Bostan: Siyasetçilerin amacı şov, hiçbiri samimi değil

KOTO Kasım Ayı Meclisi’nde söz alan Meclis Üyesi Faruk Bostan, CHP Büyükşehir Meclisi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’in Büyükşehir’in 6 ayda 134 milyon liralık araç kiraladığı yönündeki iddiası ile ilgili, “Hiçbir siyasi parti temsilcisi bizim feryatlarımızı dile getirmiyor. İşi alan almış, içlerinde Kocaelili firma yok. Sırf şov amaçlı konuşuyorlar. Ben onların hiçbirini samimi bulmuyorum” dedi

Kocaeli Ticaret Odası ( KOTO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı, Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Akın Doğan’ın başkanlığında toplanan meclise Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, yönetimi ve meclis üyeleri katılım sağladı. Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Meclis Üyesi Faruk Bostan, CHP Büyükşehir Meclisi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’in Büyükşehir’in 6 ayda 134 milyon liralık araç kiraladığı yönündeki iddiası ile ilgili konuşarak siyasi parti temsilcilerine sitemde bulundu.

 “OTOMOTİV SATIŞLARI YÜZDE 125 ARTTI”

Toplantıda ilk olarak kürsüye çıkan Kocaeli Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, ekonomide yaşanan gelişmelerle ilgili sunum yaptı. Prof. Dr. Bayraktutan, “TÜİK Ekonomik güven endeksi, Ekim ayında yüzde 4,5 artışla 89,8’e yükseldi: Tüketici güven endeksi 57; reel kesim güven endeksi 104,2; hizmet sektörü güven endeksi 90,7; perakende ticaret sektörü güven endeksi 102,3 ve inşaat sektörü güven endeksi 65,1 değerine yükseldi. Ekim’de otomotiv satışları yüzde 125 (otomobil yüzde 138 ve ticari araçlar yüzde 90) arttı. TÜİK Ekim verilerine göre konut satışları yüzde 2,5 ve yabancılara satışlar yüzde 32 azalırken ipotekli satışlar yüzde 525 arttı. Beyaz eşya satışları Ekim’de yüzde 26 arttı” dedi.

YERLİ OTOMOBİL GEBZE’DE ÜRETİLECEK”

Ağustos dönemi verilerine göre, işsizlik oranı yüzde 14 oldu (bir önceki dönem yüzde 13,9). BDDK, tahsili gecikmiş borç oranının Eylül’de 4,96 olduğunu açıkladı. Kamu bankalarının, imalat sanayi, inşaat, hizmet ve yurt dışı müteahhitlik sektörlerinde istihdamı teşvike yönelik kredi desteği başlatıldı. 10 ve daha fazla işçi çalıştıran ve ilave 5 istihdam taahhüt eden firmalar 2 yılı anapara ödemesiz 5 yıl vadeli kredi sağlanacak. Yüksek gelir, değerli konut, dijital hizmetler, konaklama, futbolcu gelirleri, vb. alanları kapsayan yeni vergi düzenlemesi ile 2020’de ilave 6 Milyar TL vergi geliri amaçlanıyor. TOGG, yerli otomobil üretim yeri olarak Gebze’deki Bilişim Vadisi bölgesinin seçildiğini ve kamulaştırmaya başlandığını açıkladı” ifadelerine yer verdi.

“KİŞİSEL VERİLER İÇİN BARO İLE TOPLANACAĞIZ”

Ardından meclis gündemine geçilerek aylık faaliyet raporunu KOTO Başkanı Necmi Bulut okudu. Bulut, “Şehirler arası ve ülkeler arası işbirliğini geliştirmek adına bu ay da bir çok toplantı gerçekleştirdik. Edirne Sanayi ve Ticaret Odası’nı da ziyaret ederek görüşmelerde bulunduk. Odamızda birçok ülkenin tanıtımı da yapıldı bunun yanında oralarda da bizim için yapılacak çalışmalar olması açısından faydalı görüşmeler oldu. Kişisel verilerin korunması kanunu çerçevesinde baro ile birlikte ayın 7’sinde bir toplantı yapacağız. Bu hepimiz açısından önemli bir konudur. Ayrıca yine 6’sında bir fuarımız olacak. Oda olarak her şeyiyle içerisinde olacağımız bir fuar olacak” ifadelerini kullandı.

“TOPLAM GELİRİMİZ 11 MİLYON 649 BİN 830 TL”

Ardından ekim ayı mizanını açıklayan Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı İbrahim İbrahimoğlu, “Ekim ayında gelirimiz 2 milyon 355 bin 57 TL, giderimiz 771 bin 636 TL. Ekim ayı sonunda toplam gelirimiz 11 milyon 649 bin 830 TL. Gelir bütçemizin yüzde 65, 93’ünü oluşturmaktadır” şeklinde konuştu.

“SEYYAR SATICILARA KOOPERATİF ÇÖZÜMÜ”

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Meclis Üyesi Adnan Sancak, “Tarım ve hayvancılık komitesi olarak özellikle son dönemde şehir içinde her noktada satılan seyyar satıcılar konusunda Ticaret Odamız ve belediyeye başvurarak kısıtlama gelmesini istedik” dedi. Sancak’a bilgilendirme yapan Meclis Üyesi Yaşar Can ise, “Bu sabah haberlerde toplamda 500 tane kooperatif kurulacağı açıklandı. Bu konuda bir çalışma yapılmalı ve yönetiminde organizasyonlarda yer alması gerekiyor. Yerel ürünlerin satılması bu kooperatiflerde yer alınması önemli bir konudur” dedi.

“SİYASETÇİLERİN HİÇBİRİ SAMİMİ DEĞİL”

Ardından, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’in Büyükşehir’in 6 ayda 134 milyon liralık araç kiraladığı yönündeki iddiası ile ilgili konuşan Meclis Üyesi Faruk Bostan, “Bir muhalefet parti temsilcisinin, Büyükşehir’in 134 Milyon TL’lik kiralama yaptığı yönündeki iddiaları ile ilgili haberler çıktı. Geliyorlar, yönetimimizi ziyaret ediyorlar. Biz de ağırlıyoruz. Niye bizim meclislerimizi takip etmiyorlar. Her şeyi söyledik. Hiçbir siyasi parti temsilcisi bizim feryatlarımızı dile getirmedi. İşi alan almış, içlerinde Kocaelili firma yok. Sırf şov amaçlı konuşuyorlar. Ben onların hiçbirini samimi bulmuyorum” ifadelerine yer verdi.

27 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?