Ersoy, "Hürriyet, işçilerin mesailerini ödemiyor"

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i eleştirdi.

İzmit Belediyesi Şubat Ayı Meclis toplantısında MHP Grubunun, temizlik işçilerinin mesailerinin yatırılmadığına dair soru önergesine, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Mesai ödenmemesi söz konusu değil. Geçmiş dönemde nasılsa öyle devam ediliyor. Kimisi izne çevriliyor. Hesap kayıtlarımızda var. Geçmiş dönemlerle aynı şekilde devam ediyor” şeklinde cevap verdi.

"ÜCRETLER ÖDENMEDİ"

Hürriyet'in açıklamasına yönelik konuşan Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, şu ifadeleri kullandı; "İzmit belediye başkanı Fatma kaplan hürriyet seçildiği günden bu güne kadar ,işçilere verdiği zam sözü ve yapmış oldukları fazla mesailer başta olmak üzere verdiği hiçbir sözü tutmadığı gibi , çalışanları ve toplumu aldatmaya devam ediyor. 696 sayılı KHK ile belediye şirketi Bekaş AŞ'e geçen bin 200 işçinin yüksek hakem kurulunun göndermiş olduğu sözleşme ve 4857 sayılı iş yasasında işçilerin çalışma saati haftalık 45 saat olarak belirlenmiştir. İzmit Belediyesi hariç, başta Kocaeli’deki tüm belediyeler olmak üzere her işyerinde de çalışma saati 45 saat olarak uygulanmaktadır. Ancak İzmit Belediyesi temizlik işlerinde
çalışan 400 işçi halen 48 saat olarak çalıştırılmaya devam etmektedir. İzmit Belediyesi yetkilileri ile defalarca görüşmemize rağmen mesai ücretleri hala ödenmemiştir.

"İŞÇİLERİN GÜVENLERİ KALMADI"

Belediyelerin en zor ve en önemli işini İzmit halkına hizmet etmek adına özveri ile çalışan bu arkadaşların 1 senedir iş kanuna göre fazla mesai ücreti hakları verilmediği gibi dün İzmit meclisinde belediye başkanının talihsiz açıklamaları ile zaten seçimden önce çalışanlara verdiği zam sözünü tutmayan belediye başkanı, karşısındaki güven ve inançları bir kez daha sarsılmıştır. 31 Mart yerel seçimlerinden önce İzmit belediyesi işçilerine bol vaatler veren Başkan hanıma bir kez daha çalışanlara seçimden önce kamuoyu önünde verdiğiniz zam sözünü tutun diyoruz.

"ÖNCE 45 SAAT ŞİMDİ 48 SAAT"

Temizlik işleri müdürlüğü çalışanlarının belediye başkanı göreve gelmeden önce günlük çalışma saatleri 07.30-16.00 olup haftalık 6 gün 45 saat çalışma saatlerini, seçimden sonra 08.00-17.00 haftalık 48 saat ‘e çıkararak her hafta hak ettikleri 3 saat fazla çalışma ücretlerini ödeyiniz. Emeğinden başka bir geçim kaynağı olmayan gariban işçilerin haklarına girmeyin. İzmit Belediyesinin kanuna ve hukuka uymayan yanlış uygulamalar ile ilgili çalışma iş kurumu il müdürlüğüne yapmış olduğumuz müracaatın en kısa zamanda sonuçlanacağı ve bu yalan beyanlarında ortaya çıkacağını tekrar ifade ediyoruz."

05 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?