Danıştay son noktayı koydu, çalışanları haklı buldu

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına hafta sonu mesai dışı nöbet yazılması konusunda açıklamalarda bulunarak, "Türk Sağlık Sen olarak birçok ilde konuyu idari yargıya taşıdık. Yüksek yargı organı Danıştay son noktayı koydu" dedi.

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına hafta sonu mesai dışı nöbet yazılması konusunda açıklamalarda bulundu. Çeker, yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu; "Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarına hafta sonu Aile Sağlığı Merkezlerinde ve semt polikliniklerinde mesai dışı nöbet yazılmaktaydı. Yapılan bu usulsüz uygulamanın kaldırılması ve çalışanların mağduriyetine son vermek için sendikalar cumartesi, pazar günü nöbete gitmeme kararları almaları nedeniyle Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanları nöbetlere iştirak etmediler. İdarede yapmış olduğu denetimler neticesinde nöbet hizmetine iştirak etmeyen görevliler hakkında tutanak düzenleyerek savunmalar aldı ve cezalar verdi. Türk Sağlık Sen olarak birçok ilde konuyu idari yargıya taşıdık. Yüksek yargı organı Danıştay son noktayı koydu.

YENİ KARAR

İdare tarafından İstanbul Güngören ve Maltepe ilçelerinde Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanı olarak görev yapan sendika üyelerimize 20 ihtar puanı ceza verilmesi nedeniyle sendikamız tarafından dava açılmıştı. Davayı görüşen İstanbul 13. İdare Mahkemesinin cezanın iptali yönündeki talebimizi reddetmesi üzerine Danıştay söz konusu kararın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle bozma kararı vermiş ve yeni bir karar vermek üzere idare mahkemesine geri göndermişti. Fakat İstanbul 13. İdare Mahkemesi red kararında ısrar ederek,  bozma kararına uymayarak yeni bir ret kararı vermişti.

"KARARIN BOZULMASINA HÜKMEDİLDİ"

Israr kararının tarafımızca temyizi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu verdiği kararda örgütlenme özgürlüğüne dikkat çekerek, 'Sendikalar tarafından ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve çıkarların ve bu kapsamda özlük ve parasal haklarının çalışma koşullarının korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi bu konulara dikkat çekilmesi ve kamuoyu oluşturulmasının sağlanması amacıyla aldıkları kararlar uyarınca kamu görevlilerinin toplantı, gösteri ve iş bırakma eylemlerine katılmalarında demokratik bir toplumda sakınca bulunmadığı; anılan eylemlerin AİHS 11. Maddesi kapsamında korunması gerektiği açıktır' denildi. Dava konusu uyuşmazlığında bu kapsamda olduğunu belirtilerek dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verildi. Davanın reddi yolundaki ısrar kararında hukuki isabet bulunmadığına dikkat çekilerek temyiz istemin kabulüne ceza ile ilgili yerel mahkeme kararının bozulmasına hükmedildi.

"EN UZUN SOLUKLU MEMUR EYLEMİ"

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan haksız düzenleme ile Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yaban Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına cumartesi pazar günleri Aile Sağlığı Merkezlerinde ve semt polikliniklerinde nöbet yazılması neticesinde sendikaların almış oldukları karar çerçevesinde usulsüz ve haksız bir şekilde yazılan nöbete gitmeme eylemi Cumhuriyet tarihimizin en uzun soluklu memur eylemidir. Nöbet eylemlerinde gösterilen kararlılık ve tutarlılık hukuki mücadeleye de yansımıştır. Uzun süren yargılamalar sonucu yüce Türk yargısı da Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarını haklı bulmuştur. Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının kararlığı ve sendikalar ile birlikte hareket etmeleri başarıyı da getirmiştir. Sendika olarak hak arama mücadelesinde geçmişte olduğu gibi bundan sonra da üyelerimizin ve sağlık çalışanlarının yanındayız."

30 Kas 2019 - 11:29 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?