Türk Ocakları otizme dikkat çekti

Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir'in ev sahipliğinde Özel Eğitim ve Otizm konulu konferans gerçekleştirildi.

Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir'in ev sahipliğinde düzenlenen Özel Eğitim ve Otizm konulu konferans yapıldı. Atilla Turkkal'ın konuşmacı olduğu Özel Eğitim ve Otizm konulu konferansa Aydınlar Ocağı Başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Türkçüler Platformu Başkanı Özer Mert Özdemir, okul müdürleri, ögretmenler ve öğrenciler katıldı.

"NEDENİ BİLİNMİYOR"

Otizmin iletişim ve sosyal gelişim alanlarındaki yetersizlikle seyreden ve çocuğun gelişimini önemli derecede olumsuz etkileyen bir yaygın gelişimsel bozukluk olduğunu ifade eden Atilla Türkkal, "Doğuştan gelen bir bozukluk olmasına rağmen, belirtiler bebeklik ve erken çocukluk döneminde belirmeye başlar. Nedenleri ise tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, biyolojik ve nörolojik sebepler vurgulanmaktadır. Çocuğun aileye katılmasının öncesindeki beklentiler ve sonrasında yaşanan gelişmelerin farklı olması durumunda ailelerde tepki durumları oluşur" dedi. 

"ÇOCUK BAĞIMSIZ ÇALIŞMALI"

Devamında Türkkal, "Otizmli çocuğun başarıları takip edilerek her zaman övülmeli ve yapacakları işleri organize etmelerine yardımcı olmak amacıyla bir defter tutulmalı, yapılacak işlerin, kullanılacak malzemeler deftere kayıt edilerek kullanılmalı. Çocuğun bağımsız olarak çalışması ve oyun oynaması esnasında harcanacak zaman, ne yapması gerektiği, ne kadar yapması gerektiği, süresi ve oyunu bitirince ne yapacağına ilişkin bilgiler çocuğa verilmelidir" şeklinde konuştu.

18 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?