Liselerde yeni dönem!

Eğitim dünyasında yaşanan yeniliklere bir yenisi daha ekleniyor. Yeni sistemde liselerde ders sayıları kademeli olarak azaltılarak kariyer odaklı müfredat hayata geçirilecek.

Eğitimde 2019'da başlatılan değişiklikler 2020'de de hız kesmiyor. Akademik ders yoğunluğu azaltılarak öğrencileri ilgi ve yeteneklerine göre daha sağlıklı kariyer planlarına yönlendiren sistem hayata geçirilecek. Yeni eğitim modeli 2020 yılında Eylül ayından itibaren 9'uncu sınıftan başlayarak kademeli olarak 12'nci sınıfa kadar uygulanacak. 9'uncu sınıfta zorunlu olan görülen ders sayısı 8'e, 10'uncu sınıfta ders sayısı 9'a, 11'inci sınıfta ders sayısı 9'a ve son olarak 12'nci sınıfta ise sayı 7'ye düşürülecek.

DERS ÇEŞİTLİLİĞİ AZALIYOR

Yeni lise modelinde var olan haftalık 40 saat ders sayısı korunacak. Liselerin tüm kademelerinde ders süresi yine 40 saat olacak. Ancak Akademik Gelişim Programı (AGEP) adıyla bütüncül bir yapıya kavuşturulan akademik Eğitim dünyasında geçen yıl olduğu gibi 2020’de de önemli değişiklikler olacak. Liselerde ders sayıları kademeli olarak azaltılacak. Kariyer odaklı müfredat hayata geçirilecek. Anadolu Liseleri için 9-11'inci sınıarda haftalık 35, 12'nci sınıarda ise 24 ders saati olarak planlandı. Geri kalan saatlerde öğrenciler atölye çalışmaları yapacak.

SINIFTA KALMA GERİ GELİYOR

Yeni yılda her dersten ayrı ayrı 50 puan ortalamasını tutturamayan dersten kalacak. Üç zayıa sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek. Ancak o dersleri üst sınıfta verme zorunluluğu olacak. Öğrenci gerekiyorsa ikmale kalacak ve dersini okulda veya uzaktan eğitimle alacak. Yeni açılacak özel okullar için bazı yeni kriterlerin yer alacağı yönetmelik hayata geçecek. Buna göre yeni açılacak kurumlardan banka ya da taşınmaz mülk teminatı göstermesi istenecek. 2012-2013 eğitim öğretim yılında başlayan 4+4+4 sistemi kapsamında 66 aylıkken de okula başlayanlar bu yıl 8'inci sınıf oldu. Dolayısıyla 2020'de liselere başlayacak öğrenci sayısı da geçen yıllara göre 700 bine yakın artacak. 2020 Liselere Giriş Sınavı'na da (LGS) 1 milyon 700 bine yakın 8'inci sınıf öğrencisinin katılması bekleniyor. Tasarım ve Beceri Atölyeleri tüm Türkiye'ye yayılacak. 2020'de tüm ilçelerde en az 1 adet okulda olmak üzere toplam 10 bin atölye kurulacak.

03 Ocak 2020 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?