“İzmit işçi çıkarmadı, sözleşmeleri yenilenmedi”

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, ilçe binasında basın açıklaması düzenleyerek İzmit Belediyesi tarafından sözleşmesi yenilenmeyen personeller hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar partisinin ilçe binasında İzmit Belediyesi’nde sözleşmelerinin bitmesinin ardından yeni sözleşme imzalanmayan çalışanlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Düzenlenen basın açıklamasına İlçe Başkanı Hakan Çakar’a ilçe yöneticileri Veli Beyaztaş ve Anıl Deniz Pişkin de eşlik etti. Konu hakkında açıklama yapan Çakar, “İzmit Belediyesi işçi çıkarmamıştır, söz konusu kişilerin sözleşmelerini yenilememiştir. Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, kötü niyetli olsaydı sözleşmelerini yenilemediği arkadaşları BEKAŞ’A teklif etmezdi. Teklif edilen arkadaşlar orada çalışmak gibi bir isteklerinin olmadığını söylediler ve sözleşmeleri yenilenmedi” dedi.

 “ALGI OPERASYONU”

“Son 2 gündür İzmit Belediyesi’nde kentimizde bir algı operasyonu yapılmaktadır” diyen İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, “İzmit işçi çıkarmamıştır, söz konusu kişilerin sözleşmelerini yenilememiştir. Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, kötü niyetli olsaydı sözleşmelerini yenilemediği arkadaşları BEKAŞ’A teklif etmezdi. Teklif edilen arkadaşlar orada çalışmak gibi bir isteklerinin olmadığını söylediler ve sözleşmeleri yenilenmedi” dedi.

“MAĞDUR EDEBİYATI”

Açıklamalarının devamında Çakar, “AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, o arkadaşlarla iletişime geçerek mağdur edebiyatı yaptırmıştır. Zamanında Halil Vehbi Yenice 29 işçiyi işten çıkartırken pasta kesmişlerdi. Fatma Kaplan Hürriyet yönetimindeki İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen teftiş memurları tarafından incelememiştir. Teftiş konusunda belediye incelendi sonrasında bazı işçi statüsündeki arkadaşların belediyede sözleşmeli olarak işe devam etme durumu olmuştur. Teftiş raporuna göre bu personellerin aldığı kadro ile yaptıkları iş farklı konumlandırılmıştır. Burada işten çıkarma yoktur. Varsa kendilerine göre bir haksızlık, hukuk yolu açıktır. Her zaman olduğu gibi şimdi de AK Parti’nin hazmedememesi devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

“HÜRRİYET’İN ARKASINDAYIZ”

“İzmit’te geçmiş dönemde haksız yere çıkarılan işçiler oldu o zaman AK Parti neredeydi?” diyen Çakar, “İzmit Belediyesi’ndeki bu personellerin ayrıcalığı neydi? Nedeni çok açık CHP’nin seçimi kazanarak İzmit Belediyesi’ni almış olmasıdır. Bizler CHP İzmit ilçe örgütü olarak Hürriyet’in her zaman yanında ve arkasındayız. Buradan Ali Güney’e de sesleniyorum. Biz o arkadaşları işten çıkarmadık, sözleşmesini yenilemedik. BEKAŞ’a yönlendirdik ancak kendileri değerlendirmek istemedi” şeklinde konuştu.

“GÖREV YERİ DIŞINDA ÇALIŞTIRILAMAZ”

Çakar, “5393 sayılı belediye kanunu belediyelerin uzman ve teknik personeli yıllık sözleşme ile çalıştırabilmesine imkan tanımaktadır. Uzmanlık alanları ile hiçbir ilgisi olmayan işlerde çalıştırılması kanunla bağdaşmamaktadır. Yine belediye kanunu 49/3-5 maddeleri hükmü gereği ile belediye ve bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri norm kadro ilke ve standartların dair yönetmeliğin 21 maddesi hükmüne uygun davranılmalı sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esasların personel sözleşmelerinde belirtilen görev yeri dışında çalıştırılamaz şeklinde belirtilmiştir” ifadelerini kullandı.

“ŞARTLARI KARŞILAMADIĞI GÖRÜLMEKTEDİR”

Son olarak Çakar, “Yine sosyal çalışmacı kadrosu, yükseköğretim kurumlarında mezun şartı aranırken, bu kadroda istihdam edilenin bu şarta haiz olmadığı bu nedenle sözleşmesinin yenilenmediği programcı kadrosunda istihdam edilebilmek için D düzeyinde KPDS veya dengi yabancı dil bilgisine sahip olmak şartı öngörüldüğü halde, bu kadrolara sözleşmeli memur olarak atananların bu şartları karşılamadığı görülmektedir. Bu tespitler raporda ki bir kaç tespittir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve bağlı olduğu hukuk kurallarına göre yönetilir. Keyfi uygulamalar ile ne resmi ne de özel bir sektörü işletemezsiniz” ifadelerini kullandı.

"NEDEN BU KİŞİLER?"

Çakar’ın ardından konuşan İlçe Yöneticisi Veli Beyaztaş, “İzmit Belediyesi’ni kaybetmenin acısı ile bu tarz konuları siyasi bir malzeme haline getiriyorlar. Karalamaya çalışıyorlar. Söz konusu olan teftişteki kurul da belediyenin düzenlediği herhangi bir denetleme aracı değildir. Böyle bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Bu tamamen AK Parti’nin yaptığı haksız bir algı operasyonu. Birileri de çıkıp biz bu kişilere sahip çıkacağız diyorlar. Onlara sadece özellikle neden bu kişiler diye sormak istiyorum. Sadece İŞKUR önünde bile binlerce iş bekleyen insan var. Davaları devam eden, işsizlikle uğraşan yüzlerce vatandaşımız varken sadece bu 12 kişi mi çok önemli? Bunlar sadece siyasi malzemedir” dedi.

 “KADRO İLE İLGİSİ OLMAYAN BİRİMLERDE”

“İzmit Belediye Başkanlığı’nda İçişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen mülkiye müfettişliği bir rapor düzenlemiştir” diyen Beyaztaş, “Burada da farklı bir algı yaratılmaya çalışılıyor, söz konusu müfettiş İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirmiş olduğu teftiş kuruludur. Söz konusu rapor ile bazı sözleşmeli personelin alındıkları kadro ile ilgisi olmayan birimlerde istihdam edildiği tespit edildi. Eğitmen kadrosunda çalıştırılmak üzere sözleşme yapılan personelin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde şoför olarak istihdam edildiği görülmüştür” dedi.

02 Oca 2020 - 13:29 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.




Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?