Büyükakın: Attıkları her iftira yüzlerine yapışacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın bugün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Antikkapı'da düzenlenen toplantıda konuşan Büyükakın, "Boş işlerle uğraşmayı bırakıp kentin hayrına olan şeyleri söylesinler. Kentin parasını biz onlardan daha çok koruruz. 25 yıldır kamu hizmetindeyim alnımda bir tek leke yoktur. Attıkları her iftira yüzlerine böyle yapışacaktır” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın bugün düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla gündeme dair konuları görüştü. Düzenlenen toplantıya Büyükakın’ın yanı sıra Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yarımcısı Hasan Aydınlık, gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Semrel Aşçı ve Baş Yazarımız Galip Ataman ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda Gebze metrosu konusuna değinen Büyükakın, “Gebze’de şantiyeyi incelemeye gittiğimizde bakalım o çukurdan nasıl çıkacak dedikleri metro. Fotoğrafımızı çekip altına ‘Bu çukurdan nasıl çıkacaksın bakalım?’ diye yazıyorlar. Sanki biz o çukurda kalsaydık şehir kazanacaktı” dedi.

 “BU ÇUKURDAN NASIL ÇIKACAKSIN BAKALIM DİYORLAR”

İlk olarak sözlerine geçtiğimiz günlerde gündemde sıklıkla yer alan Gebze metrosu konusuna değinerek başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bizim meşhur metro konusuyla başlamak istiyorum. Gebze’de şantiyeyi incelemeye gittiğimizde bakalım o çukurdan nasıl çıkacak dedikleri metro. Fotoğrafımızı çekip altına ‘Bu çukurdan nasıl çıkacaksın bakalım?’ diye yazıyorlar. Sanki biz o çukurda kalsaydık şehir kazanacaktı. Şehre nasıl bir aidiyet duygusu besliyorlarsa bizim o çukura gömülmemiz sanki bunu ifade edenler için bir kazanç olacaktı. Bu muhalefet anlayışı kabul edilebilir gibi değil” dedi.

“EN BORÇLU BELEDİYE GOLF ARACI ALDI DEDİLER”

Devamında Büyükakın, “Metroyu 8 Ağustos 2019’da Ulaştırma Bakanlığına devredeceğimizle ilgili, o gömüleceğimizi iddia ettikleri metro çukurunda açıklamamızı yaptık. Elimizdeki imkanlarla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yılda 700-800 milyon lira yatırım yapabilir. Mali konulara kimsenin olmadığı kadar hakimim. Biz hep geriye dönmeyelim borçlar nereden geldi diye konuşmayalım istedik çünkü bunun kente bir faydası olmaz. Her seferinde cevap vermeyişimizi nasıl yorumladılarsa bu konuyu gündeme getirdiler. Golf meselesinde de yine aynı şeyi yaparak Türkiye’nin en borçlu belediyesi ama golf aracı aldı dediler” şeklinde konuştu.

“BEN TEK ONLAR HEPSİ”

Kentin mali tablolarına değinen Büyükakın, “İddia ediyorum bu kentte belediyenin mali tablosuna benden daha hakim başka bir insan yok. Hodri meydan ben tek onlar hepsi. Oturalım hepsini konuşalım ben belediyeciliği biliyorum boş konuşmuyorum. Bu konuyu tekrar tekrar konuşanlara da bir kere daha söylüyorum; hodri meydan. Metroyu 8 Ağustos’ta devredeceğimizi açıkladık Resmi Gazete’de de yayınlandı. Kamuoyunu yanlış bilgilendirdi dediler. Ya Büyükakın ya Bakanlık yalan söylüyor dediler. Hadi baş tarafta kafanız karıştı da Resmi Gazete’de devir yapılacağına ilişkin açıklama yapılmışken yayınlandıktan sonra bir daha devir olacak mı diye sorulur mu?” ifadelerini kullandı.

“BU MU YAPICI MUHALEFET?”

Devamında Büyükakın, “18 Ekim’de belediyemizle Ulaştırma Bakanlığı arasında protokol imzalandı. 4 Kasım’da da nihai protokol imzalandı. Bakanlıktan gelip yerinde incelediler ve sonuç olarak protokoller ona göre imzalandı. Zannediyorum onlar devredemeyelim istediler. Gebze’deki metro çukuruna gömülelim istediler. Metro inşaatı durursa kim kazanacak? İnsan ait olduğu şehre dair böyle hisler besleyebilir mi, bu mu yapıcı muhalefet? Lafa gelince doğrulara doğru diyecekler, gelmeyince samimi değiller. İki de bir bizim yaptığımız iş ve işlemlerle ilgili açıklama yapıyorlar İhaleler adrese teslim yapılıyormuş. Önce başka sonra başka söylüyorlar sadece mantık silsilesiyle bile doğrular ortaya çıkıyor” dedi.

“İTİBAR SUİKASTI”

Gündemde sıklıkla yer alan golf aracı konusuna değinen Büyükakın, "Golf aracıyla ilgili meselede basına yansıdığı şekliyle, başlığı dinleyin dedim. Golf sahası olmayan belediye golf aracı aldı diye çıktı. Golf sahası olmayan bir belediyenin golf aracı alacak hali yok. Türkiye’nin en borçlu belediyesi golf aracı aldı dediler. Biz israf ediyoruz bunu göstermeye çalıştılar. İsrafçı konumlandırması yapmak istiyorlar, itibar suikastı yapıyorlar. Ne kadar kişi ve kurum varsa önce itibarını yerle bir etmeye çalışıyorlar ama her kuşun eti yenmez bir kere daha söylüyorum ki altında kalırlar, mahcup olurlar” şeklinde konuştu.

“KIVIRIP DURUYORLAR”

Alınan araçlar için açıklamada bulunan Büyükakın, “Golf aracı dedikleri araçların toplamı 18 tane. 18 tanesini 270 bine araç alındı. Ben golf oynamıyorum kendisinin golfe özel bir ilgisi varsa bilmiyorum Ben hayatımda golf sahası bile görmedim aracı ne yapayım? En borçlu belediye olarak 270 bine golf aracı almışız. Gerçek ise bizim böyle bir araç almadığımız. Gerçek park bahçelerde kullanmak üzere alınmış 18 tane araç olarak karşınızda. Çevir kazı yanmasın, kıvırıp duruyorlar” dedi.

“MARKASI YOK DİYORLAR”

Büyükakın, “ İSU’nun telefonları mevzusunda 148 tane sayaç okuma personelimiz var. Ellerindeki ileri teknoloji telefonlarla sayaç okuyorlar. 70 tane de şantiyede bulanan elemanımız var. Şantiyeye bulundukları yerden bağlanıp işlem yapıyorlar. Piyasada bu telefon 1500 TL iken biz tanesini bin 131 TL’ye almışız. Markası yok diyor ihale kanununa göre zaten marka belirtemezsiniz. Ne dediğinizi de bilmiyorsunuz. Bilmiyorsanız bari sorun, biz de öğretelim” şeklinde konuştu.

“HER ARAÇ ALDIĞIMDA ŞOFÖR MÜ ALACAĞIM?”

“Şoför almayacaksın yakıt almayacaksın aracı ne yapacaksın diyorlar” diyen Büyükakın, “Hangi mantıkla böyle bir şey sorulabilir. Ben her araba aldığımda şoför de mi almak zorundayım? Belediyelerle ilgili düzenlemeler meclisten geçerken siz ne yapıyorsunuz? Bu şirketlere personeli, çıkan KHK ile devrettik, haberiniz yok mu? Hizmet alımı kapsamındaki bu tür şeyleri, şoför alımını biz Belde AŞ’ye aldık dolayısıyla taşeron yasası kapsamında şoför aldık. Şoföre de ihtiyacım yok demek ki sadece araç alıyorum. İhale açık olmalı diyor e zaten açık ona da mı bakmadınız?” dedi.

“YAZIKLAR OLSUN”

“Hiçbir şeye bakamadan konuşuyorsunuz ya da bile bile itibar suikastı yapıyorsunuz” diyen Büyükakın, “Ben farklı bir partiden seçilmiş belediye başkanı olabilirim ama bir siyasi adam bu kadar delilsiz, desteksiz konuşur mu? Sonra ortaya çıkınca kıvırmaya başlıyorlar. Elinde delil varsa suç duyurusunda bulun. Kenardan konuşup itibar zedelemek maksadıyla yapıyorsan yazıklar olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

“YÜZME BİLMİYOR DİYECEKLER”

“Belediye çalışanlarına çikolata almışız da depoya kaldırmışız diyorlar” diyen Büyükakın, “Her bayramda personele dağıtılmak üzere çikolata alırız. Bunlar piyasada 50 TL iken biz 22 TL civarında bir ücrete almışız. Merak edip inceledim. Hangi birini söyleyeyim ben denizin üstünden yürüyüp karşıya geçeyim bu sefer de yüzme bilmiyor diyecekler” dedi.

“EN BÜYÜK KAZIK”

Devamında Büyükakın, “Borç meselesinde son olarak diyorlar ki Büyükşehir Belediyesi en borçlu belediye. Evet, sayenizde öyle. Kaç kere söyledim bu konuyu açmayın mahcup olursunuz dedim. Geriye dönük tartışmalarla bu kent sadece zaman kaybeder dedim. Bu 6 milyonluk borcun tamamı Yuvacık Barajı’nındır. Yuvacık Barajı kent tarihimizde atılmış en büyük kazıktır. 100 milyon TL ye yaptık Namazgah Barajı’nı. 2,2 milyar dolar hazine ödedi daha neyini konuşuyorsunuz? İnsan konuşmaktan çekinir. Biz bu konuyu açmayalım da bunlar bizim üzerimize gelmesin der. 2,2 milyon dolara baraj mı olur? En borçlu belediyeyiz bu da kayıtlarda belli. 6 milyar borcumuz var” dedi.

CHP SAYESİNDE BÖYLE OLDU”

“Biz borç yapmadık. Çünkü zaten bizim borçlanma şansımız yok” diyen Büyükakın, “Yasal olarak zaten borç alamıyoruz. Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en borçlu belediyesidir ama CHP’nin belediyecilik anlayışı sayesinde bu böyle olmuştur. Artık kente zaman kaybettirmesinler bıraksınlar işimize bakalım. Biz cevap vermedikçe söyleyecek sözümüz yok sanıyorlar. Onlar böyle yaptıkça ben de kuru gürültüye pabuç bırakmayacağım. Boş ilerle uğraşmayı bırakıp kentin hayrına olan şeyleri söylesinler. Kentin parasını biz onlardan daha çok koruruz. 25 yıldır kamu hizmetindeyim alnımda bir tek leke yoktur. Attıkları her iftira yüzlerine böyle yapışacaktır” ifadelerini kullandı.

“PROBLEM ÇÖZÜLSÜN DİYE”

MİA Projes'ine de sözlerinde yer veren Büyükakın, MİA meclisten geçti. Problem çözülsün diye yapılmış bir şeydi. Biz tartışırken siyasetçiler de kendi taktik planlarını uygularken insanlar gündelik yaşamda sıkıntı yaşıyordu. En problemli Real’in olduğu kısımdı ve çözülmesi gerekiyordu. Orayı çıkarıp geri kalan kısmı halletmeye çalıştık. Buradan başka bir şey yapmayı düşünmüyorum. Oradaki insanların da özellikle istediği bir çalışma olursa yaparız. Bu tür çalışmalarda yapılan hatalar öncesinde yeterince çalışmama ve erken konuşmadan kaynaklı oluyor” dedi.

“SIFIR ATIK PROJESİ”

Büyükakın sözlerinin devamında çöp konusuna da değinerek, “Bunu daha önceden konuştuk hatta Galip Hoca’mda bunu yazdı. Ama çöp fabrikası yapmayacağız. Yapılmasıyla ilgili bu tartışmayı Genel Sekreterken aslında ben başlattım. Değişen şey Bakanlığın sıfır atık projesine geçişiyle oldu. Çöp fabrikasının yapılması kötü bir şey değil. Genel sekreterken istemiyorduk başkan olunca ne değişti diyebilirsiniz. Genel sekreterlikten ayrıldığım dönemde bakanlık sıfır atık diye bir projeye başlattı. Bu strateji değişikliğiydi. Sıfır atık bertaraf ile ilgili yakmayı gereksiz hale getirecek bir strateji. Bizim 2 bin ton günlük çöpümüz var” şeklinde konuştu.  

“25-30 OTOBÜS VERİYORUZ”

Son olarak kentin takımına değinen Büyükakın, “Kocaelispor için bayraklandırma, billboard desteği istediler biz de vereceğimizi söyledik. Zaten her maça 25-30 otobüs veriyoruz. Sadece çıkıp gıdaklamıyoruz. Kocaelispor Stadı için yol düzenlemeleri, kaldırımlar vs. yapmaya çalışıyoruz. Ulaşımın yapılması şimdi ihaleye çıksa en erken 1 yıl. Hemen olmuyor maalesef” dedi.

19 Kas 2019 - 12:30 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?