İskeçe, “Bugün muhasebe günüdür”

Altı Nokta Körler Derneği ile Çağdaş Engelliler Derneği, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dikkat çekmek adına ortak basın açıklaması düzenledi.

Kocaeli Şubesi dernek binasında gerçekleşen basın açıklamasında Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Lütfü İskeçe, Çağdaş Engelliler Derneği Şube Başkanı Mustafa Danacı, Genel Sekreter Deniz Mut, Engin Aysu, Osman Deniz ve dernek üyeleri yer aldı. Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Başkan Lütfü İskeçe, “ 3 Aralık Engelliler Günü bizim açımızdan yaşadığımız sorunları hissettirme günüyken kamuoyumuz açısından ise bir muhasebe günüdür” dedi.

“MUHASEBE GÜNÜ”

Günün anlam ve önemine dair değerlendirmelerde bulunan Altı Nokta Körler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Lütfü İskeçe, “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü. Bizim açımızdan bugün ne bir bayram ne de seyran. Sorunları yaşayan kişiler olarak yaşadığımız sorunların kamuoyuyla paylaşılmasını sağlamak, dikkat çekmek, çözüm önerilerimizi sıralamak, ülkemizi ve kentimizi yöneten yöneticilerimize varlığımızı hissettirme günüdür. Bugün bizim açımızdan yaşadığımız sorunları hissettirme günüyken kamuoyumuz açısından ise bir muhasebe günüdür” dedi.

“MECLİSİMİZDEN BEKLİYORUZ”

Devamında İskeçe, “Bu konuda yaşadığımız sorunlara çözüm önerileri getirilmeli. Engelli vatandaşların engeli olmayanlarla bir araya getirilmesi konusunda gerek yerel yönetimler gerek merkezi yönetimler  program geliştirmelidir. Bunun yanı sıra yerel yönetimlerimizin açtığı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında daha çok görme engelli olmayan bireylerle eğitim almalıdır. Çeşitli dönemlerde hükümetin erişilebilirlikle ilgili yönetmelikler hazırlamasına rağmen uygulamada problemler yaşanmaktadır. 2008 de çıkarılan rapor yönetmeliği uygulaması mağduriyetleri gidereceği yerde yeni hak ihlallerine yol açmıştır. Bu hak ihlallerinin ortadan kaldırılarak yeni düzenlemelerin mağduriyet oluşturmayacak şekilde yapılmasını meclisimizden bekliyoruz” şeklinde konuştu.

03 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?