TMMOB’dan 3’üncü Kent Sempozyumu’na davet

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde hayata geçirilecek Kocaeli Kent Sempozyumu, ‘Kocaeli, Kocaeli kadar mı?’ sloganıyla 19-20-21 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu tarafından 19-20-21 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek Kocaeli Kent Sempozyumu ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Gerçekleştirilecek sempozyuma dair detayların verildiği açıklama Mimarlar Odası Taş Bina’da Sempozyum Sekreteri Nilgün Akcan Özcan tarafından yapıldı.

“YAŞANABİLİR SANAYİ KENTİ”

TMMOB birlikteliğinde yapılan kent sempozyumlarının kente önemli katısı olduğunu belirten Sempozyum Sekreteri Nilgün Akcan Özcan, “Sempozyum aynı zamanda İl Koordinasyon Kurulunun öncülük ettiği kente dair disiplinler arası çalışmanın en iyi örneğidir. 2007 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz TMMOB Kocaeli Kent Sempozyumunda, ‘Kimlikli ve Yaşanabilir Kocaeli’ hedefine ulaşılması amaçlanmış ve kentsel tespit ve öneriler sempozyumda sunulmuştur. 2011 yılında ikincisini gerçekleştirdiğimiz kent sempozyumunda ise kentin baskın kimliği olan sanayi ana tema olarak kurgulanmış ve ‘Kaotik Sanayi Kenti’ yerine ‘Yaşanabilir Sanayi Kenti’ne ulaşmak için çözümler aranmıştır” dedi.

“İNSAN VE YAŞAM ODAKLI ÖNERİLER”

Bu yıl düzenlenecek 3’üncü Kent Sempozyumu’ndan da bahseden Özcan, “Kentin dış çeperlerinin ötesine bakarak bölgesel etkileşimleri dikkate alarak coğrafik kent sınırlarını aşarak ‘Kocaeli Kocaeli kadar mı?’ çerçevesinden tespit ve önerilerimizi paylaşacağız. Yapılan danışma, düzenleme ve yürütme kurulu toplantılarında ‘Kocaeli Kocaeli Kadar Mı?’ temasının  ‘Kent ve Sosyal Yaşam’  bağlamında insan ve yaşam odaklı öneriler ile irdelenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca sempozyum sürecine bir de ortaöğretim öğrencileri için resim yarışması planlanmıştır. Amacımız, geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımızın görüşlerini, hayallerini resim sanatı ile sempozyuma taşınması ve bu bağlamda da bir resim yarışması açılması ve sergiye dönüştürülmesidir” şeklinde konuştu.

19 ARALIK’TA YAPILACAK

Sözlerinin devamında Özcan, “Sempozyum 19 Aralık Perşembe günü Seka Park Kongre ve Kültür Merkezinde Saat 16.30 da Açılış konuşmaları, resim yarışması ödül töreni ile başlayacaktır. Ayrıca açılış sonrası arzu eden konuklarımı için 19.00-20.00 saatlerinde Seka Park Bilim ve Kağıt Müzesi gezisi planlanmıştır. Oturumlar 20 ve 21 Aralık 2019 tarihlerinde TMMOB Mimarlar Odası Tarihi Binada 09.00-18.30 saatlerinde gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.

“KENTLİYE HİZMET ETMEYEN İŞLEVLER”

Sempozyumun amacından da bahseden Özcan, “Sınırlar siyasi ve coğrafik özellikleri ortaya koysa da aslında günümüz kentleri birbirine girmiş bir yaşamı paylaşmaktadır, artık yaşamsal ve işlevsel olarak kentlerin sınırları bulunmamaktadır. Rant yaratma baskıları ile kentin değerleri, doğal varlıkları, kamusal kullanım alanları kentliye hizmet etmeyen işlevlere dönüşmeye devam etmektedir. Kocaeli de bu süreçten nasibini alan kentlerden biridir. Asya ve Avrupa‘yı birbirine bağlayan karayolu-demiryolu ve denizyolu ulaşım ağlarının kesiştiği stratejik bir noktada yer alan Kocaeli, ‘Küresel Kent Vizyonu’ hedefindeki İstanbul metropolünün komşusu olmasından kaynaklı olarak kendi planlamasına menfi etki eden bir değişim yaşamaktadır” dedi.

YAŞANABİLİR PROJELER

Devamında Özcan, “Kocaeli endüstriyel üretime bağlı çevresel ilişkilerini kurgularken bir yandan etkileşimde olduğu kentlerin diğer yandan küresel finans ilişkilerinin baskısı altında negatif etkenlere maruz kalmaktadır. TMMOB’a bağlı tüm bileşenlerinin, üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının kendi uzmanlık alanlarından bilimsel verileri ve önerileri ortaya koyacağı, diğer toplumcu yapıların kendi düşünce ve çalışmalarından katkılar sunacağı bu sempozyumda kentin yapısal ve yaşamsal tüm sorunlarını tartışırken; Kocaeli’yi sınırlarındaki iller ile birlikte küresel ölçekten değerlendirmeye, kentsel rantın kamu yararına dönüşmesi amaçlı planlama ve uygulama fikirlerini ortaya koymaya, sağlıklı ve bilimsel bir gelişme içinde, yaşanılabilir bir kentin oluşturulmasına yönelik projeler üretmeye, çalışacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

06 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?