"Çocuklarımız sınıfa bile kabul edilmiyor"

Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Sabri Yalım Parkı'nda otistik çocukların eğitim hayatında yaşadığı sorunlarla ilgili konuşan KOÇDER Başkanı İlkin Kılıçaslan, "Çalışan bazı ailelerin çocuklarının yanında gönderdiği gölge öğretmenin devlet destekli olmasını talep ediyoruz. Çoğu okuldaki öğretmen sınıfa bile kabul etmiyor" dedi

Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği (KOÇDER) tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Sabri Yalım Parkı (İnsan Hakları Parkı)'nda basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada KOÇDER Başkanı İlkin Kılıçaslan, otistik çocukların eğitim hayatında karşılaştıkları sorunları dile getirerek taleplerini paylaştı.

YOĞUN KATILIM

Açıklamaya Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Köse, İzmit Bizimbahçe Şizofren Yakınları Derneği Başkanı Kamer Doğan Yılmaz, Köseköy Eğitilebilir Rehabilitasyon Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Vesile Bilgin, Kocaeli Rumeli Türkleri Balkan Kadınları Derneği Başkanı Ayşe Alpaslan, Kocaeli Çölyak ve PKU YAŞAM Merkezi Derneği Başkanı Nesrin Atar, Türk Kadınlar Birliği Derneği Başkanı Aysel Baladın ve üyeleri Duygu Yılmaz ve Gülşen Müstecaplıoğlu, Kocaeli Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Atadoğan , KOÇDER Başkan Yardımcısı Necdet Gümüş, Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği Başkan Vekili Hüseyin Aslanoğlu, KOBİDOS'u temsilen Necdet Sevim, otistik çocuklar ve aileleri katılım sağladı.

" AKSARAY'DAKİ OLAYI ÇOK SIK YAŞIYORUZ"

Açıklamasında Kılıçaslan, "Bugün Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım Çocuk Hakları Günü'dür. Özellikle de otizm de bilinen tek tedavisinin eğitim olduğunu düşünürsek  tüm çocuklar da olduğu gibi otizmli bireylerin de eğitimi en büyük hakkıdır. Geçen günlerde Aksaray'da otizmli çocuklara ve ailelerine yönelik psikolojik saldırı ülke genelinde bayağı bir yankı buldu. Bilinmesi gerekir ki bu durum sadece Aksaray'da yaşanan bir olay değildir. Ülke genelinde bu ve benzeri talihsiz olayı otizmli çocuklar ve aileleri olarak çok sık yaşamaktayız" dedi.

"DERS SAATLERİ YETERSİZ"

Devamında Kılıçaslan, "Amacımız çocuklarımızın sesi olmak, yaşadığımız sıkıntıları dile getirmektir. Otizmli çocuklara sahip aileler olarak sesimizi duyurmak biz varız dedirtmektir. Anayasada 'Kimse Eğitim Hakkından Mahrum Bırakılamaz' maddesinin altını çizerek; çocuklarımıza verilen ders saatlerinin yetersizliğinin çocuklarımızda ciddi gerilemelere sebep olduğunu belirtir, bu konuda gerekli düzenlemenin yapılmasını önemle arz ederiz. Bu sebepledir ki işin ehli öğretmenlere kadroda yer verilmesi ivedilikli taleplerimizdendir" şeklinde konuştu.

" ÖĞRETMEN SINIFA KABUL ETMİYOR"

Kılıçaslan, "Ayrıca çalışan bazı ailelerin çocuklarının yanında gönderdiği gölge öğretmenin devlet destekli olmasını talep ediyoruz. Çoğu okuldaki öğretmen sınıfa bile kabul etmiyor. Öte yandan devlet okullarında özel eğitim sınıflarında eğitim gören öğrencilerin birçoğunun teneffüslerde dahi dışarı çıkarılmadığı, okulun sosyal aktivitelerinde genel gelişim gösteren çocuklarla bir araya getirilmediği de vahim bir durumdur" sözlerini kullandı.

"BİZİ ÖTEKİ YAPMAYIN"

Eğitim süreçlerini sıkıntıyla tamamlamış ama hâlâ sorunları bitmemiş, 18 yaş üstü otizmli bireylere sahip ailelerin devam eden sorunlarının olduğuna dikkat çeken Kılıçaslan, "Bakım evlerinin sayısının yetersizliği de ciddi sorunlarımız arasındadır. Umut ediyoruz ki çağrılarımız bu sefer sonuçsuz kalmayacaktır. Genel gelişim gösteren çocuk ve özel gereksinimleri olan çocuk vardır. Bütün çocuklar bizimdir özeldir, devlet olarak aileler olarak yarınlarımıza vicdanlı iyi bireyler bırakmak hepimizin görevidir. Bu görev ışığında unutmayınız ki, biz varız ve bizi hiçbir yerde öteki yapmayın" ifadelerine yer verdi.

20 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?