Türk Eğitim Sen’den Erdoğan’a mektup

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, son dönemlerde artan öğretmene şiddet olaylarına dikkat çeken bir basın açıklaması yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi.

PTT Başmüdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasında Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı’nın yanı sıra 2 Nolu Şube Başkanı Burhan Kütük, 1 Nolu Şube Başkan Yardımcıları Feyzullah Divli, Recep İmamoğlu, Yalçın Kanyılmaz, Canan Hancı, Gürkan Yüksel,  Hakan Önerden, Ferhat Yüksel, Denetleme Kurulu Başkanı Salih Karabey, İzmit İlçe Temsilcisi Hüseyin Akçay ve üyeler yer aldı. Yapılan açıklamada Başkan Yaşar Şanlı, “Öğretmenlerin çok maaş alıp, az çalışıyor algısı, öğretmenlerin özlük haklarının yeterince gözetilmemesi öğretmeni savunmasız hale getirmektedir. Artık ölüyoruz” dedi. Basın açıklamasının ardından Başkan Yaşar Şanlı PTT Başmüdürlüğüne giderek konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi.

“ARTIK ÖLÜYORUZ”

“Neredeyse her gün eğitim ve bilim yuvalarımızda öğretmenler, eğitim çalışanları sözlü ya da fiziksel saldırıya uğruyor” diyerek sözlerine başlayan Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “Görevimizin başında öldürülüyoruz, sopa, tekme ve yumruklarla dövülüyoruz, bıçaklanıyoruz. Artık son noktada, sözün bittiği yerdeyiz. Bizler endişe içinde günü bitirdiğimizde mutlu olacak hale geldik. Artık ölüyoruz. Bunun nedeni de öğretmenin etkisizleştirilmesi, değersizleştirilmesi, korunup, kollanmamasıdır. Öğretmenlerin çok maaş alıp, az çalışıyor algısı, öğretmenlerin özlük haklarının yeterince gözetilmemesi öğretmeni savunmasız hale getirmektedir” dedi.

“BİR NUMARALI SORUMLULARIDIR”

“Cefakar öğretmenlerimizi hor görenler okullarda öğretmene uygulanan şiddetin bir numaralı sorumlularıdır” ifadelerini kullanan Şanlı,” Bizler bu ülkenin eğitimcileriyiz, gelecek nesilleri yetiştiriyoruz. Bir yandan karşı karşıya kaldığımız asılsız, isimsiz soruşturmalarla kaybolan itibarımız diğer yandan maruz kaldığımız şiddet giderek artıyor. Toplumdaki bu şiddetin önüne geçmek sadece eğitim çalışanlarıyla başa çıkılacak bir durum değildir. Hep beraber sorunun çözümü için acilen çalışmalıyız. Yetkililer bir an önce eğitimde artan şiddeti mercek altına almalıdır” şeklinde konuştu.

“ÜLKENİN AYAKTA KALMASI ZORDUR”

Devamında Şanlı, “Maalesef artık eğitim çalışanları birçok kesim tarafından rahatlıkla hedef alınabilmekte ve bu saldırılara karşı savunmasız kalmaktadır” diyen “Bilinmeli ki öğretmenin mağduriyet yaşadığı, itilip kakıldığı, ciddiye ve dikkate alınmadığı bir ülkenin ayakta kalabilmesi oldukça zordur” ifadelerini kullandı.

“ÜÇÜNCÜ SAYFA HABERLERİ”

Şanlı, “Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sağlığına ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiş, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış ve üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Bir öğretmenin, öğrencileri tarafından pompalı tüfekle öldürülmesi, bıçaklanması öğretmenin öğrencinin kulağını çekmesi kadar gündem bile oluşturmuyor” dedi.

“ÖĞRETMENE İTİBAR KAZANDIRIN”

“Buradan yetkililere sesleniyoruz eğitim çalışanını sahiplenin” diyen Şanlı, “Öğretmenlere, okul idarecilerine, eğitim çalışanlarına uygulanan şiddeti durdurun. Onların can güvenliğini sağlayın. Öğretmene kaybettiği itibarı kazandırın. Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz; Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. Münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin. Çocuklarınız, çocuklarımızdır” şeklinde konuştu.

“ŞİDDETİN ŞEKLİ OLMAZ”

Son olarak Şanlı, “Terörde kör kurşuna şehit verdiğimiz Aybüke Yalçın, kahpe pusularda şehit verdiğimiz Necmettin Yılmaz ve teröre şehit verdiğimiz onlarca öğretmenimizle birlikte ilimizde geçtiğimiz aylarda bıçaklanarak şehit edilen Necmettin Kuyucu’yu rahmetle anıyor, şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyor, öğretmene şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyuna gündemine gelmemeyi diliyoruz. Şiddetin rengi, dili, ırkı ve şekli asla olmaz. Öğretmene uzanan eller adaletle kırılmayacaksa tek silahımız olan kalemlerimizi kırıyoruz. Unutmayalım ki öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

19 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?