Jandarmadan kadına şiddet semineri

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı eekipleri, kadına şiddet konularının önüne geçmek amacıyla kırsal mahalleleri dolaşarak hem kadınlara hem de erkeklere bilgilendirmeler yapıyor.

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kocaeli Valiliği kontrolünde başlattığı proje ile Kocaeli’deki 258 kırsal mahalleyi gezerek kadın ve erkekleri, aile içi şiddet, kadına karşı şiddeti önleme ile çocuk istismarı ve ihmali konusunda bilgilendiriyor. Yaklaşık 40 personel ile 6284 sayılı Ailenin Korunmasına ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine’ yönelik kanunun hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı çalışmalarda şimdiye kadar binlerce kişiye eğitim verildi. Son olarak İzmit Durhasan Mahallesi’nde düzenlenen bilgilendirme faaliyetine katılan Kocaeli Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, projenin başarıyla ulaşacağı kanaatinde olduklarını söyledi.

"AMAÇ FARKINDALIK YARATMAK"

İzmit Durhasan Mahallesi’nde mahalle kıraathanesi ve meydanında kadın ve erkeklere ayrı alanlarda bilgilendirmelerin yapıldığı etkinlikte, jandarma personellerince el broşürleri dağıtılarak vatandaşların soruları cevaplandı. Yaklaşık 2 yıl sürecek olan projede kadın ve çocuklara yönelik şiddet olaylarının azaltılması, aile içi şiddet konularında vatandaşların bilgi seviyelerini arttırmak, şiddet konularına karşı caydırıcılık farkındalığını arttırmak amaçlanıyor.

"MEYVELERİNİ ALMAYA BAŞLAYACAĞIZ"

Proje hakkında bilgi veren Kocaeli Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, “6284 sayılı kanun çıkması sonrasında arkadaşlarımızı Kocaeli Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün bünyesinde oluşturulan bir heyet tarafından eğitilmesini sağladık. Valiliğin kontrolünde onlar vasıtası ile bir de proje hazırladık. Proje kapsamında 258 tane köyümüzde, bu işte yetişmiş arkadaşlarımız köy köy dolaşmak suretiyle iki yıl içerisinde 6284 sayılı kanunu özünü, vatandaşlarımıza, kadınlara ve köylerde anlatacaklar. Her köyü geçtikten sonra da yavaş yavaş bunun meyvelerini almaya başlayacağız” dedi.

"BAŞARIYA ULAŞACAĞI KANAATİNDEYİM"

Kadına karşı şiddetin azaltılmasını önlenmesini amaçladıklarını ifade eden Aslan, “Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde değişik olaylarla karşılaşıyoruz, sosyal medya veya basında. Bu kötü görüntüleri ortadan kaldırmak maksadımız. Çocukların iyi ve bilinçli yetişmesini sağlamak, kadınların hak ve hukukunu bilmelerini sağlamak, erkeklerin aileye sahip çıkarken hiçbir şekilde gücünü herhangi bir kişiye zarar verecek şekilde kullanmamasını anlatmaya çalışıyoruz. İnşallah bunda başarılı olacağız. Çünkü bayağı bir rağbet var köylerimizde. Arkadaşlarımız konuyu anlatmaya gittiklerinde ilk önce bir tebessümle karşılıyorlar, ardından da çok sorular soruyorlar. İlgi çok fazla, ben bunun başarıya ulaşacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

23 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?