Türkkan, "419 deprem alanına AVM diktiniz"

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Meclis Genel Kurulu’nda 1999 Marmara Depremi’ni hatırlatarak ders alınmadığını dile getirdi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Elazığ depreminden sonra Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada 1999 Marmara Depremi’ni hatırlattı. Aradan geçen 21 yılda yeterince ders alınmadığını söyleyen Türkkan, "496 deprem alanı siz iktidar olduktan sonra sizin iştahınızı kabarttı, siz bunlara arsa gözüyle baktınız, siz bunlara nasıl malı götürürüm, rant elde ederim gözüyle baktınız ve bunların sadece 77'si kaldı, 419'una da AVM diktiniz” dedi.

“DEPREM KONUŞULAN YERDEN DE KAÇARIZ”

Türkkan, “Ben Kocaeli Milletvekiliyim, 1999 yılında depremi iliklerine kadar yaşamış bir arkadaşınızım. Biz Kocaeli'de hiç deprem konuşmayız. Bilir misiniz, deprem konuşulan yerden de kaçarız. Çünkü her birimizin ailesinde mutlaka bir deprem şehidi vardır. Ya kardeşimiz ya oğlumuz ya gelinimiz ya annemiz ya babamız mutlaka göçük altında kalmıştır ve biz çıkartamamışız. Onların cenazelerini beklemek gibi bir acı yaşamışız. Canlı çıkmayacaklarını bildiğimiz halde cenazelerini beklemek için başında beklemişiz. Böyle bir depremden sonra Türkiye ilk defa bir deprem felaketi hissetti ve 'Bu bir felaket’ dedi. Daha önce ben hatırlarım, daha ufak yaşlarda yaşadığımız depremler vardı. Ama 1999 depremi bir şey öğretti Türkiye'ye, bu bir felaket. Buna karşı önlem alınması lazım” şeklinde konuştu.

“DEPREM ALANLARI SİZ İKTİDAR OLDUKTAN SONRA SİZİN İŞTAHINIZI KABARTTI”

O zamanki Koalisyon Hükümeti’nin çok ciddi tedbirler aldığını belirten Türkkan, günümüzdeki duruma vurgu yaparak, "Böyle bir önlem alınması için hükümet ciddi tedbirler aldı. Hani şimdi sizin hiç beğenmediğiniz hani ‘Ne yaptılar ki?’ dediğiniz o zamanki o koalisyon hükümeti çok ciddi tedbirler aldı. Türkiye'nin gerçek anlamda bir depremle tanışmasının ardından çok ciddi önlemler aldı. ‘Deprem vergisi’ diye bir vergi koydu, bu verginin depremle ilgili meselelerin çözümünde kullanılacağına dair taahhütte bulundu. Deprem toplanma alanları yarattı. Çok ciddi, bütün belediyelerde makro planlara deprem toplanma alanları koydu. Bu deprem toplanma alanlarının amacı şuydu, böyle büyük bir depremde insanların orada belki bir ay belki iki ay belki üç ay yaşayabileceği alanlardı bunlar. 496 deprem alanı yaratıldı. Bu 496 deprem alanı daha sonra, siz iktidar olduktan sonra sizin iştahınızı kabarttı, siz bunlara arsa gözüyle baktınız, siz bunlara nasıl malı götürürüm, rant elde ederim gözüyle baktınız ve bunların sadece 77'si kaldı, 419'una da AVM diktiniz" dedi.

31 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?