6 ayda 134 milyonluk araç kiralandı

CHP KBB Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediyesi’nin 6 ayda 134 milyon liralık araç kiralaması yaptığını söyledi. Taşdemir, “Dozer yedek parçasına 202 bin, lastiklere ise 453 bin lira para gitti. Evsel atıkların taşınması için ise 7.4 milyonluk nakliye ihalesi yaptılar. Yazıktır, günahtır” dedi

CHP’li İzmit Belediyesi’nin araç satın almak için kredi yetkisi istemesi, AKP Grubu’nun karşı çıkması ile kent genelinde araç satın alımı ile araç kiralama yöntemleri tartışma konusu oldu. CHP Büyükşehir Belediyesi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, araç satın almak yerine kiralama yöntemini tercih eden Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Belediyenin 31 Mart seçimlerinden sonra bugüne kadar çok sayıda araç kiralaması yaptığını ifade eden Taşdemir toplam araç kiralamasının 134 milyon 692 bin 271 lira olduğunu söyledi.

 

" FETHULLAH GÜLEN İSİMLİ PLAKALAR"

Hala sonuç ilanı açıklanmamış, ne kadar ödeneceği belli olmayan kiralama ihaleleri olduğunu, bunun yanında belediyenin evsel atıkların taşınması için nakliye ihalesi ile çeşitli şehir dışı organizasyon ihalelerine çıktığını ifade eden Taşdemir, “Biz sosyal demokratlar olarak belediye hizmetlerinin belediyelerin kendi araçları ile yapılmasını istiyoruz. Belediye kendi aracına sahip olduğunda siyah plaka kullanabiliyor. Resmi plakalı hizmet araçları vatandaşa hizmet ediyor. Ancak kiralama yönteminde firma hangi plakayı gönderirse o kullanılıyor. Geçmişte Diyarbakır, Bursa, Sakarya plakalı araçları gördük. Hatta daha da ileri gidip terör örgütü lideri Fethullah Gülen’in baş harflerinin (FG) bulunduğu araçlar da büyükşehirde hizmet verdi. Kiralama yöntemi sadece bu nedenle bile sakıncalı" dedi.

 

"RENT A CAR’CI BAŞKAN BİLE KARŞI ÇIKARKEN"

Taşdemir, "Biz demiyoruz, kendi belediye başkanları söylüyor kiralamanın mantıksız olduğunu. Son olarak Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan belediyeye araç kiralamayacağını, kiralamanın mantıksız olduğunu, belediye gücü doğrultusunda araç satın alacaklarını duyurdu. Turan, Kocaeli’nin en büyük araç kiralama firmasının sahibi. Rent a car’cı bir başkan. Bu işin artısını, eksisini en iyi bilen o. O bile kiralamadan vazgeçerken Büyükşehir'in kiralamada ısrarcı olması akıl alır gibi değil. Belediye 31 Mart seçimlerinden sonra onlarca defa araç kiralama ihalesi gerçekleştirdi. Bu ihalelere toplam 134 milyon 692 bin 271 lira harcadı. Bunların tamamında sözleşmeler imzalandı. Sözleşme imzalanmayan, teklif değerlendirmeleri devam eden ihaleler var" ifadelerine yer verdi.

 

"1 AYLIK MAKİNE KİRASI 238 BİN LİRA"

Devamında Taşdemir, "Belediyenin ihaleleri akıl alır gibi değil. 1 aylık yol süpürme ve sahil temizlik makinesi kiralamışlar örneğin. 238 bin 540 lira ödemişler. Sadece 1 aylık makine için bu rakamı anlamak mümkün değil. 134 milyonluk araç kiralaması içinde pek çok kamyon olmasına rağmen evsel atıkların nakliyesi için 7 milyon 456 bin 800 liralık 2 ayrı ihale daha gerçekleşirmişler. Yetmemiş, İSU evsel atık nakliyesi ve bertarafı için 2 milyon 948 bin 500 liralık bir başka ihaleye çıkmış. Bunun ne kadar nakliye belli değil. Kiralamanın yanında yedek parça ve lastik için ihaleye çıkmışlar. Dozer yedek parçası için 202 bin 89 lira, lastik için ise 453 bin 595 lira harcamışlar" şeklinde konuştu.

 

"KİRALANAN OTOBÜSLER AYRI, SEYAHAT AYRI"

Belediyenin 2019 yılı seyahat hizmeti için otobüs ve minibüs kiraladığını belirten Taşdemir, "İl içi ve il dışı görevlendirmeler için 3 milyon 700 bin 117 lira harcamışlar. Araçların en az 2002 model olmasını istemişler. Yani 17 yıllık araçlarla seyahat etmeyi göze almışlar. İhaleye tek firma katılmış, Körfez Turizm. 2019 yılı seyahat ihalesine çıkan belediye aynı yıl için gerçekleştirilen Nevşehir Hacı Bektaş Veli ve Tunceli Munzur bölgesindeki erenlerin türbeleri ziyaretleri için 2 ayrı ihaleye çıkmış. Nevşehir’e 293 bin 410 lira, Tunceli’ye ise 165 bin 235 lira harcanmış. Bunların ne kadarı ulaşıma gitti, belediye otobüs ve minibüsü 3.7 milyona kiralamış iken neden bu ihalelere çıktı belli değil"

 

KAMU ZARARI SÖZ KONUSU

Pek çok ihaleye tek firmanın katıldığını ifade eden Taşdemir, "Fiyat kırmak yok. Pazarlık yok. Firmalar ne teklif ettiyse kabul edilmiş. Doğrudan teminle araç kiralaması yapıldı mı bilmiyoruz. Tasarruf tedbirlerinin sayfa sayfa yazıldığı bugünlerde böylesi kiralamaların yapılması doğru değil. Biz CHP olarak araç kiralamalarının kamu üzerinde büyük bir yük olduğunu düşünüyoruz. 2-3 yıl kullandığınız araçlara milyonlar ödüyorsunuz. Bu rakamlara bu araçların büyük bir bölümünü satın almak mümkün. Bu ihalelerin 5 yıl içerisinde tekrar edileceğini düşünürsek 2 dönem içinde belediyenin ihtiyacı olan bütün araçlar sadece kiralama bedelleri ile satın alınabilir. Burada kamunun ciddi bir zararı söz konusu" diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

25 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?