Hakan Çakar: Ben örgütümün adayıyım

CHP İzmit İlçe Kongresi öncesinde adaylığını resmen açıklayan mevcut İlçe Başkanı Hakan Çakar ile kongre süreci ve parti içi çalışmaları üzerine sohbet gerçekleştirdik. Seçilmiş başkan olmak isteyen Hakan Çakar, "Bizde ayrıştırma yok birleştirme var. Ben tüm partililerimizin desteği ile aday oldum. O nedenle örgütümün adayıyım" dedi.

CHP İzmit İlçe Örgütü, 21 Aralık Cumartesi günü saat 10.00-18.00 arasında Yunus Emre Kültür Merkezi'nde ilçe kongresini gerçekleştirecek. Şu anda iki adayı bulunan İzmit'te mevcut İlçe Başkanı Hakan Çakar, resmi açıklamasını yaparken rakibi Gökhan Ercan ise henüz adaylığını resmi olarak duyurmadı. Önceki dönem ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya'nın milletvekilliği aday adaylığı nedeniyle istifa etmesinin ardından göreve atama ile gelen Hakan Çakar ile kongre süreci ve parti içi çalışmaları üzerine sohbet ettik. Seçilmiş başkan olmak istediğini belirten Çakar, "Ben parti büyüklerimiz Sefa Sirmen'in, Hikmet Erenkaya'nın, Alparslan Seymen'in, eski ilçe başkanlarının, delegelerin, her bir üyenin adayıyım. Onların desteği ile aday çıkıyorum. Bizde ayrıştırma yok birleştirme var. Herkesin adayıyım" dedi.

"KARDEŞ KÖY PROJEMİZ VAR"

Göreve geldiğiniz Nisan 2018 tarihinden bu yana CHP İzmit İlçe Başkanı olarak kendinizi ve yönetiminizi başarılı buluyor musunuz?

Evet başarılı bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü biz İzmit İlçe'de oturmadan bütün gün sahada, vatandaşlarımızla birlikteyiz. Onların dertlerini dinledik, acılarını paylaştık ve sonucunda da yerel seçimde İzmit Belediyesi'ni kazandık. Bu şu anda ilçe yönetimimizin bir başarısıdır. Danışma kurullarımızı yaptık. Birkaç mahallede de olsa mahalle meclisini kurmayı başardık. Önümüzdeki dönem için zaten en büyük hedeflerimizden biri de budur. Bunun en güzel örneği, Yahya Kaptan’da. Mahalle temsilcimiz bunu başardı. 70 kişilik bir mahalle meclisi kurdu. Onu da Kaptan'da yüzde 83'ük oy alarak taçlandırdık. Artık önümüzdeki dönem seçildiğimde 'Kardeş Köy' projemiz var. İzmit mahallelerini önceden köy olan mahallelerle birleştiriyoruz. Yahya Kaptan'a 3 köy veriyoruz. Onlarla irtibat halinde olacak, sosyal projeler geliştirecekler. Partimizi örgütleyip 2023 seçimlerinde Kocaeli'den minimum 6 vekil çıkarmak üzere çalışmalarımızı yürüteceğiz.

Önceki dönem ilçe başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın milletvekilliğine aday olması nedeniyle görevinden istifa etmesiyle boşalan koltuğa atandınız. Atama ile göreve gelen Hakan Çakar neden aday?

Seçilmiş başkan olmak istiyorum. 2017 Aralık ayındaki kongrede Mehmet Ümit Küçükkaya seçildi. O da nisan ayında milletvekilliği aday adayı oldu. Onun yerine yönetimdeki arkadaşlarımızın oy birliği ile göreve geldim. Ben de tekrar delegelerin seçmiş olduğu bir başkan olmak istiyorum. Çalışmalarımız devam ediyor. Partililerimizin desteklerini bekliyoruz.

"BİZDE AYRIŞTIRMA YOK BİRLEŞTİRME VAR"

Rakibiniz Gökhan Ercan için Alparslan Seymen ve Sefa Sirmen destekliyor deniliyor. Size kimler destek veriyor? Hikmet Erenkaya’nın adaylığı konuşuluyordu, 'Aday değilim' açıklaması yaptı. Sizi desteklediği söylentiler arasında.

Hikmet Erenkaya beni destekliyordur. Ben hem parti büyüklerimiz Sefa Sirmen'in, Hikmet Erenkaya'nın hem Alparslan Seymen'in, eski ilçe başkanlarının, delegelerin her bir üyenin adayıyım. Onların desteği ile aday çıkıyorum. Bizde ayrıştırma yok birleştirme var. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara gidiyor. Bunun için de hiç kimsenin bu süreçte dışarıda kalma gibi bir lüksü yok. Herkesin adayıyız. Gökhan arkadaşım da adaylığını açıkladı gibi bir durum söz konusu. Ona da başarılar diliyorum.

Aday olmayı düşünen Mehmet Nazım Gençtürk, Gökhan Ercan için adaylıktan çekildi. Parti içindeki bu kutuplaşma dikkat çekiyor.

Kamuoyunda öyle yaratılmak isteniyor. Ben buna şiddetle karşıyım. Beni destekleyenlere beni desteklemeyin diyemem. Ben herkesle barışığım. Benim için partimizin değerli isimlerimizin hepsinin bu partide emeği vardır. Biz bu partide birleştirici güç olacağız. Diğer arkadaşlar birleşip tek aday üzerinde anlaşabilirler ama hiç sorun değil.

"ARKADAŞLARIMIZ BİZİ EKSİK GÖREBİLİRLER"

CHP, İzmit’te 15 yıl sonra sizin ilçe başkanlığınız döneminde bir belediye kazandı. Kocaeli’de bir tek İzmit kazanılmışken ve bunda CHP İzmit İlçe yönetiminin de başarısının olduğu düşünülürken kongreye tek başınıza gidemiyorsunuz. Bunun sebebini neye bağlıyorsunuz?

Bazı arkadaşlarımız, bizim partide görevlerimizi eksik veya yanlış yaptığımız düşüncesiyle aday olabilirler. 17 yıllık süreçte AKP iktidarında İzmit'te iki başarı yakaladık. Biri referandum biri İzmit Belediyesi. Referandum sürecinde Mehmet Ümit Küçükkaya başkanımızdı. Ben de yönetimindeydim. O yönetimde de canla başla çalıştık. Kendisine olağanüstü bir destek vererek referandumdaki başarıyı yakaladık. Bu yönetim kurulumuz da 15 yıl sonra İzmit ilçeyi kazandı. Biz çalışmayı sevdik. Ayrıştırmadık, barıştırdık. Gece 01.30'da Yeşilova'daki 75 yaşındaki Hasan amcanın evinde 35 kişi ile toplantı yaptık. Bir başka gece Gültepe'de farklı siyasi görüşlerdeki insanlarla aile toplantıları yaptık. Biz bu işin sadece mitinglerle olmayacağını bilerek hareket ettik. Onun meyvesini de aldık. Arkadaşlar bizi eksik görebilir. Kendilerine saygı duyuyoruz. Biz bu kenti çok seviyoruz.

Kazanırsanız ne yapacaksınız, kaybederseniz ne yapacaksınız?

Yerel seçimden bu yana İzmit'i kazanmak için işimizi arkadaşlarımıza bıraktık. Kazanırsak bir sisteme oturtacağız işlerimizi. Partimiz bize bir görev vermiş olacak. Bedel ödenmesi gerekiyorsa biz de böyle ödeyeceğiz. Biz partiden ne rant sağlamak istiyoruz ne de bir çıkar gözetiyoruz. Sadece iktidarda olalım, partililerimizle birlikte yönetelim istiyoruz. Kaybetmeyeceğimize inanıyorum.

"HÜRRİYET İLE ARAMIZ 10 NUMARA"

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile arasınız nasıl? Parti ile arasındaki bağın kopuk olduğu iddialarına ne söylemek istersiniz?

Sayın Başkanımızla aramız 10 numara. Örgütle hiçbir sıkıntısı yok. Kendisi de örgütten geldiği için örgütün isteklerini, sıkıntısını az çok bilir. İddialar kesinlikle yalan.

"BİN 500 PARTİLİDEN 30'A YAKINI"

Belediye seçimleri döneminde yüzlerce partili de canla başla çalıştı. Şimdi birçok partilinin iş beklentisi var. Belediyeye kaç partili başvurdu?

Tabi bazı arkadaşlarımız işe giriyor. Özellikle seçim zamanı sahada çalışan arkadaşlarımız. İhtiyaç olan birimlere arkadaşlarımız da alınıyor. Bu da istişarelerle oluyor. Fatma Başkanımız belediyeye partili partisiz 10 bin tane CV geldiğini söyledi. Bize gelen CV sayısı 3 bin 500. Partili olan bin 500’e yakın başvuru var. Bunlardan 20-30'u işe girebildi. Başkanımız da yapacağı projelerle istihdam alanı yaratmak istiyor. Proje ekibiyle çalışmalarını yürütüyor. İnşallah 2020’nin başlarından itibaren yeni yatırımlarla istihdam alanı açacağını ve partililerimizin de işe başlayacaklarını umuyorum. Seçim dönemi karşılıksız çalışanlar da oldu. Serzenişlerde bulunanlar oldu. Bunları da biz göğüslüyoruz. Şu anda hiçbir küskünlük yok.

"SAYIN GÜNEY'İ O KÖYE KENDİM GÖTÜREYİM"

Son günlerde AK Partili Meclis Üyesi Şener İnce’nin “Camiye ayakkabı ile girdiler” gibi bir paylaşımı olmuştu. Hürriyet de hakaret içerikli paylaşımı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Orası bir ardiye. AK Parti İlçe Başkanı Sayın Ali Güney’e çağrımdır: Gelsin kendi arabamla alıp götüreyim oraya. Kendisi de ayakkabısını çıkarıp girecekse o ortama. Söyleyecek sözümüz olmaz. Orası ne cami ne ibadet yeri. Küçük çaplı mahalle konağı gibi. Kendileri o yeri görmediği için hala ibadethane olduğunu düşünüyor. Orada seçim döneminde sandık kurulmuş. Elimizde fotoğraflar var. Sayın Ellibeş ve Sayın Ali Güney, parti binalarından yaptıkları açıklama ile gündemde kalmaya çalışıyorlar. Orada neler yapıldığını görsünler. Yıllardır orası çamur deryasıydı. Pazar günü gittik. Tespitte bulunduk. Halkla bütünleştik. Demek ki halkı dinlemediler bugüne kadar. Orada yaşayan insanlarımız, oradaki suçlamalardan dolayı gözyaşlarına boğuldular. Ali Güney’in oraya gideceğini umut etmiyorum ama gidebiliriz.

"BAZI MAHALLELERDE UZLAŞMAYA GİDİLDİ"

Geçtiğimiz günlerde delege seçimleri tamamlandı. Önceki dönemlerde çekişmeli geçen delege seçimleri bu dönem son derece sakin bir havada geçti. Partide eski heyecan kalmadı mı?

Partide heyecan dorukta. Orhan Mahallesi’nde 140 üyeden 125 tanesi oy kullandı. Durhasan’da 20’ye yakın üyeden 18’i oy kullandı. Hiçbir sorun yok. Sadece bizim demokratik seçim yaptığımızdan kaynaklı biraz daha farklı düşünülüyor. Gedikli Köyü’nde 2 üye delege olmak istedi. Kaptan'da geçen dönem 3 liste vardı, bu dönem 1. O heyecandan çok kopmalara neden oluyor. Biri sarı liste, biri mavi liste çıkartıyor. Sonra da partiye küsmeler oluyor. Bunun öncesinde mahalle temsilcilerimizle toplandık. Partiyi düşünerek hareket ettik. Biraz daha uzlaşmacı yaklaştık. Rest çekmedik. Hepsi bizim partilimiz.

Bilindiği üzere Gedikli Mahallesi’nde 5 üyeniz bulunuyordu. Seçilecek 1 delege için 2 aday çıkmış, adaylardan biri partinin aktif gençlerinden Mustafa Can Tekoğlu. 2-2 eşitliğe rağmen ilçe yönetiminin atama yaptığı, kura çektirmediği iddia edilmişti. İl yönetimine itiraz edildi, itiraz sonucu kura çekildi. Haberlere konu oldu. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?

Orada arkadaşlarımız 2-2 sonuçlandığını söyleyince cumartesi toplantı yaptık. Yönetim kurulu oy birliği ile arkadaşımızı delege yapalım dedik. İl başkanlığına da itirazlar oldu. Tüzük gereği kura çekmemiz gerekiyormuş orada. İl başkan yardımcımızın gözetiminde kura çekildi. Mustafa Can Tekoğlu delege oldu. Yeni dönemde de seçildiğimiz takdirde kurultay delegesi için il başkanlığına teklifim olacak. Bir tane köyden, köy üyemizden kurultay delegesi yapmak isterim. Ankara'da genel başkan olmaya aday olacak kişiye oy atmalarını ve onlara bu gururu yaşatmak isterim. Kendimi de feda ederek yazmam yani. Geçen İl Başkanımız kendini yazmamıştı. Parti üyelerim benim için farklıdır. Partinin 30 yıllık, 50 yıllık temsil eden insanları var. Partiye sahip çıkmış insanlar.

Aydın Ünlü ile ilgili yayınlanan video hakkında ne düşünüyorsunuz? Videoda rüşvet karşılığında ruhsat işi ile ilgili ifadeler yer alıyor.

Allah kimseyi o duruma düşürmesin. İçeriğini çok bilmem ama ikili konuşmalar var. Biz bu kentte alnımız ak yüzümüz pak dolaşmak istiyoruz. Ekibimiz de öyle olacak, yönetim kurulu arkadaşlarımız da öyle olacak.

11 Ara 2019 - 17:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?