Büyükşehir’den istihdama katkı sağlayacak çalıştay

Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KOMEK)’in ev sahipliğinde kentin istihdam hamlesini artırmak sebebiyle düzenlenen ‘İstihdam Odaklı Mesleki Eğitim Çalıştayı’ bugün gerçekleştirildi.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

KO-MEK ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında hayata geçirilen ‘İstihdam Odaklı Mesleki Eğitim Çalıştayı’ bugün gerçekleştirildi. İzmit Ramada Otel’de düzenlenen çalıştaya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın ve çok sayıda davetli katıldı.

“DÜNYAYLA YARIŞABİLİR NİTELİKTE”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını yapan Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilsen Bilgili, “Bu çalışma inanılmaz bir emek ürünü. Genç nüfusun oldukça yoğun olduğu, potansiyelimizin gelecekte dünyayla yarışabilir nitelikte olmaya aday oluşu hepimizi ilgilendiriyor. Bu çalışmayla ilgili olarak birçok akademisyenimizle bu konuları gün boyunca tartışacağız. Kurulması planlanan kampüsün nasıl olması gerektiğiyle ilgili çıktılar elde etmeyi planlıyoruz.  Bir tarafta iş bulamayan gençler bir tarafta da nitelikli eleman bulamayan işverenler var. İŞKUR kayıtlarına baktığımız zaman iş bulamayan işsiz sayısı oldukça yüksek. Eleman temininde mevcut sorun ve çözüm önerilerini ele almalıyız. Kurulacak kampüste bu hususlar üzerinde durulmalı” dedi.

“ESKİ İŞ MODELLERİ İŞGÖREMEZ HALDE”

Bilgili’nin ardından konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, “Nitelikli insan gücüne ihtiyacımız var. Bir zamanlar ‘Meslek lisesi memleket meselesi’ diye bir slogan vardı. Meslek liseleri hem o senelerin meselesi olmuştur hem bizlerin hem de ülkenin meselesi oldu. Teknik eğitimin hayati önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Derinlemesine bir çalışma yapıldı. İşveren eleman bulamıyor. Teknolojinin tüm boyutlarını hissediyoruz. Yeni nesil iş modelleri ve şikayetler göz önüne alındığında dünyanın büyük bir değişim içinde olduğu açıktır. Eski iş modelleri artık iş göremez hale gelecektir. Bu süreç modern dünyanın artık ana hususunu oluşturmaktadır. İşi, yükü ve zaman maliyetini artık ortadan kaldırıp veriye dayalı yol almalıyız” şeklinde konuştu.

“KOCAELİ OLARAK AVRUPA BİRLİĞİ’NE GİRDİK”

Devamında Çiler, “Ezbere dayalı eğitim sistemi iflas etmiştir, eğitim sistemi yazboz tahtasına dönmüştür. Bilgi inşa eden yeni eğitim modellerini geliştirmek zorundayız. Bilişim çağına uyum sağlama zorunluluğumuz var. Ülkemiz ekonomisine yön veren bölgemizin ve Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman eksikliği ülkemiz için ciddi bir sorundur. Kocaeli ve Gebze olarak biz çoktan Avrupa Birliği’ne girdik. Kişi başına en yüksek geliri veren Kocaeli’dir. İstanbul ikinci sırada geliyor. Sanayi üniversite işbirliğini göz ardı etmemek lazım. Ortada yapısal bir sorun var. Öğrenciler üniversite mezunu oluyor ama işsizlik sayısı çok fazla. Sanayinin devleştiği bir kentteyiz. Kocaeli’nin dışındaki illeri hiç düşünmek bile istemiyorum. Yara buradayken çözmek lazım. Ya üreterek var olacağız ya da tüketerek yok olacağız” ifadelerini kullandı.

“NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ YETİŞTİREMİYORUZ”

Çiler’in ardından konuşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Genç işsizliğimiz yüzde 30’lara dayandı. Şu an işsizliğimiz var ama aynı zamanda sanayicimiz de eleman bulamıyor. Burada bir açık var. Nitelikli iş gücünü yetiştiremiyoruz. Meslek eğitimine gerektiği kadar önem veremiyoruz. Büyükşehir Belediyesi şehrin tamamından sorumlu. Başkan ve ekibi güzel bir çalışma yaptı. Ama asıl burada vurgulanması gereken Büyükşehir Belediyesi bunu kendisi planlayabilirdi. Ortak akılla yollarına devam etme niyetindeler. İnşallah bu kampüs Kocaelimiz için hayırlara vesile olur” dedi.

“İŞSİZLİK DÜNYANIN SORUNU”

Çöpoğlu’nun ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra hem ihtiyaçlar arttı hem de para ödeme zaruriyetleri doğdu. İşsizlik sadece bizim bölgemizin değil bütün dünyanın sorunu. Mücadele merkezi hükümetlerin olduğu kadar bütün insanların kafa yoracağı bir meseledir Eğitim alamamış ya da aldıktan sonra farklı branşlarla KO-MEK sayısız eğitim verdi. Halk üniversitesi vasfı gördü. Bir tarafta iş arayan gençlerimiz bir tarafta da eleman arayan sanayicilerimiz var. El birliğiyle şehrimizde işsiz kimse kalmasın. İş arayan temsilcilerimize destek olalım. Beraber bu şehri güzelleştirelim. MARKA’ya bu süreçte verdiği katkı için teşekkür ediyorum. Nitelikli eleman yetiştirelim. Kuracağımız bundan sonraki düzende ortam ve eğitmenler uygun olsun. İleri teknolojik aygıtları kullanalım ve muhakkak soru soralım” diyerek sözlerini noktaladı.

YENİ İSTİHDAM ODAKLI

Bilindiği gibi KO-MEK yıllardır ücretsiz meslek eğitim kurslarıyla vatandaşların vasıflı elaman kimliğini elde etmesine ve bu sayede, iş bulmasına olanak sağlıyor. Bu kurslardan yetişen birçok insan ya kendi işini kurmanın ya da iş bulmanın ayrıcalığını yaşıyor. KO-MEK söz konusu çabası ile bir anlamda can bulan istihdam hamlesini daha da kuvvetlendirmek amacıyla konuyu kentin dinamikleriyle ele almaya hazırlanıyor. Bu kapsamda vatandaşlardan gelen talepleri değerlendirerek eğitim faaliyetlerini sürdüren KO-MEK’te yeni istihdam odaklı mesleki eğitim modeli ile sanayi kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda ihtiyaç duyulan niteliklere uygun eleman yetiştirerek istihdama katkı sunmayı hedefliyor.

MESLEKİ EĞİTİM KAMPÜSÜ KURULACAK

Büyükşehir Belediyesi yeni İstihdam Odaklı Mesleki Eğitim Modeli ile Uzmanlaştırılmış Mesleki Eğitim Kampüsü kurarak sanayi kuruluşları ve diğer paydaşlarla birlikte sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli meslek elemanı yetiştirecek. Mesleki Eğitim Kampüsündeki tam donanımlı atölyelerde verilecek mesleki eğitimlerle işverenin ihtiyaç duyduğu nitelikli elamanlar yetiştirilerek iş arayanların istihdamına katkı sağlanacak. Model bir anlamda nokta atışı ile işe uygun vasıflı ve aranan elamanların Mesleki Eğitim Kampüsünde yetişmesini sağlayacak.

BÜYÜKAKIN, KONUYU GÜNDEME ALDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın 31 Mart yerel seçimlerindeki beyannamesinde istihdamı arttırmak için kentin sanayi ve sektörel kuruluşları ile temas sağlanarak istihdam destekleme programı kapsamında proje üretileceği belirtilmişti.

SAHA ÇALIŞMALARI YAPILDI

Mayıs ayında start verilen Uzmanlaştırılmış Mesleki Eğitim Kampüsü Fizibilite Projesi kapsamında yüzlerce firmaya anket uygulaması yapılarak hangi iş sahasında eleman ihtiyacı olduğu ve sektörde yaşanan mesleki eğitimden kaynaklı sorunlar araştırıldı.

ÇALIŞTAY PROGRAMI

Kentin sanayi ve sektörel dinamikleriyle gerçekleştirilen çalıştayda bugüne kadar yürütülen çalışmalar bir anlamda masaya yatırıldı. Çalıştay, dört oturumdan meydana geldi. Açılış konuşmalarının ardından sabahki ilk oturumda; Kocaeli Uzmanlaştırılmış Mesleki Eğitim Kampüsü Fizibilite Ara Raporu Sunumu yapıldı. İkinci oturumda, Nitelikli Eleman Özellikleri ve İşe Yerleştirme Süreçleri ile Yeni Mezunların Teorik-Uygulama Beceri ve Özellikleri başlığı ele alındı. Çalıştayın öğleden sonraki oturumlarında ise Sektörlere Göre Öncelikli Nitelikli Eleman İhtiyaçları, Gelecekte İhtiyaç Duyulacak Meslekler, İstihdam Odaklı Mesleki Eğitim Modeli Önerileri ile Mesleki Eğitim Süreci ve Paydaşların Rolleri başlıklarındaki görüşlere yer verildi.

21 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?