‘Marmara Boat Show’ deniz tutkunlarına kapılarını açtı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi katkılarıyla düzenlenen Marmara Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı ‘Marmara Boat Show’ kapılarını açtı.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin ev sahipliğinde 22-26 Ocak tarihleri arasında İnterteks Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirilecek olan ‘ Marmara Boat Show’ deniz tutkunları için açıldı.

YOĞUN KATILIM

Fuarın açılış törenine Vali Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Yalçın Payal, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, Kartepe Kaymakamı Altuğ Çalar, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak,  İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Kürşat Bal, GEBKİM Genel Başkanı İbrahim Aracı, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Başkanı Selim Murat Kıran, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İzmit Belediye Başkan Vekili Hakan Tanta, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Körfez Ticaret Odası Meclis Başkanı Güngör Ayhan, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Eski Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Kocaeli Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve çok sayıda deniz tutkunu katıldı.

“FUARLAR KENTLER İÇİN ÖNEMLİ”

Fuarın açılışını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, “Kocaeli’yi denizle bir nebze daha buluşturabilmek adına yaptığımız etkinliğe hepiniz hoş geldiniz. Yaşadığımız coğrafya geçmişten günümüze kadar üretici ve tüketicinin buluşma noktası olmuştur. Daha fazla katılımcı ve ziyaretçiyle üretici ve tüketici arasındaki bağlamı sağlamaktadır. Fuarlar kentler için önemli bir araçtır. Son 10 yıl içinde fuarlara baktığımızda taleplerin arttığını görmekteyiz. Bizler ülkemiz adına marka değer yaratmak için çalışmaktayız. Fuarımızın denizcilik adına öncü olmasını umut ediyoruz. Bizleri destekleyen herkese çok teşekkürler. Baştan beri denizci millet, denizci ülke, denizci Kocaeli dedik. Bunun için de tüm deniz severlere katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

“DÜNYADA İLK 3’TEYİZ”

Doğusel’in ardından konuşan Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Başkanı Selim Murat Kıran, “Katılımcı hedefimizin 40 bin olduğu fuarımıza hoş geldiniz. Katkılar sağlayacağı fuar vesilesiyle yurt dışından gelen tüm ziyaretçilerimize ve siz değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Yaptığımız etkinlik bir liman, deniz ve fuarcılık kenti olan Kocaeli’nin bu yöndeki vizyonu ve misyonu adına denizciliğe yeni bir pencere açmayı planlıyor. Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği yarattığı minimum 50 bin, dolaylı 150 bin istihdamın yanı sıra dünyanın en büyük canlı balık taşıma gemisiyle çalışan ilk römorkör, en büyük yelkenli gibi pek çok en ve ilk gemileri üreten seviyeye ulaşmıştır. Yat imali konusunda dünyadaki ilk 3’teki sırayı hala koruyoruz. Türkiye’nin yat bakım cirosu yaklaşık 300 milyon Euro’dur. Yine de arzu ettiğimiz düzeyde değil. Bakım onarımları yapılan yatların hizmetleriyle de sektördeki istihdama ek olarak ülkeye döviz girdisi sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

“FUARLARI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Kıran’ın ardından konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Asya ve Avrupa kıtaları arasında kesiştiği yerde kurulan Kocaeli bugün yurdumuzun en önemli endüstri yerleşimlerinden biridir. Kocaeli denizci kentimizdir. Turizm ve fuarcılık kenti Kocaeli’ye Boat Show’un önemli katkısı olacağını düşünüyorum. Fuarlar şehirler için çok önemlidir. Sektörlerin buluşma noktası olan fuarlar prestijli iş çevresinde kurumsal imajın geliştirilmesi gibi sebeplerden dolayı çok önemlidir. Bundan dolayı Deniz Ticaret Odası olarak fuarları çok önemsiyoruz. Gelişen hizmet anlayışıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bu noktada sektörde elde edilen başarılarımız var. Fuarımız Kocaeli’mize hayırlı olsun” dedi.

“MARKA ŞEHİR KOCAELİ”

Kıran’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kentimiz için yeni ufukların açılmasında ve marka şehre giden yolda fuarımız güzel katkılar sunsun. Aslında bu bizim marka kent vizyonumuzun da bir parçası. Kocaeli sadece sanayi kenti değil beraberinde bilişimi de getirdiği, aynı zamanda doğanın eşsiz imkanlarına sahip olan bir şehirdir. Markanın tüm bu alt unsurlarını içeren yaklaşım içinde olduğumuzu da bilmenizi isterim. Özellikle karavan ve kamping imkanalarının da burada tanıtılıyor olmasını kent geleceğine katkı olarak görüyorum. Ormanya adıyla markalaşan noktamız uluslararası kamping severler için bir hedef noktasıdır. Bu şehir kısa sürede deniz seviyesinden kayak merkezlerine çıkabilen bir şehirdir. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Büyükşehir Belediyesi bu salon için organizasyona olan desteğini de verdi” ifadelerini kullandı.

“KOCAELİ BİR AYRICALIKTIR”

Büyükakın’ın ardından konuşan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “Her zaman Kocaeli’de yaşamak bir ayrıcalıktır derim. Kocaeli dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Dünyada çok az şehir vardır ki iki denize kıyısı olsun. Bundan dolayıdır ki tarihin her döneminde burası önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Pek çok medeniyet İzmit’te varlığını sürdürmüş. Kocaeli’ye sanayi kenti misyonu biçildi. İzmit kabuğunu kırarak üretimde nitelik konusunda ciddi hamleler yapan şehir haline geldi. Kocaeli sanayinin başkentinin yanı sıra aynı zamanda nitelikli üretimin de başkenti olarak sayılıyor. Eski gri şehir imajından kurtuldu. Şimdi daha güzel çalışmaları yapmaktayız. Kocaeli’nin turizm, kültür, tarih yönünü daha da ön plana çıkaran faaliyetler devam edecek. Benim bir yatım yok o yüzden tüketici değilim ama işin üretim tarafındayım. Türkiye’de gemi inşaat sektöründe de savunma sanayinin ciddi katkısı oldu. Daha estetik botlar üretme gayretiyle bu alanda çok daha büyük bir pazar alanına sahip olabiliriz diye düşünüyorum. Fuarın üretim sektörüne daha çok katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

“DENİZCİLİK ORGANİZASYONLARI ÖNEM TAŞIYOR”

Işık’ın ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy, “Türkiye’nin 3 tarafı denizcilerle çevrili. Kocaeli 2 denize kıyısı olan bir kent. Böylesine önemli bir kentte denizcilikle ilgili organizasyonlar önem taşıyor. 34 liman faaliyetiyle ve 73 milyon ton yükle Türkiye de ilk sırada yer alan bir liman kentiyiz. Denizciliğin daha iyi bir noktaya gelmesi, ilimizin daha fazla pay alması adına fuarın katkısı olacağını düşünüyorum. Kocaeli sanayinin yanında turizm alanında çok önemli çalışmalar ortaya koyuyor. Her alanda Kocaeli’deki potansiyeli nasıl hayata geçirebiliriz diye düşünüyoruz. Kocaeli’yi keşfet sloganıyla bir video çektik ve kamuoyuyla paylaştık. Kocaeli’de yaşayanlar da Kocaeli’nin tüm güzelliklerinden haberdar değil. Bu fuarın denizcilik sektörünün gelişmesinde katkı sağlamasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı. Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi.

FUARCILIK KENTİ KOCAELİ 

Bir liman, deniz, turizm ve fuarcılık kenti olan Kocaeli’nin bu yöndeki vizyon ve misyonunu geliştirme amacı taşıyan, denizciliğe yeni bir pencere açma hedefi taşıyan Marmara Boat Show, Kocaeli’nin deniz alanında markalaşmasına katkı sağlamak istiyor. Kocaeli’nin denizle daha çok iç içe olup yeni nesillere denizin öneminin kavratılması hedefinin de öncelik tutulduğu fuarın Türkiye çapında büyük yankı uyandırması bekleniyor.

KOCAELİ YAZA MERHABA DİYOR

Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi, fuar sektörüne ve ülke ekonomisine büyük ölçüde katkıda bulunacak çok başarılı yepyeni bir Uluslararası Fuarlar zinciri ile 2020 yılına giriş yapıyor. 6 bin metrekarelik kapalı alanda düzenlenecek olan bu fuarlar, öncelikle çevre illerden ve bölgeden, bununla birlikte ülke genelinden iştirak edecek katılımcılar ve ziyaretçiler ile zenginleştirilecek ikili görüşmeler vesilesi ile ciddi geri dönüşümler sağlanacak bir ortam yaratacak olup özellikle ile ticaretin hızlanacağı bir merkez olacaktır. 

EKONOMİNİN CANLANMASINDAN PAY SAHİBİ

Tüm doğa, deniz ve araç tutkunlarının heyecanla beklediği bu yepyeni organizasyon, İstanbul Anadolu yakasında bir fuar merkezi olmaması, Kocaeli’nin kara, deniz ve havayolu taşımacılığı alanlarındaki avantajı ile birleştiğinde katılımcı ve ziyaretçiye kucak açacak ve ülke tanıtımına da büyük katkı sağlayarak ekonominin ve ticaretin canlandırılmasında büyük pay sahibi olacaktır. Kışın soğuk günlerinde katılımcı ve ziyaretçilerin içini ısıtacak bu organizasyon ailecek keyif yapmak için ideal bir ortam oluşturacaktır. 

22 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?