorunlarını çözemeyeceğini ve mutlaka bu sürece bilimselliği katmamız gerektiğini, halkın da çözüme katmamız gerektiği konusunda istekleri var” ifadelerini kullandı.

“PARTİDE KAVGALAR VAR”

“CHP geleneğinde hak, hukuk, adalete vurgu yapan bir siyasi anlayışımız var” diyen Yıldırım, “İl örgütünü koordineli, hakkaniyetli bir şekilde yönetecek bir il örgütü konusunda tabanımızın mesajları var. Partide gerçekten uzun zamandır ayrıştırmalar, kavgalar var. Parti örgütümüz bundan rahatsız. Kavgasız, üretken, kentin sorunlarına hakim, barışı savunan, herkesi sürece katmayı savunan bir il örgütü konusunda istekleri var. CHP emekten yana bir siyasi duruş sergiledi. Emekten yana ve parti içerisindeki emeğin de hakkının teslim edilmesinden yana” dedi.

“BİR ŞEY OLMAK İÇİN ADAY OLMAYACAĞIM”

Devamında Yıldırım, “Parti tabanımızın uyumlu, ahenkli çalışmaya yönelik mesajları var. Bu uyum sadece ile ve ilçeye yönelik değil. Bütün hepsini içine alan bir uyum. Sonuçta bir başarıyı hedefliyorsak bunu ancak bütün kurumlarla, bireylerle uyumlu çalışarak başarıya ulaşabileceğimizi söylüyorlar ben de aynı şeyi düşünüyorum. Ben şartlar oluşursa bir şey olmak için aday olmayacağım. Kocaeli için bir şeyler yapmak için aday olacağım. Bir şeyler olmak için aday olmak isteyen arkadaşlarımız varsa partinin de buna yönelik mesajı var; sakın ha parti koltuklarını işgal etmeyin. Ben siyaseti haklı çıkmak için yapmak istemiyorum” dedi.

“KARARIMI PAYLAŞACAĞIM”

 “2003‘de aday olduğumda örgütte birçok eksiklik vardı” diyen Yıldırım, “Tarihe not düşmek adına o kongrede haklı çıkmak için aday oldum ve kaybettim. Haklı olma siyasetinden ziyade mutlu olma ve etme siyasetine döndüm. 2012’de başladığımız bu siyasette herkes mutlu oldu. Kentin sosyal demokrat bir anlayışla yönetilmesinden dolayı mutlu olduk. Kocaeli içinde mutlu olma siyaseti yapacağız. 2024’de CHP’liler mutlu olacak. Bu anlayışı örgütleyebilirsek bu işin finalinde orta vadeli hedefimizde Kocaeli halkını mutlu etmek istiyoruz. Ben de mutlu olmak istiyorum. Biraz daha zamana ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“UYUMSUZLUĞUN SEBEBİ OLMAK İSTEMİYORUM”

“İl delegasyonunun üzerinde çok durduğu bir uyum konusu var. Bunu ben de önemsiyorum. Uyumsuzluğun sebebi olmak istemiyorum. Bana ettikleri tavsiyeleri yerine getireceğim. Bunu bir icazet almak olarak değerlendirmeyin. En fazla 1 haftalık süreçte nihai kararımı da sizlerle paylaşacağım. Herkesle bir araya gelmeyi düşünürüm ama ilkeler üzerinde bir araya gelindiği zaman buna herkes evet diyebilir ama bir şartla bir araya gelmeyi ben çok şık bulmuyorum. Böylesi durumlarda eğer bir ilkesel birliktelik yoksa o zaman herkesin yarışma hakkının olması gerekir. Daha fazla kendini ifade eden arkadaşlarımızın da partiyi yönetmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“ALNINDAN ÖPMEK LAZIM”

Son olarak Yıldırım, “Paylaşmak istediğim bir konu var. Onu da ilk ağızdan duyun isterim. Bazı yayın kuruluşlarında benimle ilgili yazılar yazmaya başladılar. Türkiye’nin içinde olduğu bir ekonomik durum var. Bu durum içinde ben etkilenmedim diyen varsa onun alnından öpmek lazım. Bir buçuk sene önce ekonomik olarak etkilendiğimiz ve mağdur edildiğimiz doğrudur. Bizimle birlikte bazı firmaları da mağdur ettik. Ciddi mesafeler aldık. Şantiyemde 356 kişi çalışıyordu, bir hafta sonra kimseyle kavga etmeden yollarımızı ayırdık. Herkesin hesabına para yatırdık. Tekrar hayata tutunmak suç mu? Suçsa evet ben bu kabahati işlemeye devam edeceğim hiç kimse kusura bakmasın. Bugün kendi işletmesinde bu kadar sayıyı çalıştırıp ayakta durabilen biri varsa bu insanlara sahip çıkmak gerekiyor. Bu konuyu burada kapatıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

07 Şubat 2020 Kocaeli- Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?