Milli İrade Meydanı’nda kimler konaklıyor?

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, kent ve ülke gündeminde yaşanan sorunları değerlendirdiği basın toplantısında, Milli İrade Meydanı’nda konaklayan bazı şahısların vatandaşı rahatsız ettiğini söyleyerek “O meydanda kimler konaklıyor? Polislerimiz geceleri devriye atıyor olsa dahi bu devriyeler bizce yetersizdir. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri meydanı yeniden gözden geçirmeli” dedi

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek kent ve ülke gündemini değerlendirdi. Başkan Yıldız, toplantıda son dönemde yaşanan toplu aile ölümleri, artan işsizlik oranı, hukuk fakültelerine atanan dekanlar, gıda terörü, ilimizde giderek artan kanser vakaları, cinsel istismar vakaları, Milli İrade Meydanı’nda vatandaşı rahatsız eden şahıslar, Gebze’deki pazarcı esnafının sorunları, Gebze’deki zabıtanın esnafa şiddet uygulaması, barajlardaki su seviyesinin düşmesi gibi konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

“ERDOĞAN’IN YENİLMESİNİN BAŞLANGICINI YAPTIK”

Açıklamasında İl Başkanı Yıldız, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ülke insanıyla dalga geçer gibi petrol bulunca ülke düzelecek mantığı hiçbir idareciye yakışır bir davranış değil. 25 Ekim’de partimizin 2’nci yaşını kutladık. Türkiye gündeminde de ciddi bir yer aldı. En önemli başlığı ise değişmez sanılanın değişmesine vesile olduk. Tayyip Erdoğan’ın yenilmesinin başlangıcını yaptık. Öncelikle nice 2 yaşlara diyoruz” şeklinde konuştu.

“TOPLU AİLE ÖLÜMLERİ YAŞANIYOR”

Ekonomik krize de değinen Yıldız, “Ekonomimizde yaşanan sıkıntılar yüzünden halkımızın yaşamış olduğu buhranı ve bunun sonucu olarak İstanbul ve Antalya’da evlerinde 8 kişinin ölü bulunması olayını henüz atlatamamışken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Samsun’da kendisine ‘Ne olacak bu halimiz?’ diyen vatandaşa ‘Doğu Akdeniz’e gemi gönderdik. Ne yapıyor o gemi? Petrol arıyor. Onu bulduğumuzda çok daha ucuzlayacak’ diye cevap vermesinin ve cevap verme biçimi bizi ve halkımızı derinden üzmüştür. Sayın Albayrak’ın göreve geldiğinden bu yana ekonomi verilerinin nasıl kırmızı alarm verdiği, evlerde tencerelerin kaynamadığı aşikârdır. Sayın Genel Başkanımızın da dediği gibi ülkemizin ve kayınpederinin iyiliği için Sayın Albayrak’a hayatını sadece damat vasfıyla devam ettirmesini öneriyoruz” ifadelerine yer verdi.

“KASIM AYINDA 4 İNTİHAR VAKASI”

Devamında Yıldız, “Ülkemizde daha önce bu kadar kısa aralıklar ile böyle tekrarlayıcı aile intiharları olmamıştı. İnsanlar banka, kredi borcunu ödeyemiyor kendini hayata karşı çaresiz hissediyor ve bunalıma giriyor. İntihar nedenleri arasında depresyon en fazla görülen durumlardan birisidir. Ayrıca sadece Kocaeli’de kasım ayında ekonomik ve psikolojik sebeplerden 4 intihar vakası meydana gelmiştir. İntihar eden vatandaşlarımızdan 3’ü vefat ederken biri de yaşam mücadelesi vermektedir. Ülkeyi yönetenlerin, ülkede bu büyük acıya ve çaresizliği karşı servetine servet katanların bu topluma ne yapıyoruz diye düşünmesi gerekmektedir” dedi.

“20 DEKAN, HUKUKÇU DEĞİL”

Devamında hukuk fakültelerine atanan dekanların branşlarına dikkat çeken İl Başkanı Yıldız, “Bu anlayıştan vazgeçilmez ise yakın bir gelecekte Türkiye'de hukuk fakülteleri, ilâhiyat fakülteleriyle değiştirilebilir; hukuk, ilâhiyat ile ikame edilebilir konuma gelecektir. Adalet sistemimiz için mutlaka gerekli adımlar atılmalıdır. Şunu gördük ki, 20 hukuk fakültesine atanan dekanların hepsi farklı branşlardan insanlar. Ne yazık ki bu fakülteler arasında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi de yer almaktadır. Alanı Çalışma Ekonomisi olan Prof. Dr. Abdulkadir Şenkal, dekan olarak atanmıştır” diye konuştu.

“KETENCE BARAJI’NDA ÖNLEMLER YETERSİZ”

Kartepe Ketence Barajı’nda yaşanan balık ölümlerini değerlendiren Yıldız, “Kartepe Akmeşe Yolu üzerinde bulunan, bölgedeki tarım arazilerinin hayat damarı olan Ketence Barajı’ndaki su seviyesinin gün geçtikçe azaldığını gözlemlemekteyiz. Barajda korkutan görüntüler mevcut, balıklar ölüyor. Bölge sakinleri ve çevrede arazisi bulunan çiftçiler gibi bizler de göletin su seviyesi için endişelenmekteyiz. Yetkililere duyarlı davranmaları ve görevlerini yerine getirmeleri için sizlerin aracılığınızla çağrı yapmak isteriz. Lütfen doğamıza, insanımıza sahip çıkalım” dedi.

“KÖRFEZ, METE YARAR’A NE KADAR ÜCRET ÖDEDİ?”

Körfez Belediyesi Kültür ve Sanat Etkinlikleri Kapsamında Güvenlik Uzmanı Mete Yarar'ı konuşmacı olarak davet etmiş ve bu davet için komisyon ve meclis üyelerine nezaketen de olsa sormadığı gibi Körfez Meclisinde partimizi temsil eden İYİ Parti Meclis üyesi Sayın Av. Ender Oğuz’un vermiş olduğu önergeye de Körfez Belediye Başkanı Sayın Şener Söğüt kaçamak cevap vermiştir. Belediye Yönetimimiz Sayın Mete Yarar Beyefendiye bu konferans için ücret ödemiş midir eğer ödediyse ne kadar ödeme yapmıştır? Sayın Başkan Söğüt; ‘Gazeteci Mete Yarar’a gerçekten fazla bir ücret ödemedik. Yüksek rakamlar değil’ diyerek ücret belirtmemiştir” dedi.

“MİLLİ İRADE MEYDANI’NDA GECELERİ KİMLER KONAKLIYOR?”

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda konaklayan bazı şahısların vatandaşı rahatsız ettiğini söyleyen Yıldız, ‘Perşembe Pazarı alanı’ olarak bilinen 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’na dair bir önerimiz bulunmaktadır. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın şikayetleri ve tespitlerimiz üzerine neşrettiğimiz raporumuz aşağıda yer almaktadır. Meydan hakkında bölgede yaşayan vatandaşlarımızın ciddi derecede şikâyet ve sitemleri bulunmaktadır. İYİ Parti İl Gençlik Kollarımızın alanda yaptığı incelemeler sonucunda bazı problemler tespit edilmiştir. Birincisi bizleri ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızı rahatsız ve tedirgin eden geceleri burada kimlerin konakladığıdır. Polislerimiz geceleri devriye atıyor olsa dahi bu devriyeler bizce yetersizdir. Aydınlatmanın olmadığı bu meydanın bazı kısımlarında zifiri bir karanlık olmakta ve göz gözü görmemektedir. Bu karanlık kimlerin orada konakladıklarını ne gibi faaliyetleri yaptıklarını gizlemekte; meydanın etrafından geçen vatandaşlarımızı dahi korkutmaktadır” ifadelerinde bulundu.

“MEYDAN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Devamında Yıldız, “Bir kadın vatandaşımız, ‘Bazı geceler buradan geçmek zorunda kalıyorum ve her defasında korkarak geçiyorum. Birileri burada kalıyor ve açıkçası hiç düzgün insanlara da benzemiyorlar. Burada ne yaptıkları belli değil. Bizi burada gasp etseler veya bize bir zarar verseler ya da Allah korusun daha kötüsü olsa kimin yaptığı belli değil’ şeklinde konuştu. 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nın projesi gözden geçirilmeli, yenilenmelidir. Etrafında resmiyeti bulunmayan sokak/sokaklar göz önüne alınarak bir daha çizilmelidir. Resmiyet kazanan sokak/sokaklar için ne gibi maddi gereklilikler (ışık, yaya geçidi boyamaları…) lazımdır kontrol edilmelidir” şeklinde konuştu.

“MEYDAN AĞIR KÖTÜ KOKUYOR”

Yıldız, 15 Temmuz Milli İrade Meydanı ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’ne seslenerek, “Vatandaşın gönlünü ferahlatmak, sokak canlılarının can güvenliğini bir ölçüde sağlamaktan daha güzel nasıl bir proje olabilir? Dikkat çekmek istediğimiz ikinci husus ise 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nın zeminindeki bozukluklar ve ana sebebini saptayamadığımız ağır kötü kokudur. Koku probleminin güvenlik problemlerinden sonra birinci sırayı işgal ettiği kanaatini taşımaktayız. 21.YY.’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önemli bir büyükşehrinde, büyükşehrin isminden daha çok bilinen bir ilçede Valilik binasına yürüme 200 metre uzaklıktaki ve adında hala ‘Pazar’ geçen bir meydanda rahatsız edici bir koku probleminin olmasını İzmitlilere, vatandaşlarımıza reva görmemekte ve bundan hicap duymaktayız” ifadelerine yer verdi.

“BİZ MİA’YA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Ardından basın mensuplarının MİA Projesi ile ilgili sorusu üzerine Yıldız, “MİA Projesi yaklaşık 10 yıldır Kocaeli’nin gündeminde. Daha önce yanlış yapılan uygulamalar bir şekilde durdurulmuştu. Oradaki emsal artışından dolayı bir sıkıntı yaşandı. Biz de siyasiler olarak o maddenin geçmesine müsaade etmeyeceğiz” şeklinde yanıt verdi.

14 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?