Dedeoğlu: İzmit çöp yükünü taşıyor

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, partisinin il binasında basın açıklaması düzenleyerek gündemde yer alan çöp depolama alanı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Demokratik Sol Parti ( DSP) İl Başkanı Halim Dedeoğlu, il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. DSP İl Başkanlığı binasında düzenlenen açıklamaya DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, İzmit İlçe Başkanı Ömer Karakaya ve parti yöneticileri katıldı. Çöp depolama alanını değerlendiren Dedeoğlu, “Bu mesele siyaset üstü bir hadisedir ve kim bunu siyasi tartışmaya dönüştürürse bu kente ve kentin kazanımlarına zarar verir. İtiraz edenler bu kentin hangi meselesi için bu kadar tepki verdiniz? İzmit yıllardır bu kentin çöp yükünü taşıyor” dedi. 

“ECEVİT’İN VEFATI HEPİMİZİ ÜZDÜ”

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, “Malumunuz geçen hafta partimizin kurucusu, siyasi tarihimizin önemli ismi Sayın Rahşan Ecevit'in vefat haberi hepimizi üzdü. Rahşan Ecevit, kuramcımız merhum Bülent Ecevit'in her zaman yanında olmuş ve yol arkadaşlığı yapmış, beraber demokrasi mücadelesi vermişlerdir. Kendisine Allah'tan rahmet tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

“SAVCILARI GÖREVE DAVET EDİYORUM”

Devamında Dedeoğu, “Her milletten çıkabileceği gibi bizim milletimizin içinden de kendi siyasi konumunu vatanseverlik duygusunun üzerinde görenler çıkabilmektedir. Ordu'nun Korgan ilçesi Belediye Başkanı Tuncay Kiraz’ın sosyal medyadan paylaşımı marjinal bir düşüncenin ürünüdür. Ölmüş kişinin aziz hatırasına hakaret eden siyasi terbiyeden yoksun bu kişiyi DSP Kocaeli örgütü olarak şiddetle kınıyor ve savcıları göreve davet ediyoruz” dedi.

“İZMİT ÇÖP YÜKÜNÜ TAŞIYOR”

“Kentimizin büyük sorunu olan çöp tesisi konusunu bir süredir basından takip ediyorum” diyen Dedeoğlu, “Çöp tesisi gündeme geldiği andan itibaren ortaya bazı bilgiler saçıldı ve tartışmalar meydana geldi. Bu mesele siyaset üstü bir hadisedir ve kim bunu siyasi tartışmaya dönüştürürse bu kente ve kentin kazanımlarına zarar verir. İtiraz edenler bu kentin hangi meselesi için bu kadar tepki verdiniz? İzmit yıllardır bu kentin çöp yükünü taşıyor. İzmit'te yaşayıp İzmit'e hizmet etmek için İzmitli seçmenlerin oyu ile seçilenler bütün bunları bildikleri halde sessiz kalacaklar, sonra da çıkıp İzmit'e Kandıra'dan daha yakın bir yerde yapılacak olan tesise Kandıra ilçemize zarar verecek diye feryat edecekler. Bu mantığı anlamak mümkün değil” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKAKIN’DAN RANDEVU İSTEDİM”

Devamında Dedeoğlu, “Hele hele Kandıra ilçemizin birçok problemi varken sesiz kalanlar böylesi ciddi bir projenin nasıl yapılacağını tam anlamadan bunu bahane ederek kendi parti içindeki çıkarlarına alet edilmesi hiç hoş değil. Bu kentin çöplerinin bertaraf edileceği bir tesise kesinlikle ihtiyacı var. Doğru yerde, doğru bir biçimde en kısa zamanda yapılmazsa yarınlarda ortaya çıkacak olan olumsuzlukların hesabını kim verecek? Konunun aslını anlamak için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ı arayıp bu konu ile ilgili randevu istedim. Sayın Başkan randevu talebime hemen cevap verdi” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANIN HASSASİYETİNİ GÖRDÜM”

Dedeoğlu, “Kendisi ile yaptığımız görüşmede konuyu etraflıca aktardı. Kendisine kamuoyunda yakma tesisi, bertaraf tesisi ve İZAYDAŞ’IN bahsedilen yere taşınacağıyla ilgili iddiayı sordum. Başkan, tartışılan yakma tesisi projesinin kalktığını yerine kaynağından ayrıştırılarak yapılacak tesisi anlattı ve konunun ÇED raporu sonrası hayata geçirileceğini, Bakanlığın sıfır atık projesi ile birlikte geniş bir proje olduğunu çevreye, yer üstü ve yer altı sularına zarar vermeyeceğini ifade etti. Bizlerin bu konudaki hassasiyetimizin aynısını kendisinin de gösterdiğini gördüm. Yakın zamanda kamuoyuna bu projeyi detaylıca anlatacağını aktardı” dedi.

“ÇÖP SORUNU ORTAYA ÇIKACAK”

Devamında Dedeoğlu, “Bu arada Kandıra ilçemizin uzunca bir zamandır hak ettiği hizmeti alamadığını kendilerine ilettim. Özellikle tarım, hayvancılık konusunda yöredekilerin desteğe ihtiyacı olduğunu, turizmin geliştirilmesi gerektiğini söyledim. Kendisi bu konuda önemli çalışmalar
başlattığını ifade ettiler. Yakın bir zamanda önlem alınmaz ve gereği yapılmazsa bu kentin çöp sorunu önemli bir biçimde ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

“PROVOKASYONLARA GELMEDEN”

Son olarak Dedeoğlu, “Başkanın kararı önemli ve cesurca alınan bir karardır. Bu konu ile ilgili provokasyonlara gelmeden herkesin konuyu takip etmeleri ve bilgi sahibi olmaları gerekir. Biz DSP olarak her zaman bu kent için yapılan her doğrunun yanında olacağız. Kimin yaptığına değil, kente olan hizmetin halkın yararına olup olmadığına bakacağız. Bugün Türkiye'nin en önemli gazetecilerinden, gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Uğur Mumcu'nun katledilişinin 27’nci yıl dönümü, saygıyla anıyoruz. Ruhu şad olsun” diyerek sözlerini noktaladı

24 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?