Sarı, "Aslanlar gibi mücadele edeceğiz"

Lastik-İş Sendikası, 4 bin 400 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesini görüşmek üzere Brisa Bridgestone, Sabancı, Prometeon Türkiye ve Pirelli’yle tekrar masaya oturdu.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Lastik-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi kapsamında Brisa Bridgestone, Sabancı, Prometeon Türkiye ve Pirelli’yle 3’üncü kez görüştü. Trpy By Wyndham Otel’de yapılan toplantıya Lastik- İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel merkez ve şube yöneticileri, Prometeon Türkiye’yi temsilen İnsan Kaynakları Müdürü Ayça İnaltekin, İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, Brissa Bridgestone’u temsilen Genel Müdür Danışmanı Uğurtan Doğan, İnsan Kaynakları Direktörü Nilgün Özkan, İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Şahin katıldı. Görüşme sonucunu paylaşan Sarı, “Lastik-İş dimdik ayaktadır. Dimdik durduğu sürece de taviz vermeyecektir. Ancak bizim üstümüzden geçerlerse taleplerini yerine getireceklerdir. Arkadaşlarımız da dimdik ayakta dursunlar, bize güvensinler. Biz burada aslanlar gibi mücadele edeceğiz” dedi.

“13 MADDE TEKLİFİ”

Toplantı detaylarını paylaşan Lastik- İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Öncelikle son dönemde Türkiye üzerindeki kara bulutlar diye nitelendirdiğimiz Elazığ ve Malatya depremi akabinde Van’da yaşadığımız kayıplar ve en son İstanbul’daki uçak kazası. Dolayısıyla Lastik-İş Sendikası camiası olarak bu acı kayıplarla alakalı baş sağlığı diliyoruz. Bugün yaptığımız görüşmede de ifadelerimiz ve yaklaşımlarımız geçmişten beri söylediğimiz anlayış üzerineydi. İşverenlerin özellikle esnek çalışma modeli çerçevesindeki taleplerini belirttiler. Sözleşmenin 3 yıl olması gerektiğini talep ettiler. Yıllık özel istihdam büroları, işyeri çalışma koşulları, disiplin gibi 13 maddede teklif verdiler. Bu teklifler genel itibariyle baktığımız zaman esnek çalışmanın tamamen talep edildiği maddeler” dedi.

“SALDIRI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”

Devamında Sarı, “Şu ana kadar kazanılmış olan maddelerimizin esnekleştirilmiş hatta yok denilmesi noktasında talep verdiler. Bunu biz bir saldırı olarak değerlendiriyoruz ve asla kabul etmeyeceğimizi de kendilerine ifade ettik. Bu gelişin doğru olmadığını söyledik. Ücretlerle alakalı net fikirlerini vermiş değiller. Onları da önümüzdeki süreçte büyük olasılıkla önümüze getirecekler. Ama önemine binaen söylüyorum ki lastik işverenlerinin esnek çalışma modeliyle alakalı önümüzdeki süreçte yoğun bir saldırı içinde olduğunu söylemiştik bugün de 13 teklifle bunu getirmiş oldular” şeklinde konuştu.

“DESTEK KAZANMIŞ OLDUĞUMUZ HAKTIR”

“Müzakereler neticesinde 9 madde geçti toplam olarak 29 madde geçti kalan madde sayısı 30. Ek maddelerle birlikte 34 tane üretim işçisiyle alakalı maddenin kaldığını söyleyebilirim. Destekteki arkadaşlarımızla 6 madde geçti toplam olarak bugünkü toplantıda 25 madde geçti. Destekte yine ek maddelerle birlikte 37 tane madde kaldı. Her seferinde söylemekten ben yorulmayacağım siz de yazmaktan yorulmayın. Destek bizim en önemli kazanmış olduğumuz hakkımızdır. Taşeronu Lastik-İş bitirdi diye bakıyoruz. Hatta Genel Başkanımız Abdullah Karacan’ın da hayatına mal olmuş olduğunu da belirtiyoruz. Dolayısıyla destekle alakalı da fikirleri tam manasıyla ifade edemiyorlar. Ama maliyetler ve taleplerin taslağının çok fazla olmasıyla alakalı, tekrar eski sisteme geçmesiyle alakalı düşüncelerinin olduğunu da söyleyebiliriz, teklif olarak da verdiler” dedi.

“LASTİK-İŞ DİMDİK AYAKTA”

Son olarak Sarı, “Asla destek hizmetlerinden vazgeçmeyeceğiz. Lastik-İş Sendikası bu kazanmış olduğu haklardan taviz vermeyecektir. Vermeyeceği de önümüzdeki süreçte görülecektir. Fabrikalardaki arkadaşlarımız müsterih olsun. Lastik-İş dimdik ayaktadır. Dimdik durduğu sürece de taviz vermeyecektir. Ancak bizim üstümüzden geçerlerse taleplerini yerine getireceklerdir. Lastik sendikası işçilerin ölümüne yanında olacaktır. Arkadaşlarımız da dimdik ayakta dursunlar, bize güvensinler. Biz burada aslanlar gibi mücadele edeceğiz. Bir sonraki görüşmeyi 21 Şubat Cuma 14.30’da yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

06 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?