Kocaeli’de kadınlar şiddete karşı yürüdü

İzmit'te,  Kocaeli Kadın Platformu üyesi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında ellerinde pankartlarla slogan atarak yürüyüş gerçekleştirdi

Kocaeli Kadın Platformu üyesi yaklaşık 100 kadın,  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında  İzmit Yürüyüş Yolu'nda yürüyüş düzenledi. İzmit Halkevi mevkiinde başlayan yürüyüşte 'Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’, 'Geceleri de meydanları da sokakları da terk etmiyoruz', 'Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa' şeklinde sloganlar atan grup, yürüyüşün sonlandığı Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüş ve basın açıklamasında Kadın Platformu üyeleri, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, çok sayıda STK temsilcisi ve kadın katılım sağladı. Eylemde kadınlar şiddete, tacize, tecavüze maruz kalan ve öldürülen kadınlar için davul ve düdükler eşliğinde ses çıkardı. Açıklamada konuşan platform sözcüsü Sibel Yılmaz, "Ve hep birlikte sesleniyoruz: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması" dedi.

"ARTIK YETER"

Sabri Yalım Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kadın Platformu Sözcüsü Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sibel Yılmaz, "Güleda Cankel, Şule Çet, Ecem Balcı, Nadira Kadirova, Emine Bulut, Emine Nuyan, Müzeyyen Boylu, Kübra Aşkın, Ceren Damar, Didem Akay... Sosyal medya etiketleri arasında bir kadının adını daha görmekten korkar olduk. Çünkü bu ya o kadının hayatta olmadığı ya da korkunç bir şiddete uğramasına rağmen adalet bulamadığı anlamına geliyor. Artık yeter. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok diyoruz" dedi.

"2019'DA 383 KADIN KATLEDİLDİ"

25 Kasım'ın tarihçesini anlatan Yılmaz, "Toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan dilin sonucunda, 2019 yılının Kasım ayına kadar erkekler tarafından en az 383 kadın arkadaşımız katledilmiştir. Kadın cinayetlerindeki artış ve mahkemelerde katillerin kravat taktığı için indirim aldıklarını bilmekle beraber: erkekler bu cesareti, yargıdan, cinsiyetçi medyadan ve siyasi iktidar temsilcilerinin ayrımcı sözlerinden almaktadır. Kısa bir süre önce defalarca şikâyet ettiği eski kocası tarafından herkesin önünde Emine Bulut katledilirken, 'Ölmek istemiyorum' haykırışı hala kulaklarımızdadır" ifadelerine yer verdi.

"HAYIR DEDİKLERİ İÇİN ÖLDÜRÜLÜYOR"

Yılmaz, "Emine Bulut'un "Ölmek İstemiyorum' haykırışı ile pamuk ipliğine bağlısınız sözünü her gün duymaktan bıktım' diyen ve uğradığı mobbinge daha fazla dayanamayıp hayatına son veren 25 yaşındaki sözleşmeli öğretmen Saadet Harmancı'nın son sözleri kadın cinayetlerine, çocuk istismarlarına, krize, işsizliğe, işçi ölümlerine, doğa talanına, işten atmalara, uzun çalışma saatlerine ve ödenmeyen ücretlere kadar hayatımızın orta yerinde duran bütün sorunları da içine alacak biçimde herkesin içinde hissettiği bir isyan cümlesi olmuştur. Kadınlar, her gün, boşanmak istedikleri için 'hayır' dedikleri için öldürülüyor. Kadınlar, her gün, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanmadığı için öldürülüyor" şeklinde konuştu.

"BİR KİŞİ DAHA EKSİLMEYECEĞİZ"

Devamında Yılmaz, "Kadınları her gün, 'Başka karakola git', 'Bu şikâyetten bir şey çıkmaz, sen en iyisi vazgeç", 'Sığınakta yer yok' diyen kolluk kuvvetleri görevlerini yapmadıkları için, yeterli sığınak ve danışma merkezi açmaya da bütçe ayrılmadığı için şiddete mahkûm ediliyor ve öldürülüyor. Kadınları her gün, Savcılar şiddet uygulayan erkekleri değil kadınların yaşam tarzlarını yargılamayı seçtiği için, mahkemeler erkekleri aklamanın sayısız yolunu bulduğu için öldürülüyor. Kadınları her gün, 15 yaşından küçük çocukların evlendirilmesinde beis görmeyen bir zihniyet altında, cinsel şiddete uğruyor. Kadınlar, her gün cinsiyet kimliğine, cinsel ve romantik yönelimine duyulan nefretten, bedenlerinin ve aşklarının sığdırılmaya çalışıldığı kalıplardan transfobi ve homofobinin türlü şekillerinden ötürü şiddete maruz bırakılıyor ve öldürülüyor. Ve hep birlikte sesleniyoruz: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması" diyerek konuşmasını tamamladı. Ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

25 Kasım 2019 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?