Kandıralılar çöp depolama tesisi istemiyor

İzmit Kandıra sınırında bulunan Sarıhocalar bölgesine yapılması planlanan çöp depolama tesisine bölgede yaşayan vatandaşları tepki gösterdi

Sarıhocalar Mahallesinde bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi tesisin bölgeye zarar vereceğini belirterek duruma tepki gösterdi. Kalabalık grup adına konuşan Pirceler Mahalle Muhtarı Erol Sert, “Bu bölgede yaşayan insanlarımızın, duygusallığı, iyi niyetli oluşu, asi ve kavgacı olmaması resmen fırsata çevriliyor. Ama yanlış bilinen bir şey var! Yumuşak başlıysak, uysal koyun da değiliz. Söz konusu topraklarımız olduğunda, bir oluruz, birlik oluruz, tok ses çıkartmasını da biliriz” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın geçtiğimiz günlerde çöp depolama tesisini yapacağı yer olarak açıkladığı Kandıra’da vatandaşlar, İZKANDER öncülüğünde eylem yaptı. İlçelerine çöp yakma tesisi yapılmasını istemeyen vatandaşlar, durumu protesto etti. Kandıralılara İYİ Parti İl başkanı Şanbaz Yıldız, İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, Kandıra Belediye eski Başkanı Kenan Evin de katıldı. Vatandaşlar ‘Başkan şaşırma sabrımızı taşırma, Kandıra tarımdır çöplük olamaz, Kartepe’ye Karfest, Kandıra’ya çöpfest, Kandıra yeşildir, yeşil kalacak, ata tohumlarını çöplüğe mi ekelim’ sloganları ve pankartları ile çöp yakma tesisine tepkisini gösterdi.

BOŞUNA UĞRAŞMASIN


Basın açıklamasının ardından çöp tesisi yapılmaması adına imza kampanyası başlatıldı. Öte yandan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Buraya geldiğimde hep AK Partililerin olduğunu gördüm. Onlar önce AK Parti’den istifa etsin sonra çöp yakma tesisini protesto etsinler” dedi. Yaklaşık iki bin kişinin bir araya geldiği Sarıhocalar Mahallesinde vatandaşlar adına açıklamayı Pirceler Mahalle Muhtarı Erol Sert yaptı. Sert, “Kandıralılar hiçe sayılarak fikirleri alınmadan Kocaelilinin mutfağına Kandıra’mıza çöp depolama alanı yapılmak isteniyor. Bugün buraya toplanan bütün vatandaşlarımız topraklarına sahip çıkmak ve büyük bir yanlışa dur demek için bir araya geldi. Buradan çok önemli bir uyarıyı da yapmak istiyoruz. Kimsenin bu hassas süreçte siyaset üretmesine geleceğimizi etkileyecek bu hassas konuyu siyasete alet etmesine de asla müsaade etmeyeceğiz. Bu sebeple bizim birliğimizden kavga bekleyenler, kötü emellerine alet etmek isteyenler boşuna uğraşmasın” dedi.

NEDEN BUNA LAYIK GÖRÜLÜYOR


Muhtar Sert, “Kandıra tüm Kocaeli'nin sahip çıkması gereken doğal bir cennettir. Kandıra 2006 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş olup, halen 5 mavi bayraklı plaja sahip bir ilçemizdir. Kandıra yolunun hemen yakınında yapılacak bir depolama ile turistler koku ve çöp dağları ile mi karşılanacaktır. Gıda organize sanayi, çöp depolama alanına çok yakın konumdadır. Gıda ile çöp nasıl yan yana düşünülebilir. Çöp depolama alanına, Akçakese başta olmak üzere, Pirceler, Terziler, Sarıhocalar, Kısalar mahalleri ve cezaevi yerleşkesi çok yakın konumdadır. Bir bölgeyi kokudan kurtarırken buradaki halk neden buna layık görülmektedir” dedi.


Akçakese ve Pirceler Mahallelerine akan oldukça gür su kaynakları ile ilgili nasıl bir yol izlendiğini de soran Sert, “Ağaç, yeşil alan düşünüldüğünde bölgenin tamamına yakını ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan defne ağaçları ile kaplıdır. Çevre görüşü, su havzası, tarımı besleyen dere yatakları kriterleri sizin için geçerli değil midir? Bu konular ile ilgili akademik odalarımızın görüşü nedir. Bölge halkının görüş ve düşüncesi, hiç mi önemli değildir? Bölgede yapılan cezaevi, hemen yanımızda 200 dönüm hayvan barınağı, devamında 100 dönümün üzerinde ve büyümeye devam eden taş ocağı ile bölge olarak fedakarlıklar zaten yapılmıştır. Daha fazlasını lütfen bizden istemeyin” dedi.

BİR OLURUZ


Sözlerini sürdüren Sert, “Yıllarca kanayan yara olan kandıra yolumuzun yükü GİOSB ve çöp kamyonlarıyla daha da artacak olup can kayıplarının artacağı düşünülmemiş midir? Bizim birikmiş onlarca sorunumuz varken bu sorunlarımız görülmezken, çöp depolama alanı ile resmen mükafatlandırıldık. Bu bölgede yaşayan insanlarımızın, duygusallığı, iyi niyetli oluşu, asi ve kavgacı olmaması resmen fırsata çevriliyor. Ama yanlış bilinen bir şey var! Yumuşak başlıysak, uysal koyun da değiliz. Söz konusu topraklarımız olduğunda, bir oluruz, birlik oluruz, tok ses çıkartmasını da biliriz. Sesimizin daha gür bir sesle çıkacağı gerçeğini de kimsenin göz ardı etmemesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.


Yapılması planlanan çöp depolama alanı hakkında bilgileri kamuoyundan duyduğumuzda derinden yaralandıklarını ifade eden Sert, “Kandıra oldu bittiye getirilecek kadar değersiz değildir. Bizlerin ata yadigarı, gidecek başka yerimizin olmadığı topraklarımızdır. Sayın Başkanın bölge hakkında bilgisinin olmadığı kanaatindeyiz. Yanlış yönlendirildiğini düşünerek bu karardan vaz geçeceği beklentisi içindeyiz. Çöp depolama alanı yapılması planlanan bölge resmen bir yaşam alanıdır. Ne çorak arazidir nede kuraktır. Topraklarımızdan bereket akmaktadır. Bu toprakların organik tarımla değerlendirilmesi gerekirken çöp depolama alanı yapılmak istenmesi akıl tutulmasıdır” dedi.


Bölgede hayvancılık yapıldığını da hatırlatan Sert, “Bu topraklarda hayvanlarımız besin ihtiyacını karşılamaktadır. Kocaeli'nin mutfağı olan bölgemiz, hindisiyle biberiyle karpuzuyla yoğurduyla hayvancılığı ile meşhurken çöp depolama alanı yapıldıktan sonra çöp dağları ile anılacak. Bölgede üretilen sebze meyve artık itibar görmeyecek. Çöp depolama alanı yaydığı pis koku ile bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızı köylerini terk etmek zorunda bırakacak. Çiftçilerimizi üretemez, ürettiğini satamaz hale getirecek. Ata tohumları ile üretilen biberler, tüm Türkiye'de market reyonlarında yerini bile aldı. Bizler bölgemiz adına bununla övünürken yapılmak istenen çöp depolama alanı ile boynumuzu yere eğmek istemiyoruz” dedi.

Sert, “Kandıra tüm Kocaeli’ye üreterek bakabilir ama Tüm Kocaeli’nin pisliğini kaldıramaz. Bu bölgemiz adına kabul edilecek bir durum değildir. Kimse bizden bu duruma sessiz kalmamızı beklemesin. Bu sorun sadece Kandıra'mıza mal edilemez edilmemelidir. Bu asla kabul edilecek bir şey değildir. Doğal güzelliği ile cazibe merkezi olması gereken Kandıra’mız, Turizm yatırımlarıyla organik tarım yatırımlarıyla üreticilerin desteklenerek kalkınması gereken bölgemiz, çöp kamyonlarının tüm Kocaeli'nin çöpünü getirdiği döktüğü bir yer olmaması için biz bu uğurda mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Bu süreçte bizim yanımızda olmayanlar, bundan sonra bizler için yok hükmünde olacaklardır” şeklinde konuştu.

İSTİFA ETSİNLER


Eyleme destek olmak için gelen İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yıldız, “Bugün burada yapılan eyleme biz İYİ Parti olarak destek vermek için geldik. Fakat şunu görüyorum ki, açıklamayı yapanların ve muhtarların tamamı tamamına yakını AK Parti'nin ya delegesi üyesi. Burada samimiyetin olabilmesi için burada gerçekten düzgün bir eylem yapılacaksa ve çöp fabrikası gerçekten istenmiyor ise bunların öncelikle partilerinden istifa etmeleri lazım. Çünkü bu tesisi herhangi bir siyasi parti yapmıyor; mevcut iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Büyükşehir Belediyesi ve devletin aldığı karar neticesinde burada çöp fabrikası yapılmak isteniyor” dedi.

SONUNA KADAR KANDIRALILARIN YANINDAYIZ


Yıldız, “Çöp fabrikasının Kandıra yapılması büyük bir yanlış ve büyük bir zulümdür. Çünkü Kandıra Türkiye'nin en verimli topraklarına sahiptir. Yaklaşık 6 yıldır yılan hikayesine dönen yol yapılmadan bugün gelip de ben Kandıra'da çöp fabrikası yapacağım demek çok yanlıştır. Bu eylemi yapan arkadaşların Öncelikle samimiyetlerine göstermeleri için Adalet ve Kalkınma Partisindeki üyeliklerinden ve deliklerinden istifa etmeleri gerekiyor. Biz sonuna kadar Kandıralıların yanındayız. Kandıra'nın doğal güzelliklerinin bozulmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

19 Ocak 2020 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?