SDKM’de büyüleyen Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen kutlama töreni coşkuyla gerçekleştirildi. Tören kapsamında günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştiren Vali Hüseyin Aksoy, “Sürdürdüğünüz görevinizde üstün başarılar diliyorum” dedi

24 KASIM Öğretmenler Günü nedeniyle  Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk töreninin ardından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde de kutlama töreni gerçekleştirildi. Törene Vali Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, gazetemizin başyazarı Galip Ataman, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  Törende İzmit Mimar Sinan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan gösteri büyüledi.

“SEYİRCİ DEĞİL AKTÖR”

Tören kapsamında konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığını ve hak ettiği yeri vermek için kutlanan bu günde emekli öğretmenleri saygıyla anıyor ebediyete intikal edenleri yad etme mesleğe yeni başlayanları için görevini en iyi şekilde ifa etme gündür. Öğretmenler gönüllerde ayrıcalıklı yer edinmiştir. Çünkü bir insanın hayatına dokunmak bir toplum inşa etmektir. Öğretmen, erdem ve hikmet taşlarıyla uzanıp giden yollar inşa edendir. Ademoğlu’nu beşikten alıp mezara kadar götüren dünyadaki en büyük mesuliyete sahip insandır. Kullanıcı değil yapıcı seyirci değil aktördür” şeklinde konuştu.

“FEDAKAR YÜREKLERSİNİZ”

Konuşmasının devamında Çelik, “Kıymetli meslektaşlarım, sizler dünya yüzünde var olmuş nice güzelliklerin imzasının sahibisiniz. Umudun adı, sevginin resmisiniz. Yaşam toprağına bereketli tohumlar eken dokunduğu her karanlığa yıldızlar saçan fedakar yüreklersiniz. Henüz yolun başındaki evlatlarımıza uçsuz bucaksız yollar sunan kahramanlarsınız. Sizin inancınız ve gayretiniz olmadan daha güçlü Türkiye’nin tesis edilmesi mümkün değildir. Yaptığınız her çalışmadan dolayı dizlere en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Eğitim anlayışında önemli bir adım sağlayacak 2023 vizyonu sizler sayesinde değerlenecektir” diye konuştu.  

“ÖĞRETMENLERİMİZİN

HAKKI ÖDENMEZ”

İl Milli Eğitim Müdürü Çelik’in ardından konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İnanmış öğretmenlerin bir ülkenin kaderini değiştireceğine inanıyorum. Şehrimizin daha mutlu olması için her şey öğretmenlerden geçiyor. Yarın gidecek yerimizin mimarı sizlersiniz” dedi. Büyükakın’ın ardından kürsüye gelen AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, “Geleceğimizi şekillendiren yavrularımızı zihnen, ahlaken bedenen en iyi şekilde yetiştiren topluma değer katacak nesiller yetiştirme derdinde olan makamların en yücesini taşıyan kıymetli öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyorum. Eğitim memleketimizin en önemli meselesi. Eğitimin en önemli unsuru ise öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizin hakkı hiçbir şekilde ödenemez” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMEN KANUNU

Konuşmasına devam eden Milletvekili Yılmaz, “ 24 Kasım’da öğretmenlerin sorunları da mecliste gündeme gelir, yoğun bir şekilde tartışılır. Bu bir fırsattır aslında.  Sayıları 1 milyona ulaşan eğitim ordumuzla alakalı özlük haklarından çalışma şartlarına kadar her şeyi kapsayacak öğretmen kanununu inşallah geçirme şansını elde ederiz. 2023 eğitim vizyonunda öğretmenlerimizin meslek kanunu, tüm paydaşların desteği ve katılımıyla öğretmenlerimizin çalışma şartlarını bir düzene bağlayan öğretmenli meslek kanunu da mecliste yasalaştırmak inşallah bizlere bu dönemde nasip olur” dedi.

“BİZİM İÇİN HAYATİ

ÖNEM TAŞIMAKTA”

“Bu anlamlı günde tarih boyunca toplumların en saygıdeğer unsurları olarak kabul edilen toplumların mimarı öğretmenlerin gününü kutluyorum” diyerek konuşmasına başlayan Vali Hüseyin Aksoy, “Cumhuriyetimizin geleceğini emanet etiğimiz yeni nesilleri aklın ve bilimin rehberliğinde bilgili donanımlı açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek bizim için hayati önem taşımaktadır. Vatan bayrak millet sevgisi aşılayan sevgi, saygı, hak, adalet gibi değerleri davranış haline dönüştüren nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizi bir günde hatırlamak yeterli değildir. Her iklimde her coğrafyada bilginin üretilmesi ve geliştirilmesinde çok önemli bir role sahip olmuştur öğretmenlerimiz” dedi.

“KARARLIĞINIZ DAİMA

DESTEK GÖRECEK”

Konuşmasına devam eden Vali Aksoy, “Bireysel başarınız toplumu ilgilendiriyor. Bu bilinç ve sorumlulukla hareket etmenizi ulaştığı bilgiyi genelin faydası üzerinde özgüveni yüksek bir neslin ancak sizlerin çabalarıyla olacağını belirtmek istiyorum. Düşünerek bilgi üreten araştırmayı, sorgulamayı öğretmeniz onları eleştirel düşünce biçimine sahip bireyler olarak yetiştirmenizi diliyoruz. Atacağınız her adım azminiz kararlığınız daima destek görecek. Başarıda mutlulukta sizlerin fedakarlık, takdir ve minnetle anılacaktır. Sürdürdüğünüz görevinizde üstün başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

EMEKLİLERE HİZMET

ŞEREF BELGESİ VERİLDİ

Törende ayrıca emekliye ayrılan öğretmenlerden Ayşe Ece, Bediha Mazlum, Mehmet Haşmet Batur, Naci Sarı, Nafiz Rıza, Nejla Sağıroğlu, Sedat Pehlevan, Tuncer Karakayacı, Zeki Bayraktar, Şahabettin Bilen’e hizmet şeref belgeleri verildi. Akabinde öğretmenler günü konulu öykü öğretmenlerden birinci olan Başisekele Yeniköy Denizdibi İlkokulu’ndan Baki Çalışır, ikinci olan Darıca Gökşen Mustafa Yücel Anadolu Lisesi’nden Ulvi Bedri Bedirbeyoğlu, üçüncü ola Çayırova İstiklal Ortaokulu’ndan Mustafa Yaşaroğlu’na ödülleri verildi.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Resim yapma yarışmasında dereceye giren öğrenciler; Zafer İlkokulu’ndan Zeynep Şevval Güler birinci, Kaymakam Hikmet Özbağcı İlkokulu’ndan Elif Naz Korkmazyürek ikinci, Kaymakam Hikmet ÖZbağcı İlkokulu’ndan İpek Kaya üçüncü oldu. Mektup yazma yarışmasında dereceye giren öğrenciler; Derince Merkez Bankası Anadolu Lisesi’nden Sevgi Dulkadiroğlu birinci, Gebze Kanuni Sosyal Bilimler Lisesi’nden Selin Kayrak ikinci, Başiskele Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Betül Özlü üçüncü oldu.

24 Kasım 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?