Kuzey Makedonya Devlet Bakanı ilimizde

İlimize gelerek Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret eden Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan, "Kocaeli'ye geldiğimde kendimi kendi evimde gibi hissetmekteyim. Türkiye'deki ilişkilerimizi ekonomiye daha fazla taşımak istiyoruz" dedi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan, ilimize gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ni (KOGACE) ziyaret etti. Ziyarette Bakan Hasan’ı KOGACE Başkanı Cemal Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri ağırladı.

"HEMŞERİLERİMİZ KÖPRÜ VAZİFESİNDEDİR"

Ziyarette konuşan Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan, "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti'nde tek Türk asıllı bakan olarak göreve atandım. Biliyorsunuz KuzeyMakedonya Cumhuriyeti ile TürkiyeCumhuriyeti'nin ikili ilişkiler sürmektedir. Bu ikili ilişkileri daha da ileriye taşımak için sıkça ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Hem Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki Türk toplumu hem de Kocaeli'deki göçmen hemşerilerimiz iki ülke arasındaki bağların güçlenmesi için köprü vazifesindedir" dedi.

"YATIRIM OLANAKLARIMIZI TANITACAĞIZ"

Devamında Bakan Hasan, "Kocaeli'ye geldiğimde kendimi kendi evimde gibi hissetmekteyim. Burada yakı dostlarımız, arkadaşlarımız vardı. Onlarla dostane ilişkilerimiz eskiye dayanmaktadır. Buradaki göçmenlerle bir araya gelmek bizleri mutlu etmektedir. Devamında ise, Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi Başkanımız ile görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerimizde iki ülke arasında hem belediyeler arası iş birlikleri görüşülebilir hem de Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki Türk toplumu hakkında bilgi alışverişinde
bulunulacaktır. KOTO ve KSO'da da Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde yatırım olanaklarını tanıtacağız" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİ HEP HİSSETTİK"

Devamında NATO üyeliği süreci hakkında bilgilendirme yapan Bakan Hasan, "Biliyorsunuz ülkemizin NATO üyeliği tamamlanmak üzere. 2020 yılının başlarında artık son iki ülkenin de protokolü onaylı. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, NATO'nun 30'uncu üyesi olacak. Avrupa Birliği ile müzakerenin başlamasını beklemekteyiz. AB'nin kendi iç meselelerinden dolayı maalesef henüz davet edilemedik. Ancak biz bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ne Avrupa Birliği Entegrasyonu yolunda bütün kapılar açılmış oldu. Biz Türkiye'nin devamlı desteğini hissetmiş bir ülkeyiz. O yüzden de ekonomiye daha fazla taşımak istiyoruz. Ülkemizin sanayileşmesinde birçok boşluk olduğunu görmekteyiz. Otomotiv, ilaç üretimi, eczacılık, hizmet sektörü alanlarında yatırımlar düşünüyoruz" ifadelerine yer verdi.

13 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?