GÖRSEM: Engelliler Günü’nü kutlamıyoruz!

Görme Engelliler Dayanışma Derneği (GÖRSEM) 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dikkat çekmek adına basın açıklaması düzenledi.

GÖRSEM Kocaeli Şubesi dernek binasında gerçekleşen basın açıklamasına GÖRSEM Kocaeli Şube Başkanı Dursun Karaman’ın yanı sıra dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Günün anlam ve önemine dair değerlendirmelerde bulunan Başkan Dursun Karaman, “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü  kutlamıyoruz, anıyoruz. Engelli kişiler bizler değil bu engelleri kaldırmayanlardır” dedi.

“BİZ BU ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORUZ”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yapan GÖRSEM Kocaeli Şube Başkanı Dursun Karaman, “Önceden alanlardaydık yürüyüşlerimizi yapıyorduk, şimdi yapamıyoruz. İçişleri komisyonu üyesi olarak erişebileceğimiz yerler var anacak yapmış olduğumuz komisyon toplantılarımızdan çıkan bir sonuç yok. Ceza yazılması gereken yerler var. Biz bu ülkede yaşamak istiyoruz. Ulaşamadığımız erişemediğimiz yerler bizim yerimiz değildir. Son 5-6 senedir bunu yapamıyoruz. Yanımızdaki sivil toplum örgütlerinde destek de alamıyoruz” dedi.

“KUTLAMIYORUZ”

“Kimseye muhtaç olmadan yaşayalım istiyoruz” diyen Karaman, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü  kutlamıyoruz, anıyoruz. Engelli kişiler bizler değil bu engelleri kaldırmayanlardır. Evde oturmak değil topluma karışmak istiyoruz. Engel birlikte aşılır ve biz de birlikte olursak her engel aşılır. Umarım bize bu konuda destek olup sesimizi duyarlar. Farklılıklar, özünde yadırganacak durumlar değildir. Çünkü farklılık, biz insanların doğasında var. Bu fark yalnızca engelli olmakla sınırlı değil” şeklinde konuştu.

“DUR DİYORUZ”

Son olarak Karaman, “Eğitimde, sağlıkta, iş bulmada, sosyal güvencede, toplu taşıma ve konutlarda engelliler yok kabul ediliyor. Dört duvar arasına kapatılarak yaşamlarını devam ettirmek istemiyorlar çünkü engelli olmayı onlar istemediler ve bu engeli çarşıdan almadılar. Kentlerimiz, kamusal alanlarımız ve konutlarımız engelliler düşünülmeden planlanmıştır. Bilgiye ve gitmek istedikleri yerlere erişebilmeleri önünde büyük engeller bulunmaktadır. Biz engelli dernekleri olarak bu gidişata dur diyoruz” ifadelerini kullandı.

03 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?