KOÇDER Aksaray'daki üzücü olayı kınadı

Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda tüm Türkiye'yi derinden sarsan otizmli çocukların yuhalandığına yönelik yayınlanan görüntülere tepki gösteren KOÇDER Başkanı İlkin Kılıçarslan, "Aksaray'da yaşanan üzücü olayları şiddetle kınıyoruz. Bakanlıklarımızı gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz" dedi

Aksaray Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencilerin "yuhalandığı"na yönelik yayınlanan görüntüler çok sayıda tepki topladı. Türkiye'yi sarsan olayın ardından Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği ( KOÇDER) Başkanı İlkin Kılıçarslan, bir kınama açıklaması yayınladı. Açıklamasında Kılıçarslan, "Bu üzücü ve ötekileştirici olay karşısında ilgili bakanlıklarımızın gereken tedbirleri almalarını ve toplumumuzu otizmlilerin farkında olup onların yanında olmaya davet ediyoruz" dedi.

"EĞİTİM, OTİZM İÇİN TEK ÇARE"

KOÇDER Başkanı İlkin Kılıçarslan, "Eğitim otizmde tek çare, tek ilaç konumundadır. Otizmli çocuklar ancak eğitim ile topluma kazandırılabilir. Ne üzücü ki ülkemizde otizmli çocukların, kaliteli eğitime erişimindeki en önemli sorunlarından biri okullardaki diğer çocukların ebeveynlerinin engelleyici tutumlarıdır" şeklinde konuştu.

"ÜZÜCÜ VE ÖTEKİLEŞTİRİCİ OLAY"

Engelliler hakkındaki kanunu hatırlatan Kılıçarslan, "Şunu unutmamak gerekiyor ki her birey gibi otizmli bireylerin eğitimden yararlanma hakkı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ve 5378 sayılı Engelliler hakkındaki kanunda açıkça belirtilmiş ve güvence altına alınmıştır. Bu sebeple Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği (KOÇDER) olarak Aksaray'daki yaşanan üzücü olayları şiddetle kınıyoruz. Bu üzücü ve ötekileştirici olay karşısında ilgili bakanlıklarımızın gereken tedbirleri almaya ve toplumumuzu otizmlilerin farkında olup onların yanında olmaya davet ediyoruz. Saygılarımızla" ifadelerine yer verdi.

08 Kasım 2019 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?