Zeytinoğlu: İhracat rekor seviyede gerçekleşti

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 8’inci Dönem Meclisi 22’nci Toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası ( KSO) 2020 yılının ilk meclisi, Hasan Tahsin Tuğrul’un başkanlığında toplandı. KSO Meclis Salonu’nda yapılan toplantıya KSO Başkanı  Ayhan Zeytinoğlu ve meclis üyeleri katıldı. 2020 yılının ilk meclis toplantısında ihracat ve ithalat verilerini değerlendiren Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Yılın tamamına baktığımızda yıllık ihracatımız 29 milyar dolara ulaştı. İhracatımız 180,5 milyar dolar ile rekor seviyede gerçekleşmiştir. Türkiye ihracatındaki payımızla İstanbul’dan sonra en yüksek ihracat yapan ikinci il olduk" dedi.

 “171,6 MİLYAR DOLAR İLE YILI KAPATTIK”

“Sözlerime her zaman olduğu gibi, ekonomik değerlendirmelerimle başlamak istiyorum” diyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Aralık ayında ihracat 14,7 milyar dolar iken ithalat 19,0 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı 4,3 milyar dolar. İhracatımız 171,6 milyar dolar ile yılı kapattık. Bu rakamlar özel ticaret sisteminin rakamlarıdır. Yani serbest bölgeler ve gümrük antrepoları gümrük sınırı dışında yer almaktadır. TÜİK bu değerleri açıkladığı için biz de bu rakamları kullanıyoruz” dedi.

“YÜZDE 4 GERİLEDİ”

Zeytinoğlu, “GTS’ye göre ise ihracatımız 180,5 milyar dolar ile rekor seviyede gerçekleşmiştir. TÜİK verilerine göre yüzde 48,9’unu gerçekleştirdiğimiz AB’ye olan ihracatımız yüzde 0,9 ve yüzde 7,2’sini gerçekleştirdiğimiz Amerika ülkelerine olan ihracatımız yüzde 4 geriledi. 2019 yılında en fazla ihracat yaptığımız beş ülkeden yalnızca Irak’a ihracatımız artmış. Biliyorsunuz Avrupa ekonomisinde geçtiğimiz yıl durgunluk yaşandı. Almanya 15,4 milyar dolar, İngiltere 10,9 milyar dolar, İtalya 9,3 milyar dolar, Irak 9,0 milyar dolar, ABD 8,1 milyar dolar oldu” ifadelerini kullandı.

“OLUMLU DEĞERLENDİRİYORUZ”

Devamında Zeytinoğlu, “Bu ülkelere ihracatımız 2018 yılındaki kadar artmış olsaydı, yılı 4 milyar dolar daha fazla ihracat ile kapatmış olacaktık. İhracatta daha da fazla rekor kırabilirdik. Diğer taraftan birçok komşumuz ülkelerdeki jeopolitik gerilimler de ticaretimize engel oluyor. Bu gelişmelere rağmen 2019 yılında ihracatını artıran ülkeler arasında yer aldık. 2020 yılında ihracatta aylık bazda 17-18 milyar dolarları aşan seviyeleri görmeyi temenni ediyoruz. Bu bakımdan, Libya ve İdlib’de ateşkes sağlanması yönündeki tüm girişimleri olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

“DİKKATLE İZLEMEMİZ GEREKİYOR”

Zeytinoğlu, “Kısa bir süre önce yıllık 500 bin dolar ihracat yapanlara da yeşil pasaport verileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz ayda da ihracatçılara verilen yeşil pasaport süresi 2 yıldan 4 yıla uzatıldı. Bu gelişmeleri de memnuniyet verici buluyoruz. İthalatımız ise 202,7 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığımız 31,1 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 84,6. İthalat alt kalemlerine bakarsak hammadde 157,9 milyar dolar, yatırım malları 25,8 milyar dolar, tüketim malları 18,5 milyar dolar. Tüketim mallarındaki gerileme memnuniyet verici. Ancak hammadde ve yatırım mallarındaki gerilemeyi dikkatle izlememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“KOCAELİ’DE GÖRÜNMÜYOR”

“Kocaeli gümrüklerinden aldığımız verilere göre Aralık ayında ihracat 2,6 milyar dolar, ithalat 3,7 milyar dolar” diyen Zeytinoğlu, “Yılın tamamına baktığımızda yıllık ihracatımız 29 milyar dolara ulaştı. Türkiye ihracatındaki payımızla İstanbul’dan sonra en yüksek ihracat yapan ikinci il olduk. TİM 2019 yılı Kocaeli ihracatı 15,2 milyar dolar, fark 13,8 milyar dolar. Bu fark TİM rakamlarının firma merkezlerinin baz alınarak hesaplanmasından kaynaklanıyor. 600 firmamızın genel merkezinin çoğu İstanbul olmak üzere farklı illerde. Dolayısıyla onların ihracatları Kocaeli’de görünmüyor” şeklinde konuştu.

“KOCAELİ 67’NCİ SIRADA”

Zeytinoğlu, “Sadece 500 büyükte yer alan 79 firmamızın ihracatı 15,7 milyar dolar. İthalatımız ise 40,3 milyar dolar. Türkiye ithalatındaki payımız yüzde 19,9.  Dolayısıyla Kocaeli dış ticaret hacmi 69,3 milyar dolar oldu. Türkiye dış ticaretindeki payımız yüzde 18,5. İhracat şampiyonu ilimizde yine otomotiv sanayi yüzde 1,27 artış oldu. Otomotiv sanayinin toplam ilimiz ihracatındaki payı yüzde 45. Türkiye otomotiv ihracatının da yüzde 27’si ilimizden gerçekleşmiş. Kocaeli’yi bir ülke olarak düşünürsek dış ticaret hacmi ile Dünya sıralamasında 67’nci sırada yer aldık” dedi.

“FAİZ ENFLASYONUN ALTINA İNDİ”

“Biliyorsunuz mobilya, yumurta ve balıkların toptan satışına ilişkin katma değer vergisi (KDV) oranlarının düşürüldü” diyen Zeytinoğlu, “Yumurta ve balıkta KDV oranı yüzde 1’e, mobilyada yüzde 8’e düşürüldü. Bu sektörlerin kayıt altına alınarak haksız rekabetin önüne geçileceği için değerli buluyoruz. Ayrıca bu indirimlerin enflasyonu azaltıcı katkı sağlayacağını da bekliyoruz. Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan indirildi. Böylece yüzde 12 seviyesindeki politika faizi oranı yüzde 11’e çekildi. Faiz, uzun bir aradan sonra enflasyonun altına indi” ifadelerini kullandı.

“BEKLENTİLERİ GÜÇLENDİRİYOR”

Devamında Zeytinoğlu, “Geçmiş yıllara baktığımızda, yüzde 78,5 ile 2017 yılında zirve yaptığını görüyoruz. Bizim her zaman dile getirdiğimiz, yüzde 80 seviyelerini aşmamız önemli. Böylece üretim artışlarında da ivmelenme olacaktır. Sanayi üretimi yıllık yüzde 5,1, aylık yüzde 0,7 oldu. Temmuz 2018’den bu yana en yüksek oranlı artış. Yüzde 5’in üzerindeki artışları önemli buluyoruz. Üretimdeki artış ekonomik büyümeye ilişkin beklentileri de güçlendiriyor” dedi.

 “İSTİHDAM 527 BİN KİŞİ AZALDI”

Zeytinoğlu, “İşsizlik oranı (Ekim) yüzde 13,4 oldu. Son iki aydır düşüş eğiliminde. Sezonsal olarak bu dönemlerde artması beklenen işsizlik oranının gerilemiş olması olumlu. Genç nüfustaki işsizlik yüzde 25,3 oldu. Ekim ayında, eylüle göre istihdam edilenler; Sanayide 120 bin, inşaatta 65 bin, hizmetlerde 122 bin kişi yükseldi. Tarımda ise mevsimsel olarak 405 bin kişi geriledi. Aylık yükselişleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak bir evvelki yıla göre istihdam edilenlerin sayısı 527 bin kişi azaldı” ifadelerini kullandı.

“İŞSİZLİK ORANI GERİLEDİ”

Son olarak Zeytinoğlu, “Bu dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 270 bin, sanayi sektöründe 30 bin, inşaat sektöründe ise 305 bin kişi azalırken, sadece hizmet sektöründe çalışanlarda 78 bin kişilik artış gerçekleşti. Bir önceki yıla göre işsiz sayısındaki artış 2019’un başından itibaren kademeli geriliyor. Bu ayda işgücüne katılım sadece 82 bin kişi olduğu için, istihdam oranın gerilemesine rağmen işsizlik oranımız bir evvelki aya göre geriledi” diyerek sözlerini noktaladı.

22 Ocak 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?