Tarhan, KOÜ'nün durumunu Ziya Selçuk'a sordu

Kocaeli Milletvekili ve TBMM CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Kocaeli Üniversitesi’nin Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlüklerini ve borçlarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a sordu.

Kocaeli Milletvekili ve TBMM CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Kocaeli Üniversitesi’nin Sayıştay raporlarına yansıyan usulsüzlüklerini ve borçlarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Yazılı Soru Önergesi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. Tahsin Tarhan, “Bizler her zaman üniversitelere, gençlere, akademisyenlere tam bağımsızlık tanınmasını, yetki alanlarının genişletilmesini savunuyoruz. Ancak üniversitede bir yanlış varsa bunu dile getirip düzeltmek için de ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Kocaeli Üniversitesi neden bu kadar borçludur, bunun nedeni nedir, bakanlık buna çözüm olacak önlemleri neden almamaktadır? Kocaeli Sanayi kenti olduğu kadar öğrenci kentidir. Kentimizi, şehrimizi marka haline getirecek Kocaeli Üniversitesi’ni hep beraber en iyi üniversiteler arasına sokmak için çabalamalıyız” dedi.

"ÜNİVESİTE ŞEFFAF OLMALIDIR"

Devamında Tarhan, “2018 yılının Sayıştay raporunda Kocaeli Üniversitesin'in Döner Sermaye İşletmesinde 70.277.97 TL’lik sermaye payının bulunmasına rağmen 242 Döner Sermayeli Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 7.736.000,00 TL olarak yer aldığı tespit edilmiştir. Üniversite’de özellikle mali işlemlerin yapıldığı döner sermaye tablolarında Sayıştay’ca usulsüzlük tespit edilmesi. Üniversite’nin de cevaben düzeltiyoruz, açıklamasında bulunması akıllara başka sorular getirmektedir. Üniversiteler özellikle mali işlemlerinde şeffaf olmalıdır” ifadelerini kullandı.

"KENTİMİZİN GURURUDUR"

Tarhan, “Kocaeli Üniversitesi kentimizin göz bebeği, gururudur. Ancak üniversitenin borç hanesi nedense hep Tıp Fakültesinin giderlerinden ortaya çıkmaktadır. Çevre şehirlerimizden ve kentimizden oldukça fazla oranda hastaya hizmet vermeye çalışan Kocaeli Üniversitesi, malzeme stoku nedeniyle, ilaç giderlerinin fazla olması nedeniyle zarar ediyorsa burada bir yönetim zaafiyeti ya da art niyet var demektir. Bir Tıp Fakültesi ihtiyacı olduğu kadar malzeme almalıdır. Çünkü tıbbi envanterin bir çoğunun son kullanma tarihinin süresi sınırlıdır. Malzeme stoku işlemlerinin evrensel bir değerlendirmeye tabii olmasıgerekmektedir" dedi.

18 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?