Pınar Gül Tarhan ile Sokağın Sesi

Bu hafta da sokakta karşılaştığımız ve sizlerden gelen sorunlara, aksaklıklara Sokağın Sesi köşemizde yer verdik

Çınarlı Ormanı’nda ihanetin görüntüsü

Şüphesiz ki ağaç, orman, yeşil alan gibi çevresel konular en hassas noktalarımızdan. Yaşadığımız kenti, körfezine eşlik eden ormanların güzelleştirdiği de gözle görülür bir gerçek. Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’de halk, ne zaman temiz hava almak istese fırsatını bulup kendini ormana, mesire alanlarına atıyor. İşte ben de geçtiğimiz haftasonu İstanbul’dan gelen misafirlerimi Derince’nin Çınarlı Mahallesi’nde bulunan Basın Sitesi’ndeki evimde ağırladım. Öğle saatlerinde havanın güzelliğini de fırsat bilip ormana doğru yürüyüşe çıktık. Eşsiz manzarayı seyredip ormanın kokusunu içimize çekerek ilerlediğimiz anayolun ormana bakan tarafındaki duvarın dibinde içimizi acıtan bir manzara ile karşılaştık. Toplum olarak henüz kendimizi geliştiremediğimiz bir nokta var ki o da elimize geçen her çöpü yere atmayarak doğaya ihanet etmememiz. Sorumsuz kişilerin yarattığı bu manzara ile sık sık karşılaşıyoruz, durumu belediyenin ilgili birimlerine iletiyoruz ve o çöpler oradan toplanıyor. Ancak olay tamamen vatandaşın duyarlılığında bitiyor. Güzelim kentimize yakışmayan bu görüntülerin son bulmasını temenni ederken vatandaşı da doğaya ve insana saygıya davet ediyoruz.

Fatmagül’ün Mekanı'nı bozmayın

Önceki hafta akşam saatlerinde İzmit Kadıköy Mahallesi Güvercin Sokak’tan geçiyordum. Sokak üzerinde bir işyerinin önündeki kaldırımda kartondan yapılmış bir kedi evine rastladım. Kedi evi olduğunu üzerine bırakılmış nottan anladım. Kedi evinin üzerindeki notta, “Fatmagül’ün mekanı. Bakma su koy, bakma mama koy. Koliye dokunma (evini bozma) elleme, asla…” ifadeleri yazılıydı. Belli ki duyarlı vatandaşlar tarafından Fatmagül ismi verilen can dostumuz sokak kedisine koliden minik bir yuva yapılarak hediye edilmiş. Kış mevsiminin kendini hissettirdiği şu günlerde böylesine duyarlı hayvansever vatandaşlarımızın varlığı bizi de ısıtıyor. Biliyoruz ki belediyeler, hayvan dernekleri, Kocaeli Üniversitesi’nin gönüllü gençleri buna benzer sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor elbet. Umarız, hayvanlara bile tecavüz edilen bu karanlık dönemde böylesine içimizi ısıtan anlamlı projeler, çok daha fazla kesime yayılır.

Kapanca, karanlıkta kaybolmamalı

İzmit'e ayrı bir değer katan Kapanca Sokak, önceki dönem Belediye Başkanı Nevzat Doğan tarafından tarih turizmine kazandırılmıştı. Tarih Koridoru bünyesinde bulunan İzmit'in uğrak yerlerinden olan Kapanca Sokak, tarihi mekanlarıyla dikkat çekiyor. Basın Müzesi, Butik Otel, Tarihi Çarşı gibi değerlere sahip olan Kapanca'nın son günlerde aydınlatmasında sorun yaşandığı konuşuluyor. Tarih Koridoru Derneği geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında, Kapanca Sokak'ın aydınlatma sisteminin çalışmadığını ve vatandaşların geceleri sıkıntı yaşadığını ifade etmişti. İzmit'i İzmit yapan tarihi mekanın daha fazla karanlıkta kalmaması için -bölgenin güvenliğini de göz önünde bulundurursak- yetkililer bir an önce konuyla yakında ilgilenmeli.

Yürüyüş Yolu'nda bir 'duyarsızlık' örneği daha

İzmitimizin sembollerinden biri de şüphesiz ki her gün binlerce insanın kullandığı Yürüyüş Yolu'dur. Sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkan manzara ise tam bir sanat eserini andırır. Sayısız dükkan, işhanı, okul, apartman vs. bulunduran, binlerce aracın ve insanın adeta aktığı Yürüyüş Yolu, bazen ne yazık ki hoş olmayan görüntülere de maruz kalabilmekte. Yukarıdaki "Çınarlı Ormanı'nda ihanetin görüntüsü" başlıklı bölümde belirttiğim gibi burada da vatandaşın duyarlılığında bitiyor olay. Her ne kadar belediyeler, işini doğru yapsa da konteynere atılması gereken çöpler, evsel atıklar, konteynerin içine değil, hemen yanına bırakılıyor maalesef. Toplum olarak duyarlılık bilincini oluşturmadığımız sürece bu tür görüntülerin ardı arkası da gelmeyecek gibi.

06 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?