2030 yılında 8 milyon insan ölecek

Kocaeli Valiliği himayesinde İl Sağlık Müdürlüğü ile Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Derneği ortaklığında düzenlenen ‘Kamu Görevlileri Sigarayı Bırakıyor’ etkinliği tanıtım toplantısı bugün yapıldı. .

Valilik binasında bulunan Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa ise İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Argun Barış, Kocaeli Rehabilitasyon Derneği Başkanı Ömer Karataş ve kamu görevlileri katılım sağladı. Program kapsamında değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Rehabilitasyon Derneği Başkanı Ömer Karataş, “Ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif içiciliğe bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği tahmin edilmektedir” dedi.

“TÜM HALKIMIZI KAPSAYACAK”

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ile Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Derneği işbirliğinde ‘Kamu Görevlileri Sigarayı Bırakıyor’ etkinliği için bir aradayız. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Sigara ülkemizde çok önemsenen ve ileriki yıllarda da çok daha hızlı gündeme gelecek olan, zararlı bir madde. Hem fiziki bağımlılık hem de psikolojik rahatsızlıklara neden olmakta. Yapılan kampanya çerçevesinde de herkesin duyarlı olması gerekiyor. Şu an sadece kamu görevlileriyle sınırlı olan kampanyamız ilerleyen zamanlarda tüm halkımızı kapsayacak hale gelecek. Projenin özümsenerek, dalga dalga bütün topluma yayılması için destek bekliyoruz. Önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde diyabet ve sigara konularının toplumun büyük bir kesimini etkileyeceğini düşünüyorum” dedi.

 “ORAN YÜZDE 24’E GERİLEDİ”

Ergüney’in ardından söz alan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Argun Barış, “Sigara konusunda en çok canı yanmış kişilerden biriyim, babamı akciğer kanserinden kaybettim. Daha önce il genelinde yapmış olduğumuz sağlık istatistiklerine göre 2009-2019 yılları arasında ‘Sen de Bırakabilirsin Kocaeli’ isimli kampanyamız mevcuttu. Bu kampanya öncesinde ilimizde bütün ilçelerde sigara bırakmayla ilgili aktivitelerde bulunuldu. İl bazlı verilere göre yüzde 32 sigara içme oranı mevcutken bir yıl süresince yürütülen kampanya sonucunda oran yüzde 24’lere geriledi. Yapılan çalışmalar ve sonuçları sigarayla mücadele konusunda hem sağlık hem de ülke ekonomisine katkı açısından destek verir nitelikte” şeklinde konuştu.

BU BİR HASTALIK

Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Derneği’nin tanıtım videosunun izlenilmesinin ardından söz alan Kocaeli Rehabilitasyon Derneği Başkanı Ömer Karataş, “Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif içiciliğe bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir. Eğer sigara kullanıyor iseniz, bunun bir hastalık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak bir sigara bırakma polikliniğine başvurmalısınız” dedi.

“DEVLETİN KASASINDAN GİDEN MASRAF”

Son olarak Karataş, “Öncelikle neden kamu görevlileri sigara bırakıyor? Çünkü devlet müesseseleri vatandaşa hizmet müessesesidir. Halkımızın bilinçlendirilmesi, onların sigarayı bırakmalarına yönelik çalışmalar yapılması her kurumda çok önemli ama devlet kurumlarında ayrı bir önem arz ediyor. Sigaradan kaynaklanan hastalıklardan dolayı milyarlarca lira devletimizin kasasından giden bir masraf söz konusudur. Ayrıca bu masraflar, herkesin gelirleri ve vergisiyle oluşan bütçeden giden bir masraf” ifadelerini kullandı.

18 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mehmet - tebrikler Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele Derneği ve İl Sağlık Müdürlüğü

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 21:05Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?