Derince'de ilk biyonik kulak uygulaması

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile hastanın sol kulağına “Koklear implant” (biyonik kulak) uygulaması yapıldı.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile hastanın sol kulağına “Koklear implant” (biyonik kulak) uygulaması yapıldı. Ameliyat, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Yahya Güldiken Hocanın gözetiminde KBB Kliniği Program Yöneticisi Doç. Dr. Selahattin Genç, Eğitim Görevlisi Doç. Dr. H. Erdem Özel, Dr. Zülal Kara ve Sağlık Memuru Caner Aydın’dan oluşan cerrahi ekiple gerçekleştirildi.

YENİDEN İŞİTİR HALE GELİYOR

Ameliyat edilen hasta, her iki kulağında ileri derecede iç kulak tipi işitme kaybı ile doğan ve işitme cihazı kullanmasına rağmen fayda görmeyen 2,5 yaşındaki kız çocuk hastaydı. Sağır ve dilsiz olmaya aday olan hasta bu ameliyat ile ve ameliyat sonrası uygun rehabilitasyon programlarına devam ettiği takdirde yaşıtları gibi işitip, konuşabilecek duruma gelecek. Koklear implantasyon ameliyatı ile hem doğuştan ileri derecede işitme kaybı olan çocuk hastalar, hem de sonradan işitme duyusunu tamamen kaybeden erişkinler de yeniden işitebilir hale gelebilmektedir.

BAŞARILI EKİPLE İŞE DEVAM

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları program yöneticisi Doç. Dr. Selahattin Genç, yenidoğan tüm bebeklerin doğumdan hemen sonra işitme taramalarının yapılıp, işitme kaybı olanlarının tespit edilmesi, ardından Klinik ABR testi ile ilk altı ayda işitme kaybı tanısının kesinleştirilip işitme cihazı kullanılması durumunda, implant uygulaması için aday hale getirilebileceğini ve bir yaşından sonra ise koklear implant ameliyatının uygun hastalara yapılabileceğini belirtti. Böylece önerilen rehabilitasyon programlarına da devam edildiği sürece çocukların işitme engelli olmayan yaşıtlarıyla aynı okullara gidebilecek seviyeye gelebileceğini vurguladı. İşitme kayıplı hastaların tespit edilmesi ve tedavilerinin planlanması Temmuz 2018’ de Yenidoğan İşitme Tarama Referans Merkezi olmaya hak kazanan Kulak Burun Boğaz Kliniğinde 3 KBB Eğitim Görevlisi, 4 KBB uzmanı, 3 KBB Asistan doktoru, 2 Odyolog ve 6 Odyometristen oluşan ekiple başarılı bir şekilde devam ettirilmektedir.

15 Ocak 2020 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?