Tarhan, KOÜ neden bu kadar borçlu?

CHP Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Kocaeli Üniversitesi hakkında Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Yazılı Soru Önergesi zırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu

CHP Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Kocaeli Üniversitesi hakkında Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Yazılı Soru Önergesi zırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Tarhan, “Kocaeli Üniversitesi neden bu kadar borçludur? Bunun nedeni nedir?” dedi.

“USULSÜZLÜKLER GİDERİLSİN”

“Bizler her zaman üniversitelere, gençlere, akademisyenlere tam bağımsızlık tanınmasını yetki alanlarının genişletilmesini savunuyoruz” diyerek açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Üniversitede bir yanlış varsa bunu dile getirip düzeltmek için de ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Kocaeli Üniversitesi neden bu kadar borçludur? Bunun nedeni nedir?  Bakanlık buna çözüm olacak önlemleri neden almamaktadır? Kocaeli Sanayi kenti olduğu kadar öğrenci kentidir. Kentimizi, şehrimizi marka haline getirecek Kocaeli Üniversitesi’ni hep beraber en iyi üniversiteler arasına sokmak için çabalamalıyız” dedi.

“MALİ İŞLEMLERDE ŞEFFAF OLMALIDIR”

Açıklamalarına devam eden Tarhan, “2018 yılının Sayıştay Raporunda Kocaeli Üniversitesi’nin Döner Sermaye İşletmesinde 70.277,97 TL’lik sermaye payının bulunmasına rağmen 242 Döner Sermayeli Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 7.736.000,00 TL olarak yer aldığı tespit edilmiştir. Üniversite’de özellikle mali işlemlerin yapıldığı döner sermaye tablolarında sayıştayca usulsüzlük tespit edilmesi. Üniversite’nin de cevaben düzeltiyoruz, açıklamasında bulunması akıllara başka sorular getirmektedir. Üniversiteler özellikle mali işlemlerinde şeffaf olmalıdır” diye konuştu.

“TIP FAKÜLTESİNİN GİDERLERİNDEN ORTAYA ÇIKMAKTADIR”

Son olarak Tarhan, “Kocaeli Üniversitesi kentimizin göz bebeği, gururudur. Ancak üniversitenin borç hanesi nedense hep tıp fakültesinin giderlerinden ortaya çıkmaktadır. Çevre şehirlerimizden ve kentimizden oldukça fazla oranda hastaya hizmet vermeye çalışan Kocaeli Üniversitesi, malzeme stoku nedeniyle, ilaç giderlerinin fazla olması nedeniyle zarar ediyorsa burada bir yönetim zafiyeti ya da art niyet var demektir. Bir Tıp Fakültesi ihtiyacı olduğu kadar malzeme almalıdır. Çünkü tıbbi envanterin birçoğunun son kullanma tarihinin süresi sınırlıdır. Malzeme stoku işlemlerinin evrensel bir değerlendirmeye tabii olması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

18 Aralık 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?