Akar, Büyükşehir’in bütçesini konuştu

CHP Milletvekili Haydar Akar, sayıştay raporları üzerinden açıklamalarda bulunarak Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını eleştirdi.

Sayıştay raporlarını ele alan CHP Milletvekili Haydar Akar, Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını eleştirdi. “Büyükşehir Belediyesi devasa bütçesine rağmen Türkiye’nin en borçlu belediyesi liderliğini kimseye bırakmıyor” diyen Milletvekili Akar, Büyükşehir Belediyesi’nin faiz giderlerine dikkat çekerek sadece son 3 yılda 500 Milyon TL faize ödendiğini söyledi.

“6 BELEDİYENİN BÜTÇESİNDEN FAZLA”

Sayıştay raporlarındaki tespitlere ilişkin açıklama yapan CHP Milletvekili Haydar Akar, Büyükşehir Belediyesi’nin son 3 yıldaki faiz giderlerinin altını çizerek, “2016 yılında 97, 2017 yılında 240 ve 2018 yılında 185 Milyon TL olmak üzere sadece 3 yılda 522 Milyon TL faize ödendi. Bu ödemeler ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra, Karamürsel, Derince, Dilovası, Kartepe ve Gölcük Belediyeleri’nin 2019 yılı bütçelerinin toplamından fazla faiz gideri var. Buna özel kalem giderlerini de dahil ettiğimizde Türkiye’de 50 kentin bütçesinden fazla bir gideri bulunuyor” şeklinde konuştu.

"2 MİLYON TL GEZİLERE GİTTİ"

Tespitlerin muhalefet iddiaları olmadığının altını çizen Akar, "Bunlar Sayıştay raporlarında yapılan tespitler. Bugün kalkıp biz gezilere şu kadar harcamışsınız hangi hakla desek kalkıp vatandaşı gezdirmeyelim mi hizmet etmeyelim mi diyebilirler. Ancak mevzuat ve yönetmelikler de il dışına yapılan geziler Belediye bütçesinden karşılanmaz diyor. Peki, bunlar ne yapmışlar sadece 2 ayda 5 Nisan-15 Haziran 2018 tarihleri arasında Bursa, İstanbul, Çanakkale, Konya, Bilecik-Söğüt’e, gezilerle 823 bin 190 TL harcanmış yetmemiş, 18 Haziran-18 Eylül 2018 tarihleri arasında da, 1 milyon 211 bin 962 TL bedelli, Bursa, İstanbul, Çanakkale, Bilecik-Göynük, İznik, Ankara, Bolu, Konya’ya ziyaretler düzenlenmiş" dedi.

"20 YILLIK İCRAATLAR YAPILMALI"

Akar, bir yanda 500 Milyon TL faizler ödendiğini, bir yanda geziler ve lale devri yaşandığını belirterek, "Bu kafa ve anlayış umarız yeni yönetimce de devam ettirilmez. Yoksa ülkeyi yüklenen Kocaeli’nin kaderi en borçlu belediye ve yatırımsız bir kent olarak devam eder. Gelinen 10 aylık süreçte Büyükşehir Belediyesi ciddi bir yatırıma sahip olmadı. Darıca- Gebze Metrosu’nun, Ulaştırma Bakanlığı’na devri ile övünülmesin. Yeni hazırlanan yerel yönetimler yasası ile Büyükşehir Belediyesi’nin 700 Milyon TL kaybı var" ifadelerini kullandı.

31 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?