Uğur Mumcu İzmit'te anıldı

Evinin önünde aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Uğur Mumcu, katledilişinin 27’nci yılında İzmit’te düzenlenen anma töreni ile anıldı.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

Ankara'daki evinin önünde 24 Ocak 1993'te aracına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren raştırmacı gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin 27’nci yılı dolayısıyla İzmit’te anma programı düzenlendi. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, ADD ve KYÖD tarafından düzenlen törene CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İzmit Belediyesi Başkan Vekili Hakan Tanta, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan ve yönetimi, CHP İzmit ilçe Başkanı Hakan Çakar, çeşitli STK temsilcileri, İzmit’te görev yapan basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

İZMİT'TE ANILDI

Anma töreninde konuşan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Başkanı Didem Turan, “Ortadoğu, emperyalizmin kol gezdiği, terör örgütleriyle çeşitli istihbarat örgütlerinin kanlı ve kirli oyunlar oynadığı karanlık bir dipsiz kuyudur. Bu karanlık ve dipsiz kuyuda cinayetler birbirini izler. Halk deyişi ile Ortadoğu'da 'Kimin eli kimin cebindedir' bilinmez. Kim kimi neden öldürüyor? Bu soruların yanıtlarını anında bulmanın olanağı da yoktur. Olaylar yıllar sonra aydınlanır. O da bir kısmı’ böyle yazıyordu Uğur Mumcu, Musa Anter'in 20 Eylül 1992'de öldürülmesinden sonra kaleme aldığı ‘Dipsiz Kuyu’ başlıklı yazısında” şeklinde konuştu.

“27 YIL GEÇTİ”

Devamında Turan, “Basın tarihinde haberleri, yazıları, araştırma dosyaları ve kitaplarıyla büyük bir iz bırakan gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin üzerinden bugün tam 27 yıl geçti. Uğur Mumcu neden katledildi? Bu sorunun yanıtını ülkemizde 1988 yılından 1999 yılına kadar devam eden  bir seri suikastlar zincirinde aramak gerekir. Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı'nın katledişlerindeki  temel karekteristik  özellik  her birinin  özgür düşünceyi savunan laik aydınlar ve bilim insanları olmalarıdır. Elbetteki Uğur Mumcu bu cinayetler sarmalınn en önemlilerinden biridir” dedi.

“NE KADAR HAKLI ÇIKTI DEĞİL Mİ?”

“Gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alma, kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğunu taşımak olduğuna inandı” diyen Turan, “Yaşamı boyunca bunun kavgasını verdi. Demokratik düzeni çürüten, halkı sömüren tarikat, siyaset, ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, iktidar sahiplerince kollanan mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Birbirinin zıddı politik söylem aktörlerinin arkasındaki aynı merkezleri teşhir etti. Ne diyordu Mumcu, “Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar, Cumhuriyet’e karşı ayaklanacaklar’. Ne kadar haklı çıktı değil mi?” ifadelerini kullandı. 

AZMETTİRİCİLER BULUNAMADI”

Devamında Turan, “Suikastın üzerinden 27 yıl geçmesine  karşın ne yazık ki 24 Ocak 1993'teki Uğur Mumcu Suikastı, diğer suikastlar ve birçok kanlı eylem gibi hâlâ tam olarak  aydınlanmadı. Operasyon çerçevesinde birçok insan yakalandı. Davada cinayetten  üç sanığa ceza verildi ama olayın arkasındaki gerçek azmettiriciler hiçbir zaman bulunamadı” şeklinde konuştu.

“ONU UNUTTURMAMAK ASLİ GÖREVİMİZ”

Turan, “Bugün bizler için Uğur Mumcu adı Demokrat Laik Cumhuriyetçi Atatürkçü, emekten hak ve özgürlüklerden yana bir kişiliğin sembolüdür. O nedenle Uğur Mumcu'yu yaşatmak, onu unutmamak, unutturmamak bir yurtseverlik, bir insanlık borcudur. Ona sahip çıkmak, onu anlamaya çalışmak, yaşamı boyunca üstlendiği misyonu gelecek kuşaklara aktarmak bizim asli görevlerimiz arasında olmalıdır” dedi.

“YÜREKLERDE YAD EDİLİYOR”

Son olarak Turan, “24 Ocak günü ayı zamanda Uğur Mumcu gibi gericiliğe bölücülüğe karşı mücadele ederken katledilmiş Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok,  Ahmet Taner Kışlalı ve yıllar sonra bir 24 Ocak günü aynı zihniyetin kanlı katillerince yok edilen  Gaffar Okkan’ın da saygıyla şükranla yad edileceği  gündür. Onlar bedenen yok edilseler bile bugün düşünceleriyle yüreklerde mücadelelerde yaşamaya devam ediyorlar. Herbirine minnetarız” diyerek sözlerini noktaladı. Anma töreni, Uğur Mumcu anıtına karanfil konulması ile sona erdi.

24 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?