Tarhan: Hünkar Çayırı’nın korunmaması tarihe saygısızlık

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği Hünkar Çayırı’nın yapılaşmaya açılmasına tepki göstererek “Fatih Fatih Sultan Mehmet’in Otağının gerekli şekilde korunamaması tarihe ve millete yapılmış saygısızlıktır” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Osmanlı hükümdarlarından İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı’nın yapılaşmaya açılması ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamasında Tarhan, Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği Otağının korunmamasının tarihe saygısızlık olduğunu ifade etti.

“VEFAT ETTİĞİ YERE DÜKKAN DİKTİLER”

Milletvekili Tahsin Tarhan, “Söz konusu olan Hünkar Çayırı sıradan bir yer değildir. Çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yerdir. Tarihi mirasına sahip çıkmayan toplumlar asla iflah olmazlar. Daha önce satışı ile ilgili durum söz konusu olmuş, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve bağımsız örgütlerle berber bu yanlıştan vazgeçilmesini sağlamıştık. Gelinen noktada görüyoruz ki Fatih Sultan Mehmet’in Otağı ranta kurban gitmiş” dedi.

“RANTA TESLİM OLUNMAMALI”

Tahsin Tarhan, “Geçmişimize sahip çıkmalıyız. Ondan ders çıkarmalıyız. Ne yazık ki ders çıkarmak yerine, kat çıkıyoruz. Tarihe damga vurmuş bir devlet adamı ve komutanın vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırı’nın hak ettiği gibi korunup düzenlememesini kabul etmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

“DAHA ÖNCE DE SATILMAK İSTENMİŞTİ”

Tahsin Tarhan, “18.12.2017 tarihinde, Hünkar Çayırı’nın 133 dönümlük arazisi, 30 yıl süre ile Erzincan Kültür ve Dayanışma Vakfı’na, 465 Bin Türk Lirası bedel karşılığında verilmişti. Sivil toplum örgütleri ile birlikte bu durumu engelledik. Ancak şimdi de sanki cezalandırır gibi alan terk edilmiş ve son durumu fotoğraflarla ortada. Burada tüm Kocaeli milletvekillerinin ve siyasilerin hep birlikte milli bir duruş göstererek bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir” dedi.

21 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?