Karar verdi, emek verdi, gönül verdi ve başardı

Galip Ataman- Yıllardır eğitim, sağlık, sosyal, kültürel, sanat, spor alanlarında başarılı olanları yazıyor, sahipleniyorum. “Marifet İtibara Tabidir”...

Galip Ataman
Galip Ataman Tüm Haberleri

Galip Ataman-

Yıllardır eğitim, sağlık, sosyal, kültürel, sanat, spor alanlarında başarılı olanları yazıyor, sahipleniyorum.

“Marifet İtibara Tabidir” diyerek ödül alanları teşvik ve motive etmek için okurlarla paylaşıyorum.

Ama Gebze Mehmet Alp Tiryakioğlu İlkokulu’nda öğretmen Sezer Ortadağ’ın yeteneği ve başarısı hiç dikkatimi çekmemişti.

Gebze gazetelerinde okuyunca aslen Kayserili olan, eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği bölümünü bitiren, yüksek lisansını tamamlayan Sezer Öğretmeni aradım.

Anlattıklarıyla beni fazlasıyla etkileyen genç, yetenekli, idealist, özgüveni yüksek Sezer Öğretmenin başarı öyküsünü yazmak istedim.

Müziğe nasıl ve nerede başladığı soruma cevabı, “Müzikle olan serüvenim henüz 5 yaşlarında iken dayımın bana verdiği bir flütle başladı. Lise çağlarına kardeşimle birlikte bağlama öğrenmeye karar verdik. Emanet aldığımız eski ve telleri olmayan bir bağlamayı a bahçedeki odunlardan burgu, renkli renkli telefon kablolarını soyup tel yaptık. Rehber öğretmenimin hediye ettiği bir bağlamayla sadece benim değil öğrencilerimin de hayatına dokundu.”

Sezer öğretmene en çok merak ettiğim soruyu sordum, “Öğrencilerinizin tamamının birden fazla enstrüman çaldığını ve grup kurduğunuzu öğrendim. Biraz anlatır mısınız?

İşte cevap, “Görev yaptığım okullarda bağlama ve gitar kursları veriyordum. Bütün öğrencilerine enstrüman öğrettim. Bir gün öğrencilerimden birinin hayalinden hareketle, tamamı ilkokul öğrencilerinden oluşan ve Türkiye’nin en küçük yaş ortalamasına sahip ‘Minik Notalar’ adında bir müzik grubu kurdum. Küçük öğrencilere her yıl yenileri eklenerek oldukça önemli mesafe aldık.Oluşturduğumuz müzik grubu ile birçok platformda sahne aldık”.

TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

“Müzik, hayatımın limanı” diyen, “bütün öğrencilerine enstrüman öğreten öğretmen” olarak tanınan Sezer öğretmenden son kazandığı Türkiye ikincilik ödülü dahil başarılarını anlatmasını istedim.

“2011’de beş ülkenin katılımıyla gerçekleşen Comenius (Erasmus) Projesi’nde koordinatör öğretmen olarak görev aldım ve yurt dışındaki okullarda eğitim-öğretim faaliyetlerini inceledim. İstanbul’da yapılan Yarının Eğitimi Zirvesi’ne Avustralya, Kanada ve Dubai dahil bir çok ülkeden alanında uzman seçkin kişiler katıldı. Zirve devam ederken öğrencilere ilham olmak, iyi uygulamaları keşfetmek ve eğitimin yarınlarını tasarlamak, Türkiye genelinde eğitimde fark yaratan öğretmenleri ödüllendirmek amacıyla ‘Yarının Öğretmenleri Ödülleri’ yarışması düzenlendi. Türkiye’nin her tarafından yüzlerce öğretmen projeleriyle başvurduğu yarışmaya ben de katıldım. Başvurular arasından seçilen ve örnek teşkil eden en iyi 10 proje ve öğretmene zirvede ödülleri verilirken ben ikinci seçildim. Yarışmanın birincisi Caner Sarıoğlu Çorum’da, üçüncü olan Tuğba Harmankaya Muş’ta görev yapıyorlar” dedi.

 

Sezer öğretmenin başarıları kadar öğrencileriyle ilgili yorumlarını da merak ediyordum. Bir kaçını anlatmasını istediğimde bakın neler söyledi, “Öğrencim Eren ilkokula başladığında ileri düzeyde konuşma bozukluğu (kekemelik) vardı. Eren’in ailesi bu sorunu gidermek için sağlık kuruluşları dahil çalmadık kapı bırakmamışlar ama olumlu sonuçlar alamamışilar. Bu durum onun hem okul hem çevresinde olumsuzluklara neden oluyordu. Sınıfta konuşmuyoırdu. Önce gitar çalmasını öğrettim. Sonra kısa süreli eksersizlere başladık. Problemşin büyük bölümü çözüldüğünde ilkokuldam mezun oldu. Şimdi gittiği okulda benden güzel konuşuyor.”

2017 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, çalışma ve projeleriyle ülkede fark oluşturmuş on öğretmen arasına seçilerek “Çizgi Ötesi Öğretmenlerimiz” adlı bir belgeselde yer alan Sezer öğretmene son olarak başarının sırlarını sordum.

Cevabı, “Başarının sırrı karar vermek, emek vermek ve bunların yanında bir de gönül vermek. Üçünü doğru zamanda birleştirince başarı kendiliğinden ortaya çıkıyor. Eğitim; akışına bırakılacak ve plansız ilerlenecek bir yolculuk değildir kesinlikle. Öğrencilerimin arasında müziğe yönelmek isteyenler çok var. Enstrümanları onlar için aslında bir arkadaş gibi. Ben onlara bir arkadaş kazandırmaya çalıştım. Arkadaşlarını çoğaltmak ve onlarla devam etmek biraz da onların elinde. Eğitim sabır işidir. Sabır işse oturup beklemek değilinanarak mücadele etmektir” oldu.

 

SEZER ORTADAĞ KİMDİR?

Sezer Ortadağ, 1983 Kayseri Bünyan doğumlu. 2005’te Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisansını tamamladı. Mardin Savur, Bingöl Adaklı ilçelerinde çalıştı. 2010 yılında Çayırova’ya atandı. Halen Gebze Mehmet Alp Tiryakioğlu İlkokulunda sınıf öğretmeni olarak çalışıyor. Görev yaptığı okullarda bağlama ve gitar kursları verdi. Türkiye’nin en küçük yaş ortalamasına sahip “Minik Notalar” adında bir müzik grubu kurdu. Üyelerine her dört yılda bir yenisi eklenen ve bir ekol olma yolunda ilerleyen bu grup ile birlikte birçok platformda sahne alıp ülke genelinde “bütün öğrencilerine enstrüman öğreten öğretmen” olarak tanındı.”

08 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Galip Ataman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?