Başsavcı Korkmaz: Baba Harun, akıl hastası çıktı

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2019 yılına ilişkin istatistikleri paylaştı. Uzun süre kent gündeminde yer alan Palu ailesi davasına dair açıklamalarda bulunan Korkmaz, "Palu ailesi davasında son durum baba Harun Palu vardı, tanık pozisyonunda olan. O akıl hastası çıktı. Dolayısıyla onunla ilgili vasi atanması sağlandı. Ardından hükmü açıklanacak" dedi.

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

“BABA AKIL HASTASI ÇIKTI”

Kenti derinden sarsan Palu ailesi davasına dair de konuşan Korkmaz, "Palu ailesi davasında son durum baba Harun Palu vardı, tanık pozisyonunda olan. O akıl hastası çıktı. Dolayısıyla onunla ilgili vasi atanması sağlandı. Ardından hükmü açıklanacak. En fazla 1 celse daha uzar. En fazla 1-2 ay içinde davanın nihayetleneceğini düşünüyoruz. Yargılamayı etkilemeyeceğini düşünüyoruz ama yine de mahkemeye ışık tutabilir” dedi.

“KOCAELİ GÜZEL BİR ADLİYEYE KAVUŞACAK”

Yeni adliye binasına değinen Korkmaz, "Kolordu’nun Köseköy’deki merkezinde bize 170 dönümlük bir arazi tahsis edildi. Projeyi büyükşehir belediyemiz hazırladı. İnşallah bizim temennimiz 2021 bütçesine dahil olmak ve 5 gibi bir süre sonra yeni bir adliye binasına kavuşmayı hedefliyoruz. Şuanda fiziki şartlarımız olumsuz. Hakimlerimiz savcılarımız 2’şerli oturuyor. Sürekli personel artıyor. Büyükşehir belediyemizden yer tahsisi istedik. Kadıköy Mahallesinde otoparkın oraya 10 mahkeme taşımayı düşünüyoruz. Şu anda iş mahkemeleri taşınacakmış gibi görünüyor. İbre biraz oradan yana ama ilerleyen süreçte neler olur bilmiyoruz. Kocaeli güzel bir adliyeye kavuşacak” ifadelerini kullandı.

“HER SORUŞTURMAYA MÜDAHİL OLMAM”

“Bir çaycı hanım Bank Asya’ya para yatırmış” diyen Korkmaz, “Kadının 2 tane katılım hesabı açtığını ve yurtdışından o hesaba para geldiğini, paranın da bir süre örgütün talimatıyla uyumlu sürede bankada tuttuğu sonucuna ulaştık. Kızının çeyiz parası olduğunu söyledi. Eşinin yurtdışında FETÖ’ye ait bir şirkette işçi olduğunu söyledi. Baktığımızda bu doğru değil. Kadının savunması boşa çıktı. Davayı açtık ve vekil bey bu davanın yanlış açıldığını, kendisini bizzat tanıdığını söyledi. Ben de kendisine biz delillerle çalışıyoruz dedim. Bu para hareketiyle ilgili bilgisinin olmaması mümkün değil. Kasıt değerlendirmesini mahkeme yapacak. Ben buraya minnetle gelmedim. Buranın hesabını devlete vereceğim. Her şeyi araştırırım ama her soruşturmaya müdahil olmam" dedi.

14 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?