Abdullah Karacan kabri başında anıldı

Geçen sene Goodyear Adapazarı fabrikasında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Lastik-İş Sendikası eski Genel Başkanı Abdullah Karacan, ölümünün yıl dönümünde kabri başında düzenlenen tören ile anıldı. Anma töreninde konuşan Genel Başkan Alaattin Sarı, “İzmit babasını kaybetti. Abdullah Karacan, Türkiye’de taşeronluğu ilk defa bitiren sendikacı olduğu için öldürüldü” dedi

Diren Çelik
Diren Çelik Tüm Haberleri

Diren Çelik-

Geçtiğimiz yıl uğradığı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Lastik-İş Sendikası Onursal Başkanı Abdullah Karacan ölümünün yıl dönümünde anıldı. Düzenlenen anma törenine Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Sarı’nın yanı sıra Karacan’ın eşi Tülay Karacan, kızları Ebru Karacan ve Esra Aktaş, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Biz İzmit’iz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, sendika temsilcileri, konfederasyon üyeleri ve çok sayıda işçi katıldı.

“ARAMIZDAN AYRILIŞI SADECE FİZİKSELDİR”

Anma töreninde konuşan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaattin Sarı, “Yiğidimiz hain bir saldırı neticesinde 1 yıl önce aramızdan ayrıldı. Abdullah Karacan’ın ayrılışını sadece bir fiziksel ayrılık olarak görüyoruz. Onun bıraktığı sancağı yere düşürmeyeceğiz. Üzüntümüz onunla birlikte hareket edelerin ona nasıl ihanet ettiğiyle de alakalı. Dün elinden tuttuğu, babalık yaptığı insanların ona nasıl ihanet ettiğine hepimiz şahit olduk. Bunları unutmayacağız. Karacan, Lastik-İş Sendikası’nı kurumsal kimliğine kavuşturan ve sendikacılık anlayışının sadece sözleşmeden ibaret olmadığını gösteren bir başkandı” şeklinde konuştu.

“ADINI YAŞATACAK YATIRIMLAR”

Devamında Sarı, “Başkanımızın öldürülmesi karanlık ve organize bir iştir. Peki, katil dediğimiz insan nasıl oluyor da koruma altına alınıyor? Abdullah Karacan Türkiye’de taşeronluğu ilk defa bitiren sendikacı olduğu için öldürüldü. Çalışma hayatında çıkan son kanunları Abdullah Başkan kabul etmediği için öldürüldü. Bizler sendikal mücadelelere devam edeceğiz. Abdullah Karacan yalnız değildir. Bugün yalnız olmadığını şu an mezarı başında da görüyoruz. Bizden sonra gelecek olanlara da onu unutturmayacağız. Onun adını yaşatacak yeni yatırımlar yapacağız. Bundan sonra bu çalışmaların üzerine gideceğiz. Çalışan arkadaşlarımızın haklarını satın alma konusunda da mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“İZMİT BABASINI KAYBETTİ”

Son olarak Sarı, “Bugün burada andığımız başkanımızın kabri başında birçok işveren de bulunuyor. Çünkü başkanımızın bakış açışı hiçbir zaman işverene karşı düşmanca değildi. Kazan kazan politikası içerisinde bir çalışma anlayışına sahipti. Lastik fabrikaların özellikle Karacan göreve geldiğinde sayısı 700’lerdeyken bugün her bir lastik fabrikası bin 500 sayısına gelmiştir. İzmit babasını kaybetti.  Başkanımıza layık olmak için onun bıraktığı mirasa sonuna kadar sahip çıkarsak görevimizi yapmış olacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Törenin ardından Abdullah Karacan için dua edildi.

13 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir Diren Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?