Haydar Akar: 11.8 Milyar Dolar’a köprü nasıl oluyor?

Önceki hafta CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın açıklamalarına düzenlediği basın toplantısıyla yanıt veren Başkan Büyükakın’ın “Yuvacık, Türkiye’ye ve bu kente en büyük kazıktır” sözlerine yanıt Milletvekili Haydar Akar’dan geldi. Akar, “2.36 Milyon Dolar’a baraj mı yaptırılır diye soran Başkana 11.8 Milyar Dolar’a nasıl köprü oluyor, soruyorum?” dedi

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın ardından PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da CHP İl binasında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıya İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yöneticileri, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, Büyükşehir Meclis Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve İmar Komisyon Üyesi Orhan Tanış katılım sağladı. Milletvekili Akar, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında Tarhan’ın açıklamalarına yanıt veren Başkan Büyükakın’ın Yuvacık Barajı Türkiye’ye ve bu kente en büyük kazıktır” sözlerine Akar, “2.36 Milyar Dolar’a baraj mı yaptırılır diye soran Başkana 11.8 Milyar Dolar’a nasıl köprü oluyor, soruyorum” dedi.

“TAHİR BAŞKANA YAKIŞMADI”

Toplantıda ilk olarak konuşan İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Son günlerde gelişen olaylarla ilgili bazı açıklamalarda yapacağız. Bu konuda biz hiçbir zaman nezaketi elden bırakmıyoruz. Sayın Başkanın ‘Ben tek başıma buradayım, hepsi gelsin’ şeklindeki söylemi Büyükşehir Belediye Başkanına yakışır bir üslup değil. Tahir başkana yakışmadı. Biz hiçbir siyasi partiyi karşımıza almadan şehrin önemli projelerini değerlendireceğiz” dedi.

“MUHALİF VEKİLİN GÖREVİ DENETLEMEKTİR”

Ardından çarpıcı açıklamalarda bulunan Milletvekili Haydar Akar, “Son 10 gündür kent gündemini meşgul eden bir olay var. Konu bizim milletvekili arkadaşımızın birtakım durumları kamuoyuyla paylaşması. Sorgulamak ve denetlemek özellikle muhalefet milletvekillerinin görevidir. Kamu vatandaş bize bir görev verdi. Kamunun harcamalarını denetleme görevi verdi. Kendisine emanet edilen gücü doğru kullanmak, yandaşlara çıkar sağlamadan kullanmak önemlidir. Eğer böyle bir durum varsa bu yolsuzluktur” dedi.

BAŞKAN YALNIZIM DERKEN BİZE MESAJ VERMEDİ

Devamında Akar, “Büyükşehir Belediye Başkanı iddialara nazik üslup içerisinde cevap vermek yerine sinirlenmeyi kızmayı seçti. Konuyu açmayın mahcup olursunuz dedi. Bu Yuvacık Barajı’na getirdi konuyu. ‘Bu Türkiye’ye ve kentimize atılan en büyük kazıktır, Sapanca hattına karşı çıktılar’ dedi. Belediyeciliği gelsin öğrensinler vizyon nedir baksınlar dedi. Metro, tramvay ve MİA’ya karşı çıktığımızı ifade etti. Sayın Büyükşehir belediye başkanı bize mesaj vermedi. Kendi örgütlerine mesaj verdi. Onların ona sahip çıkmadığını düşünüyor. Sonra da yalnız değilsin başkan diye Twitter’da örgütlenmeye başladılar. Kentin menfaatleri ile ilgili projeler varsa biz yanında oluruz. Başkana bir abi olarak nasihatim siyasi kimliğine kariyerine yenik düştü. Sen vali değilsin. Siyasi bir kimlik taşıyorsun. Sana sorulan bir vekilimizin il başkanının sorduğu soruya şeffaf bir şekilde cevap vermek zorundasın” dedi.

HERKES BU SUYU KULLANIYOR

İlk olarak Yuvacık Barajı ile ilgili konuşan Akar, “Başkan 2.2 Milyar Dolara baraj mı olur diyor. 512 Milyon Dolar. 15 yıl işletme süresi sonunda ödenen miktar 2 milyar 36 Milyon Dolar. Demişti ki Türkiye ve kentimize atılmış en büyük kazık demişti. Yap işlet devret modeliyle yapılmıştı. Kendi kentimizin sıkıntıları içerisinde bir Osman Gazi Köprüsü var. Halkın kullanamadığı 1 Milyar 300 Milyon Dolarlık köprü. İşletmeci firmanın yapacağı ciro 11.8 Milyar Dolar. Yuvacık Barajı’nın yapım maliyetinin 9 katı. 2.36 Milyar Dolar’a baraj mı yaptırılır diye soran başkana 11.8 Milyar Dolar’a nasıl köprü oluyor? Bunun cevabını bekliyorum. Herkes bu suyu kullanıyor. Ama herkes köprüyü kullanamıyor. Sayın başkan bu su ile abdest alıyor. Başkan en büyük hasılatı bu suyla yapıyor” şeklinde konuştu.

DİYORUZ Kİ SUNGURLU BARAJI’NI İPTAL EDİN

Devamında Yuvacık üzerinden yüklenmeye devam eden Akar, “Peki size devredilen bu barajın suyunu neden ucuzlatmadınız? Büyükşehir’in aylık yıllık kesinti miktarı ortalama yüzde 7. Bu kadar parayı ne yaptınız diye sormak isterim. Yuvacık Barajı’nın yıllık su üretim 20 Milyon Metreküp. Namazgah bir baraj değil, gölet. Arkasında su depoları yok. Pompa istasyonları yok. Vizyonun ne olduğunu gelip görsünler dedi. Türkiye’nin en çok geliri olan belediyeden bahsediyoruz. Sungurlu Barajı İstanbul’a su temini havzası içerisinde kalıyor. İSKİ gelip ceza kesiyor. Onun için diyoruz ki Sungurlu Barajı’nı iptal edin. Yuvacık Barajı, o dönem Türkiye’de ilk belediyeye ait barajdır. Bin 370 belediye içerisinde o dönemde tek barajdı” ifadelerine yer verdi.

VİZYON DEDİĞİN BÖYLE OLUR

Akar devamında “İZGAZ’ı 600 Milyon Dolar’a sattılar. Niye ödemediniz borcunuzu? Nerede harcadınız? Üst geçit alt geçit yaptık diyorsunuz. Terminaldeki üst geçidi karayolları yapıyor. Bu paraları ne yaptınız? İZAYDAŞ’ı yaptık. Türkiye’deki tek projeydi, öncü projeydi. Osman Pepe ruhsat alınmaması için uzun bir süre uğraştı. 30 tane daha böyle tesise ihtiyacımız var diye anlatıyorlar şimdi. Vizyon böyle olur. Karaosmanoğlu 10 yıl kentte başkanlık yaptı. 10 yıl sonra hatırlayacak var mı, yok. Çağırdıkları genel yayın yönetmenlerinin de eşliğinde anlatsınlar. Attıkları en büyük kazık şimdi yap işlet devret modeliyle yaptıkları projelerdir” diye konuştu.

METRONUN MALİYETİ 5 DEĞİL 2.2 MİLYAR

Metro projesi ile ilgili konuşan Akar, “Metro ile ilgili benim de sorularım oldu. Ben açıklama yapmıştım. Bu devri doğru buluyordum. İstanbul, Ankara Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılıyordu. Kocaeli, Metronun maliyeti 5 milyar değil, 2.2 milyar. Tramvay kentin ihtiyacı, metro kentin ihtiyacı. Borçlanması gerekiyorsa borçlanacak. Kocaeli halkına müjdeyi vereyim. 2024 yılında inşallah CHP’li başkan bu borçları ödeyecektir. Hiç sıkıntınız olmasın. Kocaeli’ye niye metro yapmıyorsunuz derken kendi milletvekilleri sırt üstü yatıyordu. MİA’ya asla karşı çıkmadık. E-5’in üzerinde birilerine peşkeş çekilecek yerleri çıkartın dedik. Orada meydana gelecek trafik yoğunluğunu hiç düşünmediniz mi diyecekler ilerde. İşte biz şimdiden düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

“ÖNEMLİ GÜN VE HAFTALARDAN SORUMLU MİLLETVEKİLİ”

Devamında AK Parti Milletvekili İlyas Şeker’e yüklenen Akar, “Bir milletvekili arkadaşım da çıktı bu konu ile ilgili basın toplantısı yaptı. Sayın Şeker, hiç hatırlıyor musunuz? ‘Ölüm Yolu’ diye tabir ettiğim Kandıra Yolu, yaklaşık 7 yıldır bu kent demiryolu hizmetlerinden mahrum diye duydunuz mu hiç ağzından. Deniz yolları kullanılmıyor. Körfez bitti. İlyas Şeker’in hiç konuştuğunu duydunuz mu? Sanayi kuruluşlarında işçiler işten çıkıyor. Bu arkadaşlara sahip çıktığını gördünüz mü? Cengiz Topel Havalimanı ile ilgili hiç konuştuğunu duydunuz mu? Sungurlu’ya 18 köyün mağduriyetini duydunuz mu? İlyas bey bizden çok Erzurum’u seviyor demek istemiyorum, zaten onu da konuşmuyor. Bu kent İlyas beyden Kocaeli’yi konuşmasını bekliyor. Kendisi ‘önemli gün ve haftalardan sorumlu milletvekili’ benim gözümde” ifadelerinde bulundu.

“KÖRFEZ-KARTEPE METROSU’NDAN BAHSEDİLİYOR MU?”

Diğer projelerle ilgili konuşan Akar, “Şurada Kocaeli Stadyumu var. Yolu var mı? Yok. Konuşan var mı, yok. Proje var mı, yok. 2020 bütçesine kondu. O zaman da soracağız. Körfez-Kartepe Metrosu’ndan bahsediliyor mu? Sadece konuşuluyor değil mi? Diğer ilçeler için tramvay konuşuluyor mu? Hayır. Liman ve OSB çevre yolları konuşuluyor mu? Çöp fabrikası için ben hatta iki tane yapın dedim. Birini Batı’ya birini Doğu’ya yapın, maliyetini düşürün dedim. Sorumluluğu tek başınıza üstlenmeyin dedik. Kartepe’ye teleferik yapmayı bile beceremediler. En çok konuşulması gereken Büyükşehir’in geliri düşüyor” şeklinde konuştu.

“ORASI YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİL”

Milletvekili Akar, “Ben Golf araçlarının nerede kullanıldığını biliyorum. Bu ihalelere niye bir kişi girmiş diye sorarım. Burada kent içinde üretim yapanları şartnameye koyarsanız bir kişi girmez, esnaf da bu işten yararlanır. İzmit Belediyesi’nde çıkarılan işçilerle ilgili konuşan Akar, “Biz kimsenin ekmeği ile oynamayız. Orası da yan gelip yatma yeri değil” diyerek konuşmasını tamamladı.

22 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?