İSU’nun bütçesi 980 Milyon TL

İSU 2019 Yılı 2’nci Olağan Genel Kurulu’nda görüşülen 2020 yılı bütçesi oy birliğiyle kabul edildi. İSU’nun 2020 yılı gelir bütçesi 980 Milyon 95 bin TL, gider bütçesi ise 1 milyar 47 milyon 574 bin TL olarak belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından İSU 2019 Yılı 2’nci Olağan Genel Kurulu, Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kurulda 17 madde görüşülüp karara bağlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurulda İSU Genel Müdürü Ali Sağlık sunum yaptı. Sunumunda Sağlık, “2020 yılında gelir bütçesini 980 milyon 95 TL olarak ön gördük. Bu yıl gider bütçemiz ise, 1 milyar 47 milyon 574 bin TL olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz” dedi.

“ŞEHRİMİZE 165 MİLYON SU”

Sağlık konuşmasında, “2020 yılının bütçesini, 2020-24 yılları arasını kapsayan ve 2020 yılının performans programının sizlerin görüş ve onayınıza sunacağız. Alan büyüklüğümüz değişmedi, 3 bin 505 kilometre. Kocaeli genelinde 13 adet içme suyu 23 adet de atık su arıtma tesisi işletmekteyiz. Abone sayımızın yüzde 70 arttığını, 821 bin rakamına ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Şehrimize tahminen yıl sonunda 165 milyon civarında su vermiş olacağız. Ekim sonu itibariyle 672 bin 952 lira para topladık. Kayıp kaçak oranında 2005 yılında yüzde 72 olan oran, ekim sonu itibariyle yüzde 30.2 olarak gerçekleşti. 2019 yılının gelir bütçesi 920 milyon 974 bin lira idi, 2020 yılında gelir bütçesi 980 milyon 95 TL olarak ön gördük. 2019 yılında 1 milyar 89 milyon 774 milyon gider bütçemiz, bu yıl 1 milyar 47 milyon 574 bin TL olarak gerçekleşmesini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

“YILLIK KAPASİTEMİZ 245 MİLYON METREKÜP”

Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesi ile ilgili konuşan Sağlık, “Şu anki su fiyatımız 3.74 kuruş. Kocaeli Türkiye genelinde su fiyatı bakımından, verimlilik açısından iyi noktada. Vatandaşımıza ucuz su vermek noktasında tüm gayretiyle çalışmaktadır. Başkanımız da tasarruflu ve verimli çalışma noktasında yön veriyor. İnşallah su fiyatında bu seviyeyi korumaya çalışacağız. 2020-2024 Stratejik Planda kurum olarak 5 yıl içinde 10 mevzuattan gelen stratejik amaç belirledik. Kocaeli’nin yıllık kapasitesi 245 milyon metreküp.  Kasım ayındayız, su kaynaklarının en düşük olduğu dönem. Yuvacık Barajı’nın havzası yüzde 20 seviyesinde” ifadelerine yer verdi.

“SAPANCA’DAN SU ALMAYA BAŞLADIK”

Sapanca Gölü’nden su almaya başladıklarını belirten Sağlık, “Geçen yıl aynı gün biraz daha düşük seviyedeydik. Biz kuraklığı belirli seviyelere göre takip ediyoruz. 2016’da yani en verimli dönemimizde Sapanca Gölü’nden su almaya başladık. Barajımızın yeterli hale geldiğini görünce alımı durdurduk. 2019’a baktığımızda son 3 yılın ortalamasında görünüyor. Kuraklık seviyesinin içerisine girmiş bulunmaktayız. Pazartesi gününden itibaren Sapanca’dan iki pompayla su almaya başladık. Yağışların haftaya geleceğini ön görüyoruz. Herhangi bir stres ve sıkıntı yok. Vatandaşımız tasarrufu elden bırakmasın” ifadelerinde bulundu.

“ABONE MEMNUNİYETİNDE SONUÇ YÜZDE 77”

Sağlık ayrıca, “2020 yılında 20 adet içme suyu 40 adet de fosseptik yapmayı düşünüyoruz. Kocaeli’de abone memnuniyetinde yüzde 77’lik bir sonuç çıktı. 2020 yılında da yatırımın yüzde 34’ünü içme suyu, yüzde 33’ünü kanalizasyon, 207 milyon civarında bir yatırım yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

BÜTÇE İLE NE YAPILACAK?

Bütçe ile neler yapılacağını açıklayan Sağlık, “ Derince ilçemizin yarım kalan yerini gerçekleştireceğiz. 145 kilometre içme suyu hattını yapacağız. Darıca’da içme suyu kanalizasyon ve yağmursuyu projemiz var. Bu proje 2 yılda bitecek. Körfez’de Fatih ve Güney Mahallesi’nde projelerimizi yapacağız. İzmit’te de projelerimizi hayata geçireceğiz. İzmit ve Kandıra hattında bulunan 3 köye 8 kilometrelik bölüme içme suyu hattı inşa edeceğiz. Alemdar Caddesi’nde okulların kapandığı hafta burada çalışmamızı yapacağız. Mehmet Ali Paşa’da yağmur suyu hattı çalışmamızı tamamlayacağız” dedi.

“87 KİLOMETRELİK DERE ISLAHI”

Devamında Sağlık, “ Gebze’de deplase işimiz var. Başiskele’de yağmur suyu ve kanalizasyonlarla ilgili sıkıntılar var. Bu sorunları halletmek için çalışmalarımızı yapacağız. Diriliş Kampı’nda küçük bir arıtma tesisi yapmak istiyoruz. Gölcük Halıdere içme suyu projesini yapmaya çalışacağız. Kandıra’da Gıda OSB’nin içme suyu projesi hazırlandı. Atık suyun yüzde 66’sını yeniledik. 87 kilometrelik dere ıslahı gerçekleştirdik. 2020 bütçesinin yüzde 34 içme suyu, yüzde 33’ü kanalizasyon, yüzde 18’i ise yağmur suyu için ayrıldı” diye konuştu.

“YÜZDE KAÇI ÇEŞMEDEN SU İÇEBİLİR?”

2020-2024 stratejik plan hakkında konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Bu planı yaparken bunu ne kadar önemsediğimizi de bilinmesini söylemek istiyorum. Şeklen Cumhurbaşkanlığı Strateji Planlama rehberine uygun olarak hazırlandığını gördüğümüzü belirtmek istiyoruz. Umarız bu dönemde içilebilir bir musluk suyunu sağlamış olursunuz. Yoksa aksi takdirde 4 yıl sonra CHP iktidarıyla yönetimi aldığımızda içme suyu nasıl sağlanır vatandaşlar da görmüş olacak. Abone anketi yapılmış. O oranda abonelerden yüzde kaçı çeşmeden musluk içiyor bu gösterilmemiş. Ayrıca içme suyunun kalitesinin durumu ile alakalı çeşitli numuneler alınmış?” ifadelerinde bulundu.

“ARAÇLAR SATIN ALINSA DAHA KARLI OLUR”

Araç kiralama hakkında da konuşan Taşdemir, “Her yıl 18 tane benzer araçlar kiralanıyor. Bunları satın alsak daha karlı olmaz mı diye düşünüyorum, bizi bilgilendirirseniz seviniriz. Şantiyelerinizin birçoğu özelleştirilmiş durumda. Müteahhitlerden kaynaklı sıkıntıyı vatandaşlar çekiyor. Müteahhitlerin yaptığı işlerde İSU tarafından ciddi şekilde müteahhitlerin denetlenmesi gerekiyor. Gebze Darıca sahil kanalizasyon hatları projesinde yetersiz kalındığını görmekteyim. Özellikle Darıca’da pis kokular vatandaşları rahatsız etmiş durumdadır. Evet oyu belirterek destekleyeceğimizi belirtiyoruz” diye konuştu.

“BAŞKAN ADAYI MI OLMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ?”

AK Partili Başiskele Belediye Meclis Üyesi Hasan Numan Tonka söz alarak, “Sratejik Plan’da her konuyu eleştiri malzemesi yapabilirsiniz. Engin Bey’in yaptığı her eleştiriyi kendi dünyasında doğru kabul ederek bundan mutlu olabilir. 5 yılın sonunda suyun içilecek hale getirilmesini isteriz diyor. AK Parti belediyesi olarak, CHP’den belediyeyi aldığımız günden beri Kocaeli’de suyu musluktan içiyoruz. 5 yılın sonunda biz belediyeyi teslim alacağız diye bir komedinin içerisine girmeye gerek yok. Büyükşehir belediye başkan adayı mı olmaya çalışıyorsunuz yoksa başka yere mi göz kırpıyorsunuz bilmiyoruz ama bir siyaset yaptığınız açık. Meclisimize bazen renk katıyorsunuz ama ülkemizde çok sayıda komedyen var. Büyükşehir belediyesinin stratejik planında elbette ki eksiklikler olur. Eleştirecek konu bulmak istersek tabi ki buluruz” şeklinde konuştu.

“ADAY MISINIZ YOKSA?”

Taşdemir ise adaylık iddiasıyla ilgili olarak, “Partimiz vatandaşlara sorar, günü geldiğinde karar verilir diye düşünüyorum” dedi. Ardından da Başkan Büyükakın da Taşdemir’e yönelik olarak, “Aday mısınız yoksa?” diye sordu. Bu durum mecliste gülüşmelere neden oldu. İSU’nun 2020 yılı bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.

İLK ABONELİK ÜCRETİ 900 TL+KDV

2020-2024 Stratejik Planının görüşülerek karara bağlandı. Genel kurulda, geçici ve sözleşmeli işçilerin durumu, Karamürsel İhsaniye Barajı İçmesuyu Havzası ilanı teklifi ele alındı. Madde oy birliğiyle kabul edildi. Geçen yıl enflasyon zammını fiyatlara yansıtmayan İSU’nun toplantısında Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği ve Tarife Cetveli Revizyonu teklifi görüşüldü. İlk abonelik ücreti 900 TL+KDV olarak sabitlendi.  Genel kurulda yeni denetçiler de seçildi.

“TEMEL ATMAMA TÖRENİ YAPMAYACAĞIZ”

Kurulun sonunda konuşan Büyükakın, “Stratejik planın Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı uygun olmadığı tespiti ile ilgili olarak ben yoktum, basından takip ettim. Stratejik planların nasıl hazırlandığı ben oldukça detaylı biliyorum. Bir vizyon iki de bir değişmez. Başkan değişti, vizyon değişti olmaz. Belediyenin vizyonu aynı şekilde devam eder. Kes, kopyala, yapıştır gibi bir eleştiri kabul edilebilir değil. Bilerek aynı kaldığını bilmenizde yarar var. Kılavuzlar ise terzi kalıbı gibidir, kendinize göre dikersiniz. Darıca’daki arıtma tesisini genişletme çalışmaları sürüyor. Orada temel atmama töreni yapmayacağız” dedi. Büyükakın ayrıca stratejik plana olumlu yönde oy verdiğiniz için teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

14 Kas 2019 - 22:33 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?