“Cedit’i Büyükşehir’e devretmeye hazırım”

İzmit Belediyesi yılın son meclisinde, Cedit Mahallesi’nde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinin gecikmesi ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “3 kere Bakanlığa gittik, defalarca aradık geri dönüş olmadı. Yarın yine Ankara’ya gideceğiz, yine çözülmezse benim hiç çekincem yok. Kentsel dönüşüm projesini Büyükşehir’e devretmeye hazırım” dedi

İzmit Belediyesi Aralık Ayı Meclisi, Fatma Kaplan Hürriyet'in başkanlığında toplandı. İzmit Belediyesi Belsa 9'uncu katta bulunan meclis toplantı salonunda düzenlenen mecliste gündem maddeleri görüşüldü. Daha önce Başkan Hürriyet'in Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunduğu, vatandaşların nikah ve düğün salonlarından eski tarifeye göre yüzde 90 indirimli faydalanmaları ile ilgili öneri komisyonda kabul edilmişti. Madde, mecliste oy birliği ile kabul edildi. Ardından AK Partili Meclis Üyesi Vedat Yoldaş’ın Cedit Mahallesi vatandaşının mağduriyetinin hala giderilemediğini belirtmesi üzerine Hürriyet, “Hiçbir çekincem yok. Büyükşehir Belediyesi keşke gelse de birlikte hareket etsek. Öyle toz pembe değil orası. Hadi gelin el birliği ile çözelim. Yarın yine Ankara’ya gideceğiz. Eğer Bakanlıktan yine bir sonuç çıkmazsa Büyükşehir Belediyesi’ne devretmeye hazırım. 7 aydır yapamadım ne yazık ki çok özür diliyorum” açıklamalarında bulundu.

TALHA KARDEŞİMİZ GURUR YAŞATTI

Toplantının başında Başkan Hürriyet, “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Onların hayatlarının kolaylaştırmak, geleceğe umutla bakmalarını sağlamak, üretmelerinin önünü açabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Portekiz’de Dünya Şampiyonu olan Talha kardeşimiz bize gurur yaşattı. Kendisini tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

ATATÜRK’ÜN SAYESİNDE BAŞKAN OLDUM

Devamında Hürriyet, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’ne de değinerek “Madencilerin koruyucusu Santa Barbara’nın İzmit’e yerleşmesi bizim açımızdan çok önemli. Bizim de toz yutan ekmeğini alın teriyle kazanan emekçilerimizin günü kutlu olsun. 5 Aralık Kadın Hakları Günü. 85 yıl önce Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Bugün benim burada belediye başkanı olarak oturmama vesile olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum” dedi. 22 Aralık Sarıkamış Şehitlerimizin Günü. Sarıkamış’taki 90 bin şehidimizi 105’inci senesinde rahmet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

CEDİTLİLERİN MAĞDURİYETİ SÜRÜYOR

Ardından önergelere geçildi. Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm alanı ile ilgili vatandaşın mağduriyetinin her geçen gün artması nedeniyle çözüm noktasında AK Parti Meclis Üyeleri Vedat Yoldaş ve Şener İnce tarafından önerge sunuldu.

LÜTFEN İNSANLARI AYRIŞTIRMAYALIM

Yeni Mahalle Muhtarı tarafından bilirkişinin değiştirilmesi ile ilgili AK Partili Meclis Üyelerinin önergesine Hürriyet, “Ayrıştırmacı üsluplar sıkıntıların çözümü noktasında sorun yaratıyor. Orada yıllardır çalışan kesim var. Onları da dışlayarak değil de daha kapsayıcı şekilde çözüm aramak lazım. Lütfen insanları ayrıştırmayalım” dedi.

O ÇORBA ÇEŞMESİ NEDEN KALDIRILDI?

Kuruçeşme’deki çorba çeşmesi neden kaldırıldığına yönelik sunulan önergeye yanıt veren Hürriyet, “Önünde duran araçlar ciddi bir kazaya sebep veriyordu. Trafikten dolayı kaldırıldı. Aynı yerine konulmayacak. Tek başımıza aldığımız bir karar değil. Ayrıca çorbacının önüne çorba çeşmesi yapılmış” şeklinde yanıt verdi.

VİYANA ZİYARETİNİ ANLATTI

Öte yandan Viyana ziyareti ile ilgili bilgi aktaran Hürriyet, “Gerçekten çok olumlu geçti. Örnek uygulamaları görme fırsatımız oldu. Elçilikte bir vatandaşımızla tanıştık. Çok güzel bir kütüphane gezdik. Bizim de bir kütüphane projemiz olacak. Ulaşımla ilgili bir şey dikkatimizi çekti. Sosyal belediyecilik bu olsa gerek. Tek bir biletle otobüs durağında isterseniz tramvaya isterseniz otobüse biniyorsunuz. 24 saat geçerli. Devlet vatandaşına vatandaş devletine güveniyor. Kimse birbirinin alanına da girmiyor. Trafik de daha az. Daha çok toplu taşıma araçları kullanılıyor” şeklinde konuştu.

BİZ TEKLİF ETMİŞTİK KABUL EDİLMEMİŞTİ

2020 Yılı Tarife Cetveli teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun raporu ile ilgili söz alan AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, “Tarife cetvelleri çok da mecliste konuşulmaz. Ancak 2 gündür gazetelerde düğün salonları ile ilgili gelişme yansıyınca biz de konuşma gereği duyduk. İki müdürlük haricinde hepsinde yüzde 10 oranında zam teklif edilmiştir bugüne kadar. Genelde de geçmiştir. Düğün salonları ile ilgili temmuz ayında asgari ücretlilere ücretsiz olsun demiştik. Kabul edilmemişti” dedi.

İŞİN ASLI BUDUR

Ünlü, “6 tane düğün salonumuz var. Bizim dönemimizde 3 tane düğün salonumuz ücretsizdi. Pek de duyulmamıştır çünkü şov yapılacak bir durum değildir. Hukuk İşlerine biz bunları ücretsiz yapabilir miyiz dediğimizde yapamayız yanıtını aldık. Bunun üzerine belediye başkanı 1’inci Grup Kültür Merkezleri için 100 TL 2’nci grup kültür merkezleri için ise 1 TL önerisini sunmuştur. Şimdi de 1 TL olarak komisyondan geçmiştir. İşin aslı budur” şeklinde konuştu.

KURNAZ BAŞKAN OLARAK ANILACAKSINIZ

Muharrem Tutuş, “Düğün salonlarının ücret konusunu, daha meclise gelmeden milletimize yansıtma şekliniz maalesef hoş değil. Birçok konuda olduğu gibi Cumhur ittifakının teklif edip çalışarak meclise getirdiği bu konuda da, sizler hazıra konup yine şov peşinde koştunuz. İzmit’te her belediye başkanı arkasında bazı izler bırakmış ve bir isimle de anılır olmuştur. Siz bu hal ve hareketlerinize devam ettiğiniz sürece İzmit sizi bunu inanarak söylüyorum ‘Kurnaz Başkan’ olarak anacaktır. Lütfen artık ‘Türkiye'de her şey olursunuz, rezil olmazsınız’ sözünü kendinize şiar edinmekten vazgeçiniz” dedi.

ÜSLUBUNUZA DİKKAT EDİN

Tutuş’un sözlerine tepki gösteren Hürriyet, “Sözlerinize dikkat edin. Saygınlık çerçevesinde konuşmanızı gerçekleştirirseniz seviniriz. Her mecliste bunu yapıyorsunuz. Bir hanımefendiye nasıl davranacağınızı bilmediğiniz çok ortada. Üslubunuza dikkat edin. Bir kez daha uyarmayacağım” dedi. Tutuş, “Ben bir hanımefendiye bir anneye nasıl davranacağımı çok iyi biliyorum” diye konuştu.

17 YILDIR ELİNİZİ KİM TUTTU?

Başkan Hürriyet, “Keşke yetki bende olsaydı. 17 yıldır elinizi kim tuttu, yapsaydınız” dedi. Tutuş ise, Ben hakaret içeren hiçbir şey söylemedim. Sizin kişilik haklarınızla alakalı bir şey varsa ben sizin yanınızda oturmaya da hazırım” ifadelerine yer verdi.

MEHTERANA YAKLAŞIK 1 MİLYON HARCANMIŞ

Söz alan AK Parti Meclis Üyesi Şener İnce ise, “Siz üslubunuza dikkat edin diye uyarılarda bulunuyorsunuz. Haklısınız. Biz de sizi üslup konusunda özür dileyerek dikkat etmeye davet ediyoruz” dedi. Devamında Mehteran Takımı’nda görev alanları da hatırlatan İnce’ye yanıt veren Hürriyet, “Konuyu çarpıtıyorsunuz. İzmit Belediyesi’nin hiçbir zaman Mehteran Takımı olmamış. 823 bin TL para harcanmış. Yaklaşık 1 Milyon” dedi.

“İNŞALLAH KOCAELİ GENELİNE YAYILIR”

Ardından nikah salonları ile ilgili konuşan Hürriyet, “Günlerce uğraş veren çalışan tüm gruplara teşekkür ediyorum. Ne yazık ki sizin bizlere teşekkür etme erdemliğini göstermediğinizi düşünüyorum. Emek veren günlerce çalışan parti gruplarımıza teşekkür ediyorum. Yeni evlenen çiftlerimiz zaten bir masrafın altına giriyor. İnşallah diğer belediyelerimize de örnek olur. Şunu da göz ardı edemezsiniz. 17 yıldır kimse elinizi tutmadı arkadaşlar. Sizlerden aynı çabayı umuyor ve davet ediyorum. İnşallah örnek olur ve Kocaeli geneline yayılır. Ama evlenen evlendi. 4-5 ay gecikti. İlerde de tuvaletleri de ücretsiz yapacağız. Bilginiz olsun. Sonra siz sunduk siz yaptınız olmasın” ifadelerine yer verdi.

CEDİT IZDIRAP ÇEKİYOR


Başkan Hürriyet’in ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm ile ilgili konuştu. Yoldaş, “Cedit kentsel dönüşümü bekletmek ne siyaseten ne de insanı olarak hiçbir şey kazandıramayacağı gibi sadece bölgedeki mağduriyetin her geçen gün ızdıraba dönüşmesine neden olur. Büyükşehir belediye başkanımız İzmit Belediyesi yapmazsa ben yaparım dedi. Üzerinizde büyük yük olarak gördüğünüz ve İzmit Belediyesi’ni rahatlatacak bu açıklamayla ilgili ne düşünüyorsunuz. Amacınız bu kente hizmet etmekse konu ile ilgili kararınızı bir an önce vermenizi diliyorum” diye konuştu.

FATMA HANIM KİMSENİN HAKKINI YEDİRMEZ


İYİ Partili Meclis Üyesi Yaşar Kardaş, “Cedit Mahallesini riskli alan ilan ederek elimizdeki tüm hakları aldılar. O dönem Nevzat Bey geldiğinde kendisine “Burayı 10 dönümlük adalara çevirin, vatandaş da kendisi anlaşsın ve yapsın” demiştim. Böyle bir yol tercih ettiler, gelinen nokta da bu. Geçtiğimiz bahar ayında mahalle yıkılacak diye bekliyorduk. Bu sözü bize Nevzat Bey verdi. Bütçeye 1 kuruş konmamış. Şurada bu kamulaştırmaları neden kestiniz dedi. Nevzat Bey ödememiş ki bizden ödenmemiz bekliyor. 2020 bütçesinde İzmit Belediyesi, bunun altından kalkacak gibi görünmüyor. Fatma Hanım Cedit Mahallesi’nin haklarını da Büyükşehre yedirmeyecek kadar akıllı bir kadın. Vedat Bey imzalamadım diyor. Nevzat Bey’e mi güvenmiyordun” dedi.

NEVZAT BEY 1 KURUŞ ÖDEMEMİŞ


Vedat Yoldaş ise Kardaş’a cevap vererek “Babamın verasetiyle uğraşıyordum, vakit bulamadım” dedi. Kardaş, “Nevzat Bey’in yapamayacağını biliyordun. Bizi ateşe attın kendini atmadın” şeklinde konuştu. Yoldaş, “Büyükşehir belediye başkanımız projeyi üstlenebileceğini söyledim. Fatma Başkan yapamayacağım derse ona göre konuşuyorum. Nevzat bey neden ödememiş?” dedi. Yoldaş ise “Nevzat Bey başında olsaydın bugün bu proje bu durumda olmazdı. Başında yapılan hata kentsel dönüşüm ofisinin kapanması oldu” dedi. Kardaş tekrar söz olarak “Biz şu anda Cedit Mahallesi’nde bir tane vatandaşımıza Fatma Hanım ben sana geldim imza verdim benim paramı neden verdin diyemiyor çünkü biz kimsenin karşısına öyle çıkmadık. Nevzat Bey 1 kuruş ödememiş” şeklinde konuştu.

CEDİT’TE YAPILAN HATA SEPETÇİ’DE DE YAPILDI

CHP Meclis Üyesi Tuncay Aşkın, “Yeni Mahalle’de de hala adım atılmadı. Birileri aldı o hizmeti Cedit Mahallesi’ne taşıdı. Bu hizmet o bölgeye gitmesin. Bize gelsin dediler. Ama hata yaptılar. Cedit’te yapılan hata Sepetçi’de de yapıldı. Şu anda müze halinde. Manav köylerinin müzesi kuruldu orada” dedi. AK Partili Vedat Yoldaş söz alarak “Cedit’te yanlış politika yok” dedi.

“CEDİT’İN BELEDİYEYE YÜKÜ 50 MİLYON”

Devamında Hürriyet, “Biz projeyi gönlümüz el vermese de onaylamasak da vatandaşa devam etmek zorundayız dedik. Oranın riskli alan ilan edilmesi oraya ihanettir. Vedat bey kendi ağzıyla söyledi. 4,5 yıldır devam eden bir sorun. 3 kere bakanlığa gittik. Genel Müdür bizim ayrımcılığımız yok dedi. Defalara aramamıza rağmen geri dönüş olmadı. Zaten kasada ara bırakmadığınız için bizim bütçemiz yok. Ankara’da Genel Müdürlüğün aynen dedi şu. Bu projede kontağı çevirmek 30 Milyon. Belediyeye yükü 50 Milyon dedi. En azından Bakanlıktan kaynak almak adına çalmadığımız kapı kalmadı” dedi.

“İSTANBUL’DAKİ BİRLİKTELİK KEŞKE BURADA DA OLSA”

İstanbul’da bir açılıştan protokol fotoğrafını gösteren Başkan Hürriyet, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanındaki hanımefendi, Sancaktepe Belediye Başkanı. AK Partili belediye başkan. Yerel bankalar kendisine kapıları kapatsa da Büyükşehir Belediye Başkanı yanına almış, destek veriyor. Sayın İmamoğlu onun ilçesinden başlamıştır. Bir kafa yorma, birliktelik uzlaşı var. Keşke Kocaeli’nin kalbi olan herkes gibi seçilmiş bir başkanı olarak Büyükşehir Belediye Başkanımızla kol kola olsak. Bir gün olsun ya banane demedim. Şimdi öyle bir noktaya getiriyorsunuz ki İzmit Belediyesi yapamazsa diyorsunuz. Hiçbir çekincem yok. Büyükşehir Belediyesi keşke gelse de birlikte hareket etsek. Öyle toz pembe değil orası. Hadi gelin el birliği ile çözelim. Yarın yine Ankara’ya gideceğiz. Eğer Bakanlıktan yine bir sonuç çıkmazsa Büyükşehir Belediyesi’ne devretmeye hazırım. 7 aydır yapamadım ne yazık ki çok özür diliyorum” açıklamalarında bulundu.

 

03 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?