Haydar Akar, "Bakan bey zahmet etmiş"

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kuzey Marmara Otoyolu hakkında bakanlığa sunduğu soru önergesine Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’dan tam yanıt gelmemesine tepki gösterdi.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yeni meclis sistemini eleştirerek bakanların soru önergelerine cevap vermediğini dile getirdi. Akar, Kuzey Marmara Otoyolu hakkında bakanlığa sunduğu soru önergesine Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’dan tam yanıt gelmemesine tepki gösterdi.

"ORTAYA ÇIKIYOR"

Bakan Turhan’a soru önergesi sunan Akar, Kamulaştırmalarda yaşanan sıkıntılar neticesinde vatandaşların mahkeme sürecine gittiğine dikkat çekerek bu güne kadar kamulaştırmalardan kaç kişiye ödeme yapıldığını sordu.Kocaeli de Gebze, Dilovası, Derince, İzmit ve Kartepe de Kuzey Marmara otoyolu çalışmalarında kamulaştırmaların yapıldığının altını çizen Akar, kamulaştırmalarda yaşanan sıkıntıları ve kaynağını yine Bakanlıktan talep ederken, Ulaştırma Bakanlığı sadece bugüne kadar 15 bin 773 taşınmaz sahibine ödemelerin yapıldığı cevabını verdi. Önergesinde birçok sorunun yanıtlanmadığını belirten Akar, "Bakan Bey imza atmak için zahmet etmiş, sorularımız cevaplanmadığı gibi yeni sistemle Meclisin içinin nasıl boşaltıldığı da ortaya çıkıyor" dedi.

İŞTE AKAR'IN ÖNERGESİ

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit TURHAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla barz ederim.


Kuzey Marmara Otoyolu çalışmalarının yüzde 85’i tamamlanırken yapılan Kamulaştırmalar da sorunlar yaşanmakta ve vatandaşlar kamulaştırmalar sonrası haklarını alamayarak konuyu yargıya intikal ettirmektedir. Davaların açıldığı mahkemelerin kesin süreler vermesine rağmen Karayolları Genel Müdürlüğünün bu bedelleri ödemediği görülmektedir. Kocaeli’de kamulaştırılan bölgeler şöyledir; Gebze (Kadıllı, Cumaköy, Denizli, Tavşanlı, Muallim, Köseler, Demirciler, Yağcılar Mahalleleri),  Dilovası (Tepecik Mahallesi), Körfez (Sevindlikli, Şemsettin, Karayakuplu, Sipahiler, Himmetli Mahalleleri), Derince (Toylar, Kaşıkçı Mahalleleri),  İzmit (Çayırköy, Deretepe, Durhasan Mahalelleri), İzmit (Eseler, Bayraktar, Gedikli Karaabdulbaki, Sarakpınar, Süleymaniye, Akmeşe Mahalleleri) Kartepe (Uzunbey, Şuyu Uzunbey Mahalleleri). Buna göre;  Yukarıda özetle belirtmiş olduğum bu bölgelerdeki toplam kamulaştırma bedeli nedir? Şimdiye kadar bu bedelin ne kadarı ödenmiştir? Ödenmeyen bedeller için faiz işletilmekte midir? Bugüne kadar yapılan kamulaştırmalar da kaç kişiye ödeme yapılması gerekmiştir? Kaç kişiye bu ödemeler yapılmıştır? Kaç vatandaşımıza ödemeler yapılmamıştır? Bu ödemeler için öngörülen bir tarih var mıdır? Neden bugüne kadar vatandaşlarımız Karayolları ve Bakanlığınızca mağdur edilmiştir?."

30 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?