Pınar Gül Tarhan ile Sokağın Sesi

Siz değerli halkımızdan gelen talepler ve gündelik hayatta karşımıza çıkan birtakım sorunlara bu hafta da Sokağın Sesi köşemizde yer verdik

Basın Sitesi’nde ulaşım hala büyük sorun

Bilindiği üzere Derince Çınarlı Mahallesi’nde TOKİ tarafından yapılan 138 konutluk Basın Sitesi’nde yaşam, yaklaşık bir yıl önce başladı. Havası temiz, bir yanı ormana bakan, körfez manzaralı sitede konutların henüz yarısı dolmuş durumda. Taşköprü Yolu Sokak üzerinde bulunan sitenin güzergahından ilk aylarında toplu taşıma aracı geçmezken site sakinleri her gün yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan otobüs durağına kadar yürümek zorunda kalıyordu. Benim de üyesi olduğum Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetiminin uzun uğraşları sonucunda Büyükşehir Belediyesi tarafından günde 4 sefer olmak üzere 94 numaralı hat konuldu konulmasına, ancak ulaşım sorunu tam anlamıyla çözüme kavuşmuş değil. Yetersiz sefer sayısı nedeniyle o 1 kilometrelik yolu hala yürüyenlerimiz var. Mesai saatlerimizin farklılığı, aracı kaçırmalar vs. derken kaldırımı dahi bulunmayan, can güvenliğimizin olmadığı o tehlikeli yolda zaman zaman başıboş köpekler, alkollü sürücüler ve ağır tonajlı araçlarla karşılaşabiliyoruz. Şimdi bunlara kış mevsiminin gelmesiyle birlikte havanın erken kararması eklendi. Yarın öbür gün kar yağışları başlayacak. İşte asıl o zaman ne yapacağız diye site sakinleri olarak kara kara düşünmeden edemiyoruz. Herhangi birimizin canına zarar gelmeden sefer sayılarının artırılmasını ve kaldırım düzenlemesi, kasis, trafik levhaları ve aydınlatma sistemi gibi çalışmaların bir an önce bölgemizde de yapılmasını istiyoruz.

----------------------------------------------------

Ayakkabı boyacılarının artık yüzü gülüyor

Yürüyüş Yolu üzerinde Yeni Cuma Parkı eski otobüs durağının yanında bulunan Ayakkabı Boyacı Dükkanı diğer adıyla lostra, yaklaşık 20 yıl önce dönemin belediye başkanı Hikmet Erenkaya tarafından yaptırılmıştı. 6 boyacı esnafının yıllardır yaz kış demeden hizmet verdiği dükkan, yaklaşık iki ay öncesine kadar kış şartlarına uygun değildi. Öte yandan virane bir görüntüye de sahip olan bu dükkana “Gülümse İzmit” sloganının sahibi İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet el atarak boyacı esnafının da yüzünü gülümsetti. Geçtiğimiz ekim ayında İzmit Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından eskisi yıkılarak yerine kış şartlarına uygun, daha konforlu ve daha modern bir görüntüye sahip dükkan yapıldı. Ön tarafı ve yanları camla kaplı olan dükkanın duvar kısmı ise rengarenk ayakkabı resimlerle süslendi. Bir vatandaş olarak, İzmit’imize yakışmayan o eski görüntüden kurtarılıp bu küçük ekmek teknesini yenileten Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ediyoruz. “Bahar Gibi İzmit” sloganının yaşaması adına bu tür yeniliklerin devamını bekliyoruz.

-----------------------------------------------------

Elektrik panolarının görüntüsü içler acısı

Kentimizin birçok noktasında karşımıza çıkan, özellikle binaların ve işyerlerinin önünde bulunan elektrik panolarının dış görüntüsü de içler acısı. SEDAŞ’ın sorumluluğunda olan bu panolar da, her şeyde olduğu gibi ilk günkü haliyle kalamıyor ne yazık ki. Zaman geçtikçe yıpranan, pas tutan bu panolara bir de duyurular, siyasi parti afişleri, iş ilanları gibi kağıtlar yapıştırılınca ortaya hiç de hoş olmayan bir görüntü çıkıyor. İşte bunlara bir örnek, Yeni Cuma Parkı eski otobüs durağının önündeki simitçi ve kestaneci esnafının yakınında bulunan elektrik panosu. Zaten eskimiş bir görüntüye sahip olan bu pano da üzerine yapıştırılmış ilanlar, duyurular ve Yürüyüş Yolu’nun vazgeçilmezi kuşların pisliklerinden geçilmiyor. Belki kuşlara bir çözüm bulunamıyor ama en azından o duyuruları yapıştıranlar, üzerinde “Tehlike, Patlayıcı Ortam” ve “Ateşle Yaklaşmayınız” yazılı uyarıları dikkate alsa fena olmaz diye düşünüyorum.

-------------------------------------------------

Yaya yolundaki vidalardan tehlikeye davet

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Plaj Yolu köprüsü yaya yolunda bulunan vidalar her gün o köprüyü kullanan yayalar için tehlike arz ediyor. Yaya yolundaki korkulukların ayaklarındaki vidalama yerlerine takılıp yüzünü, kolunu, bacağını çarpan ve yaralananların sayısı da güç geçtikçe artıyor. Oldukça dar olan bu yaya yolunda iki kişi yan yana yürüyemez durumdayken vatandaşlardan her gün bir yaralanma olayı duyar olduk. Okulun da bulunduğu o bölgede birçok öğrenci, okula gidip gelirken o vidalı yolu kullanmak zorunda kalıyor. Çocuklar, yaşlılar ve hamile vatandaşlar için tehlikeye davet çıkaran bu yaya yolundaki vidalara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden bir an önce gerekli bakım ve onarımın yapılması bekleniyor.

13 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?